Cosmopolis

Όλο το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ



Α` κατηγορία ΕΠΣΚ: Εντός έδρας Κεραυνός Πέρνης, ΑΕΚ και Βύρωνας.

Οι δυο πρωτοπόροι αγωνίζονται στις έδρες τους, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Κεραυνός Πέρνης έχει πιο δύσκολο έργο με αντίπαλο τον Μ. Α Αντιφιλίππων ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου που είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ δείχνει καλό πρόσωπο στα πρόσφατα παιχνίδια που έχει δώσει. Την Κυριακή στο Βερούλειο ο Βύρωνας θα παίξει με τον Ατρόμητο Χαλκερού σ` ένα παιχνίδι με μεγάλη βαθμολογική σημασία και για τις δυο ομάδες, για διαφορετικούς λόγους.   Ο Βρασίδας υποδέχεται τον Φρίξο Πλατανοτόπου και η Νέα Καρβάλη την Αναγέννηση Λιμεναρίων.

Μάλλον δυο αμφίρροπα παιχνίδια που υπάρχει και βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Στην Ελευθερούπολη ο Ορφέας που παρουσιάζει μεγάλη αστάθεια στην απόδοση του θα παίξει με τον Εθνικό Νέας Καρυάς που καίγεται για βαθμούς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής.

Σάββατο 15.15

Πέραμος: Βρασίδας Ν. Π- Φρίξος Πλατανοτόπου

Δόξα Θεολόγου- Ηρακλής Καβάλας 3-0 χωρίς αγώνα

Ελευθερούπολη: Ορφέας Ελ- Εθνικός Νέας Καρυάς

Βερούλειο: ΑΕΚ- Απόλλων Χρυσοχωρίου

Καρβάλη: Ναζιανζός Νέας Καρβάλης- Αναγέννηση Λιμεναρίων

Κυριακή 12.30

Βερούλειο: Βύρωνας- Ατρόμητος Χαλκερού

Κυριακή 15.15

Πέρνη: Κεραυνός Πέρνης- Μ. Α Αντιφιλίππων

Βαθμολογία: Κεραυνός Πέρνης 38, ΑΕΚ 38, Βύρωνας 34, Βρασίδας Ν. Π 31, Ορφέας Ελ 27, Μ. Α Αντιφιλίππων 26, Νέα Καρβάλη 24, Αναγέννηση Λιμεναρίων 24, Δόξα Θεολόγου 23, Φρίξος Πλατανοτόπου 19,  Εθνικός Νέας Καρυάς 16, Ατρόμητος Χαλκερού 14, Απόλλων Χρυσοχωρίου 6. Δε συμμετέχει ο Ηρακλής Καβάλας.

Β` κατηγορία ΕΠΣΚ

1ος όμιλος

Σάββατο 15.  15

Ποντιακός Ποντολιβάδου- Αίας Παναγίας

Μαίανδρος Γέροντας- Μυρμιδόνες

Κυριακή 11.00

Θεαγένης- ΑΟ Ποταμιάς

Κυριακή 13.15

Ολυμπιακός Καβάλας- Κεραυνός Καλλιράχης

Κυριακή 15.15

Αρης Πηγών- Πανιώνιος Ξεριάς(15.00)

Ποσειδώνας- Ατρόμητος Λεκάνης

Αρης Πρίνου- ΠΑΟΚ Καβάλας

Βαθμολογία: Αρης Πηγών 39,  Ολυμπιακός Καβάλας 30, Αρης Πρίνου 30, Ποσειδώνας 27, Θεαγένης 26, Μυρμιδόνες 23, ΠΑΟΚ Καβάλας 22, Ποταμιά 21,  Πανιώνιος Ξεριάς 21, Κεραυνός Καλλιράχης 19, Ποντιακός Ποντολιβάδου 11, Ατρόμητος Λεκάνης 10, Γέροντας 8, Αίας Παναγίας 3.

2ος όμιλος

Σάββατο 15.15

Κεραυνός Κρηνίδων- Παγγαιϊκός Παλαιοχωρίου

Δόξα Αμυγδαλεώνα- Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Κεραυνός Ελευθερών- ΑΟ Ελαιοχωρίου

Κυριακή 11.00

Μ. Α Φιλίππων- ΑΟ Κάρυανη

Κυριακή 15.15

Μακεδονικός Αμισιανών- Ασπίδα Πολυστύλου

Αστέρας Φωλιάς- ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Μ. Α Ορφανίου- Αρης Ζυγού

Βαθμολογία: Κεραυνός Κρηνίδων 42, Μ. Α Φιλίππων 37, Βυζάντιο 33, Κεραυνός Ελευθερών 27,  Παγγαιϊκός Παλαιοχωρίου 27, Δόξα Αμυγδαλεώνας 26, Μ. Α Ορφανίου 20, Αστέρας Φωλιάς 20, Αρης Ζυγού 18,  ΑΟ Κάρυανης 14, ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα 13, Μακεδονικός Αμισιανών 12,  Ασπίδα Πολυστύλου 5, ΑΟ Ελαιοχωρίου 4.

Γ` κατηγορία

Σάββατο 15. 15

Κεραμωτή- Ατρόμητος Ακροβουνίου

Λύκοι- Παγγαίο

Κυριακή 11.00

Αγιος Λουκάς- Καβάλα 2004

Ελπίδες- Θράκη Γραβούνας 3-0 χωρίς αγώνα

Κυριακή 15.15

ΑΕ Πιερέων- Ηρακλής Μυρτοφύτου

Αρης Ακροποτάμου- Φάρος Μαριών

Βαθμολογία: Κεραμωτή 45, Καβάλα 2004 35, Αγιος Λουκάς 34, Ηρακλής Μυρτοφύτου 32, Ατρόμητος Ακροβουνίου 29, ΑΕ Πιερέων 28, Φάρος Μαριών 25, Αρης Ακροποτάμου 22, Παγγαίο 15,  Λύκοι 6, Ελπίδες 1. Δε συμμετέχει η Θράκη Γραβούνας.

Γ`  Εθνική Μπάσκετ: Ο ΓΣΕ στην Κομοτηνή

Στην έδρα της ΑΕ Κομοτηνής θα παίξει ο πρωτοπόρος ΓΣΕ και είναι το φαβορί για μια ακόμη νίκη. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος δεν έχει προβλήματα απουσιών.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής.

Κυριακή 11/2

ΜΕΝΤ 17.00 ΜΕΝΤ-Κένταυρος Καλ.

ΔΑΚ Καλαμαριάς 18.00 Απόλλων Καλ.-ΧΑΝΘ

Ν. Σκοπού Σερρών 18.00 Ορφέας Ν. Σκοπού-Αστέρας Σίνδου

Μαντουλίδη 18.00 Μαντουλίδης-Πολύγυρος

Ευόσμου 18.00 Αίας Ευόσμου-Μακεδονικός

Κομοτηνής 18.00 ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής-Ελευθερούπολη

Ευκαρπίας 18.00 Ευκαρπία- ΓΑΣ Κομοτηνή

Βαθμολογία

  1. Ελευθερούπολη  29, 2. Μακεδονικός  28, 3. ΑΟ Πολυγύρου 27
  2. ΓΑΣ Κομοτηνή  25, 5. ΧΑΝΘ 24, 6. ΜΕΝΤ 24, 7. Αίας Ευόσμου  24
  3. ΠΣ Ευκαρπίας 23, 9. Απόλλων Καλαμαριάς  22, 10. Μαντουλίδης  20
  4. Αστέρας Σίνδου 19, 12. ΑΕ Κομοτηνής 19, 13. Κένταυρος Καλλικράτειας  16, 14. Ορφέας Νέου Σκοπού 15.

 

 ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Μόνο νίκη θέλει ο Αστέρας στην Αλεξανδρούπολη

Με πλήρη αγωνιστική δράση αλλά με μια ομάδα μείον μετά την αποχώρηση του Ηρακλή Καβάλας συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο το Πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ο πρωτοπόρος Λεύκιππος Ξάνθης δοκιμάζεται στα Ποταμούδια από την Αγία Βαρβάρα, ενώ ο Αστέρας Καβάλας δοκιμάζεται στην Αλεξανδρούπολη απέναντι στον Εθνικό. Δεν αγωνίζεται το Δημοκρίτειο Κομοτηνής

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 10/02, Ώρα 14:00, Κλειστό Μ. Παρασκευόπουλος: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αστέρας Καβάλας
Σάββατο 10/02, Ώρα 16:00, Κλειστό Ποταμουδίων: ΑΟ Καβάλας – Φιλία Ορεστιάδας
Σάββατο 10/02, Ώρα 17:00, Κλειστό Φερών: Θύελλα Φερών – Αρίων Ξάνθης
Σάββατο 10/02, Ώρα 20:00, Κλειστό Ποταμουδίων: Αγία Βαρβάρα – Λεύκιππος Ξάνθης
Κυριακή 11/02, Ώρα 20:00, Κλειστό Κομοτηνής: Αίας Κομοτηνής – Έβρος Σουφλίου
Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Καβάλας 20-0 α.α.
Ρεπό: Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 15 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ):

  1.  Λεύκιππος Ξάνθης 27 (13-1)
    2.  Δημοκρίτειο Κομοτηνής 24 (12-2) **
    3.  Αστέρας Καβάλας 23 (10-3) *
    4.  Αίας Κομοτηνής 23 (9-5)
    5.  Εθνικός Αλεξανδρούπολης 23 (9-5)
    6.  Φιλία Ορεστιάδας 21 (7-7)
    7.  Αρίων Ξάνθης 21 (7-7)
    8.  Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 20 (6-8)
    9.  Αγία Βαρβάρα 19 (8-5) **
    10.  Θύελλα Φερών 19 (5-9) *
    11.   ΑΟ Καβάλας 17 (3-11)
    12.  Έβρος Σουφλίου 10 (0-14) ** ***
    13.  Ηρακλής Καβάλας αποχώρησε

*. O Αστέρας Καβάλας και η Θύελλα Φερών έχουν κάνει το ρεπό του για τον β΄γύρο
** Έχουν τιμωρηθεί με -2 βαθμούς Δημοκρίτειο Κομοτηνής, Έβρος Σουφλίου και Αγία Βαρβάρα
*** Έχει έναν μηδενισμό  ο Εβρος Σουφλίου 

 

Βγήκε η οκτάδα των πλέι οφ του Παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ! Τα ζευγάρια

Με τον Ορφέα Νέου Σκοπού να είναι η όγδοη ομάδα που πήρε εισιτήριο τγια την συμμετοχή της στα πλέι οφ του Παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, έπεσε η αυλαία της Α’ φάσης του πρωταθλήματος.

Στην πρώτη φάση των πλέι οφ θα λάβουν μέρος τρεις ομάδες της Καβάλας, δύο των Σερρών, δύο της Κομοτηνής και μίας ξανθιώτικης. Οι δύο Σερραϊκές μάλιστα αμφότερες θα αναμετρηθούν με ομάδες της Καβάλας ενώ αυτές της Κομοτηνής θα αντιμετωπίσουν τους Αστέρα Καβάλας και Αρίων Ξάνθης.

Θυμίζουμε πως την πρόκριση στα ημιτελικά θα πάρουν οι ομάδες που θα φτάσουν πρώτες στις δύο νίκες, με το πλεονέκτημα έδρας να το έχουν οι ΓΑΣ Κομοτηνή, Αστέρας Καβάλας, ΑΕ Σερρών και ΕΚ Καβάλας.

Αναλυτικά τα ζευγάρια των αγώνων που θα ξεκινήσουν την ερχόμενη εβδομάδα:

ΕΚ Καβάλας – Ορφέας Ν. Σκοπού

ΑΕ Σερρών  – ΑΟ Καβάλα

ΓΑΣ Κομοτηνή – Αρίων Ξάνθης

Αστέρας Καβάλας – Αίας Κομοτηνής

Ο.Κ.Α ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Με Λαλίκο και Παντέζου στο Πανελλήνιο Κλειστού Στίβου

32ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου θα γίνει το Σαββατοκύριακο (10-11/2) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής έχουν δηλωθεί για να λάβουν μέρος 638 Άνδρες και 470 Γυναίκες. Το πρόγραμμα των αγώνων περιλαμβάνει και δύο κούρσες 60 μ. ΠΠ/ΠΚ Α.
Το σύλλογο μας θα εκπροσωπήσουν 2 καταξιωμένοι αθλητές.
1. ΠΑΝΤΕΖΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΣΤΑ 800 Μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
2. ΛΑΛΙΚΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΣΤΑ 60 Μ ΠΠ/Α

Τ. Π

eXTReMe Tracker