• 25 Ιανουαρίου 2022,

Γιορτή κοπής πίτας Σ.Ο. Καβάλας και βραβεύσεις σκακιστών-σκακιστριών (φωτογραφίες)

 Γιορτή κοπής πίτας Σ.Ο. Καβάλας και βραβεύσεις σκακιστών-σκακιστριών (φωτογραφίες)

Το Σάββατο 18 Ιανουαρίου στις 7 μ.μ. έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης  η γιορτή κοπής της βασιλόπιτας του Σκακιστικού Ομίλου Καβάλας και οι βραβεύσεις των σκακιστών και σκακιστριών που διακρίθηκαν στη διάρκεια του προηγούμενου χρόνου 2019.
Στις 3.30 μ.μ. προηγήθηκε στο Εντευκτήριο του Σκακιστικού Ομίλου το καθιερωμένο τουρνουά Βlitz.

Οι σκακιστές και οι σκακίστριες που βραβεύτηκαν ήταν οι εξής:

 

  1. Μάγδα Μιχαηλίδου

Πρωταθλήτρια Ελλάδας Νέων Γυναικών Κ20 (Τρίκαλα, 30/4 – 6/5/2019)

 

  1. ΓιολάνταΚαλαμούκου

Πρωταθλήτρια Ελλάδας Παγκορασίδων Κ12 (Πάτρα, 25/6 – 1/7/2019)

 

  1. Ευαγγελία Αποστολακάκη

2η Νικήτρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Κ14(Πάτρα, 25/6 – 1/7/2019)

 

  1. Γιώργος Κανακάρης

2ος Νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών (Θεσσαλονίκη, 20 – 28/11/2019)

 

  1. Ομάδα Σκακιστικού Ομίλου Καβάλας

2η Νικήτρια Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής (Πάτρα, 2 – 6/7/2019)

Βραβεύτηκαν τα παρόντα μέλη της ομάδας Κανακάρης, Ζησιάδης, Τσιβελεκίδου, Μιχαηλίδου.

 

Επίσης απονεμήθηκαν τα κύπελλα και μετάλλια στους νικητές των εξής διοργανώσεων :

 

36ο Κύπελλο Χριστουγέννων

1ος Θόδωρος Χρυσομάλλης, 2ος Κώστας Σαμαρίδης και 3ος Άρης Δόρφανης
Στον Β’ Όμιλο 1ος Γιάννης Αυτσόγλου, 2οςΣταύρος Δημάκης, 3ος Τάσος Κυριακίδης, 1η γυναίκα Ουρανία Τζήμου, 1ος έφηβος Χάρης Δημητριάδης, 1οςπαίδας Γιώργος Χατζηγαβριήλ,1ος παμπαίδας Κωνσταντίνος Μπακιρτζής, 1ηΝεάνιδα Ευαγγελία Δημάκη, 1η κορασίδα Ελένη Χατζηαναστασίου.

Στον Γ’ Όμιλο (Παμπαίδων Κ12) 1οςΆγγελος Μπακιρτζής, 2ηΙωάννα Δούμου, 3ος Χρήστος Σπανδωνίδης.

Στον Δ’ Όμιλο (Παμπαίδων Κ9) 1ος Στάθης Βαλσαμίδης, 2ος Μανώλης Πετασάκης, 3ος – 4ος Γιάννης Αποστόλου – Γιώργος Καμπερίδης.

 

Τουρνουά Blitz
1ος Άρης Δόρφανης, 2ος Σάββας Μανελίδης, 3ος Δημήτρης Ζησιάδης, 1ος έφηβος Γιάννης Σταμάτης, 1οςπαίδαςΓρηγόρης Καλαμούκος,1η γυναίκα ΒάλιαΑποστολακάκη, 1ηνεάνιδα Μάγδα Μιχαηλίδου, 1ος παμπαίδας Χάρης Θεοδωρίδης, 1η κορασίδα Μαρία Θεοδωρίδου.
Στον Β’ Όμιλο (Κ12) 1ος Παναγιώτης Δραγούμης, 2ος Χρήστος Θεοδωρίδης, 3ος Κωνσταντίνος Διαμαντάκος, 1ος Κ9 Χαράλαμπος Παπακυριακού, 1ο κορίτσι Ιωάννα Δούμου, 1η Κ9 Νικολέτα Σαϊνη.

 

Τα έπαθλα απένειμαν στους νικητές οι βουλευτές Γιάννης Πασχαλίδης καιΤάνια Ελευθεριάδου, ο αντιπεριφερειάρχης Κώστας Αντωνιάδης, οι περιφερειακοί σύμβουλοιΑλέξης Πολίτης και Αρχέλαος Γρανάςοι αντιδήμαρχοι Απόστολος Μουμτσάκηςκαι Γιώργος Μιχαηλίδης, οι δημοτικοί σύμβουλοι Φιλήμων Ξουλόγης, Ευαγγελία Δρακονάκη και Νίκος Ξανθόπουλος, ο πρώην βουλευτής Δημήτρης Εμμανουηλίδης και ο εκπρόσωπος της Μητρόπολης πατέρας Φίλιππος.

Όλοι στις ομιλίες τους αναγνώρισαν το σπουδαίο έργο που επιτελεί ο Σκακιστικός Όμιλος και υποσχέθηκαν την σταθερή στήριξή τους ευχόμενοι οι επιτυχίες των σκακιστών της Καβάλας να έχουν συνέχεια με πολλές ακόμη σημαντικές διακρίσεις.

Στη συνέχεια o πρόεδρος του Σ.Ο. Καβάλας και αντιπρόεδρος της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας Βασίλης Θεοδωρίδης έκοψε την βασιλόπιτα του Ομίλου ενώ σε όλους τους σκακιστές και σκακίστριες μοιράσθηκαν ατομικά πιτάκια με δώρα σκακιστικά χρονόμετρα.

Διαβάστε επίσης