Αρης Αβάτου- Νέστος 0-2: Ιδανικό ξεκίνημα – Αρης Ακροποτάμου- Γιαννιτσά 3-0: Νίκη χωρίς αντίκρισμα

Αρης Αβάτου- Νέστος 0-2: Ιδανικό ξεκίνημα

Η ανωτερότητα του Νέστου, φάνηκε από το πρώτη στιγμή.

Το συγκρότημα του Νίκου Καραμπετάκη, έπαιξε στο μισό γήπεδο τον Αρη και δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση η εστία του Καραβελίδη. Το γκολ του Μαχαιρούδη στο 37` έδιωξε το άγχος και στη συνέχεια ο Νέστος έφερε το ματς στα μέτρα του.

Στο β` μέρος πέτυχε και ένα ακόμη γκολ. Απλά ήταν καλύτερος.

Το φιλμ του αγώνα

2 `Πρώτη καλή στιγμή στην Φελώνη για τον Νέστο, με τον Μπουλγούρα να κάνει την σέντρα ο Μαχαιρούδης να πιάνει την κεφαλιά η μπάλα μόλις άουτ.

30` σέντρα απο τα δεξιά απο τον Στέρεφ ο Μαχαιρούδης προσπάθησε με κεφαλιά ψαράκι να ανοίξει το σκορ όμως ο Χατζηγεωργίου κρατά ανέπαφη την εστία του,

37`  σέντρα του Στέρεφ απο τα δεξιά ο Μαχαιρούδης πιάνει την κεφαλιά στέλνοντάς την στην δεξιά γωνία του Χατζηγεωργίου ανοίγοντας το σκορ. Άρης Αβάτου – Νέστος Χρυσούπολης  0-1.

87` Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Τάσο Δεσύλλα που είδε το χτύπημα του να βρίσκει αρχικά στο δεξί δοκάρι του Αβάτου και εν συνεχεία να καταλήγει στα δίχτυα της Ξανθιώτικης ομάδας. Άρης Αβάτου – Νέστος Χρυσούπολης 0-2

Για τον Άρη Αβάτου ο Χρήστος Σαμαράς επέλεξε τους: Χατζηγεωργίου, Βασιλειάδης Γ., Καρασερίδη, Κοντομιχάλη,  Μπαϊρακταρίδη, Σουκρήογλου Σουκρή, Σαρηγιαννίδη, Παρσαντανιάν, Κυριαζίδης, Λαζαρίδη και Χριστοφορίδη.

Αλλαγές

43` Γιαννακούδης στη θέση του Κυριαζίδη

58` Γ (Τζότζος) . Βασιλειάδης στη θέση του Κοντομιχάλη

71` Χ. Βασιλειάδης στη θέση του Καρασερίδη.

Ο Νίκος Καραμπετάκης για τον Νέστο επέλεξε τους: Καραβελίδης, Στέρεφ, Μπουλγούρα, Σιαματά, Παυλακάκη, Παπαδάτο, Χασάνογλου, Γκατσολάρι, Μαχαιρούδη, Κούτεφ, Τσέκος.

Αλλαγές

61` Δεσύλλας στη θέση του Τσέκου

69` Σγκούρι στη θέση του Μαχαιρούδη

81` Γαμβρέλης στη θέση του Μπουλγούρα

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου: Δόξα Προσκυνητών- ΑΕ Διδυμοτείχου 1-1.

*Αρης Ακροποτάμου- Γιαννιτσά 3-0: Νίκη χωρίς αντίκρισμα

Ο Αρης κέρδισε εύκολα στο β` μέρος την Αναγέννηση αλλά υποβιβάστηκε στο τοπικό, αφού η Αλεξανδρούπολη, κέρδισε μέσα στον Ορφέα.

47’ Φάουλ του Αποστολίδη, ο Σολακίδης ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά το 1-0. 59’ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Αποστολίδη από τη μεγάλη περιοχή για το 2-0. 68’ Πάσα του Σολακίδη, ο Γιαλαμής θα πλασάρει πάνω στον Σιμψέρη. 70’ Όμορφο σουτ του Καραγιαννίδη, κρεμάει τον Σιμψέρη για το 3-0. 73’ Μετά από φάση διαρκείας, ο Σεφερίδης το σουτ, για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Σιμψέρης.

Συνθέσεις: Άρης Ακροποτάμου: Κωνσταντάκος, Ρετσινάς, Νέδος, Μαυροκεφαλίδης, Σεφερίδης, Σολακίδης (88’ Μπαντής), Χιζανισβίλι, Ζωγραφάκης (58’ λ.τρ. Καραγιαννίδης), Γιαλαμής (72’ Ούτσι),

Παπαδόπουλος, Αποστολίδης. Αναγέννηση Γιαννιτσών: Σιμψέρης, Μπίνας, Τζούρτζος (46’ Λαζαρίδης), Σιδηρόπουλος, Βερβελής, Βασιλειάδης, Καρασαββίδης (76’ Κυζιρίδης), Ξανθόπουλος, Καπουσούζης, Μπάρμπας, Κοκκινίδης.