• 19 Μαΐου 2024,

Βλέπει Α2 η Ένωση μετά την ήττα από Κολοσσό με 66-70

Πέταξε στο καλάθι των αχρήστων και την τελευταία ευκαιρία που είχε για παραμονή στη Α1 κατηγορία του μπάσκετ η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, μετά την ήττα από τον Κολοσσό στην Καλαμίτσα το απόγευμα του Σαββάτου με 66-70.

Στο κρισιμότερο ίσως παιχνίδι της σεζόν, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, οι παίκτες της ομάδας της Καβάλας δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και με μοναδική εξαίρεση τον Χριστόφορο Στεφανίδη, έπαιξαν κακό μπάσκετ και έχασαν φυσιολογικά από τον Κολοσσό που είχε δύο παίκτες (¨Όσμπι και Χάτεν) σε εξαιρετική μέρα.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 28-44 ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση με την συμπαράσταση των φίλων της που ήταν συγκινητικοί, προσπάθησε να ανακάμψει και έφερε το σκορ στο 52-58.

Στην τέταρτη όμως περίοδο οι παίκτες της καβαλιώτικης ομάδας ήταν εξαιρετικά άστοχοι, επιπόλαιοι και έκαναν σωρεία λαθών με αποτέλεσμα να χάσουν το παιχνίδι και ουσιαστικά και όλες σχεδόν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα 15-20, 28-44, 52-58, 66-70

Για την Ένωση σκόραραν: Στεφανίδης 16, Ατσάρα 11, Άρμπετ 9, Ταϊρού 8, Κόλεμαν 8, Μίτροβιτς 6, Κρστέβσκι 4, Μιλόσεβιτς 3, Στυλιανού 1.Έπαιξαν επίσης Δεμερτζής και Πάνος