Βυζάντιο- Δόξα Δράμας 1-2: Αιφνιδιάστηκε, πάλεψε, δεν τα κατάφερε…

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Σε ακόμη πιο δύσκολη θέση είναι το Βυζάντιο, μετά την ήττα από τη Δόξα Δράμας, που πέρασε στη 2η θέση. Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν στην αρχή με δυο «εύκολα» γκολ που δέχθηκαν από ισάριθμα χτυπήματα κόρνερ. Η Δόξα μέχρι το 30` είχε τον έλεγχο. Στη συνέχεια το Βυζάντιο, ανέβασε στροφές και μείωσε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν σε μεγάλο βαθμό ενώ η Δόξα βρήκε χώρους να χάσει μερικές καλές ευκαιρίες. Σίγουρα φάνηκαν οι απουσίες του Κεφαλά και του Αποστολίδη. Ο Ιωαννίδης στη διάρκεια του αγώνα, ανακάτεψε αρκετές φορές την τράπουλα ενώ ο Βασιλακάκης έκανε στην τακτική μια εσωτερική αλλαγή στο β` μέρος, περνώντας τον Παπαζούδη από στόπερ σε αμυντικό χαφ και τον Γκαρακλίδη από αμυντικό χαφ σε στόπερ.

Ο Τσίλογλου πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στο β` μέρος, ο Πόπτσης ήταν συγκινητικός ενώ ο Παντελίδης προσπάθησε σε μεγάλο βαθμό. Από τη Δόξα καλύτερος ο Μάριος Παπαδόπουλος και θετικότατος ο Γκαρακλίδης, τόσο στη   θέση του αμυντικού χαφ όσο και σε αυτή του στόπερ.

4` Κεφαλιά του Μαρκόπουλου, σε κόρνερ ο Καγκελίδης.

5` Κόρνερ Μ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Γκαρακλίδη, σύγχυση στην περιοχή και ο Παπαζούδης από κοντά το 0-1.

9` Κόρνερ Μ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Κουμπρόγλου, αιφνιδιάζεται ο Καγκελίδης και το 0-2.

12` Λάθος γύρισμα του Καζαντζίδη, πλασέ του Κουμπρόγλου πάνω από τον Καγκελίδη και η μπάλα άουτ.

40` παράλληλη σέντρα του Καρλόπουλου, ο Πόπτσης με σουτ το 1-2.

59` Προσποίηση του Γαϊδαρτζή, πλασέ του Κουμπρόγλου, σε κόρνερ σώσει ο Καγκελίδης.

60` Σουτ του Τσίλογλου, άουτ.

66` Σουτ του Μ. Παπαδόπουλου ελάχιστα άουτ.

70` Σουτ του Καρλόπουλου, σώζει σε κόρνερ ο Μένκα.

72` Σέντρα Μ. Παπαδόπουλου και σουτ του Κουμπρόγλου, σώζει ο Καγκελίδης.

76` Παράλληλη σέντρα του Τσίλογλου, προβολή του Γκαρακλίδη, ο Πόπτσης πλάγια από κοντά δε βρίσκει στόχο.

80` Κόρνερ Μ. Παπαδόπουλου, απόκρουση του Καγκελίδη, κεφαλιά του Σπάσιτς, στο δεξί κάθετο δοκάρι.

86` Σουτ του Ντος Σάντος, εντυπωσιακή απόκρουση του Καγκελίδη.

93` Αποβάλλεται με 2η κίτρινη(κόκκινη) ο Αποστόλου.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Βυζάντιο: Καγκελίδης, Καζαντζίδης, Γαλακτερός 33` λ.τ  Περσίδης, Πόπτσης, Αποστόλου, Δαγκούλης, Τοπάλης 20` Μπονέρης 70` Τουλούπης, Καρλόπουλος, Παντελίδης, Τσίλογλου, Τερζίδης.

Δόξα Δράμας: Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Χαριτωνίδης, Γκαρακλίδης, Παπαζούδης, Κουμπρόγλου 84` Αθανασιάδης, Γαϊδαρτζής, Μ. Παπαδόπουλος 93` Βραμέντσαλης, Μαρκόπουλος 79` Ντος Σάντος, Σπάσιτς.