Βυζάντιο Κοκκινοχώματος- ΑΟΚ 0-1: Οι γηπεδούχοι κέρδισαν τις εντυπώσεις

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης – Φώτο Γ.Σιαπέρας

Μ` ένα γκολ φάουλ του Γρηγόρη Παπαδόπουλου στο 89`, ο ΑΟΚ κέρδισε σε φιλικό παιχνίδι 1-0 το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης χρησιμοποίησε τους παίκτες που δεν αγωνίστηκαν στη Ζάκυνθο. Μόνο ο Ντομί έπαιξε, που στη Ζάκυνθο είχε παίξει ως αλλαγή. Αρχικά ο Τιζάι τερματοφύλακας, δεξιά ο Καζαντζίδης, αριστερά ο Καζανάς, στο κέντρο της άμυνας ο Χόρτσας με τον Ρεβυθόπουλο. Ο Πάλλας, ο Μαυρίδης, ο Δρίτας και ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος πλάγια και κάθετο στον επιθετικό άξονα.

Στη μεσαία γραμμή ο Ντομί και ο Γαβαλάς, οι δυο ανασταλτικοί μέσοι.

Η εικόνα που παρουσίασαν οι ρεζέρβες του ΑΟΚ, σαφώς δεν ήταν ικανοποιητική. Το Βυζάντιο έχασε πολλές ευκαιρίες και δικαιούταν ακόμη και τη νίκη. Το συγκρότημα του Στέλιου Κατρακυλάκη, ειδικά στα πρώτα 45 λεπτά ήταν πολύ καλό. Είχε σωστή ανάπτυξη, έφτασε με εύκολο τρόπο, απέναντι στην αντίπαλη περιοχή. Ο ΑΟΚ δημιούργησε ευκαιρίες μόνο από τα φάουλ του Γρηγόρη Παπαδόπουλου.

Ο Τιγγερίδης ήταν θετικός στην επανάληψη που πάλι οι γηπεδούχοι με πολλές αλλαγές, ήταν απειλητικοί. Στο β` μέρος εκτός από το γκολ, στο φινάλε του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δε δημιούργησαν την παραμικρή ευκαιρία.

Οι νεαροί παίκτες του ΑΟΚ πρέπει να βελτιωθούν σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

Γενικά το παιχνίδι παρουσίασε ενδιαφέρον. Ο Χαραλαμπίδης μάλλον προβληματίστηκε απ` αυτά που είδε. Αντίθετα ο Κατρακυλάκης πρέπει να έμεινε ευχαριστημένος. Θα ήταν πολύ περισσότερο αν γινόταν γκολ, κάποιες από τις ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του.

Αρκετοί παίκτες των γηπεδούχων, περνάνε στους διακριθέντες.

Το φιλμ του αγώνα

8` Σουτ ο Πάλλας από καλή θέση αουτ.

9` Σέντρα του Γρηγόρη Παπαδόπουλου, προβολή του Μαυρίδη μπλοκάρει ο Σουμουλίδης.

11` Ατομική προσπάθεια του Λόλη και σουτ, κόντρα σε Χόρτσα και κόρνερ.

20` Μακρινό σουτ του Λόλη άουτ.

23` Φάουλ Προβατίδη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τιζάι.

25` Πλασέ του Λόλη σωτήρια απομακρύνει πάνω από τη γραμμή ο Ρεβυθόπουλος.

30` Πλασέ του Πτηνόπουλου, σώζει με τα πόδια ο Τιζάι.

33` Φάουλ Γ. Παπαδόπουλου, σε κόρνερ ο Σουμουλίδης.

38` Φάουλ Σπυρίδη, μόνος του ο Παντελίδης, κεφαλιά από πολύ κοντά άουτ.

45` Φάουλ Γρηγόρη Παπαδόπουλου, σε κόρνερ ο Σουμουλίδης.

54` Σουτ Ντομί, μπλοκάρει ο Καραβέλης.

56` Διπλή ευκαιρία από πλάγια θέση με Σπυρίδη το Βυζάντιο. Αρχικά απόκρουση Τιγγερίδη και μετά το πλασέ άουτ.

69` Πλασέ του Κωνσταντίνου, σώζει ο Τιγγερίδης.

75` Σουτ του Κωνσταντίνου σωτήρια σε κόρνερ ο Τιγγερίδης.

76` Κόρνερ Κωνσταντίνου, κεφαλιά του Μιχαηλίδη, απομακρύνει στη γραμμή ο Καζαντζίδης.

89` Φάουλ Γρηγόρη Παπαδόπουλου το 0-1.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Βυζάντιο: Σουμουλίδης, Παντελίδης, Προβατίδης, Σπυρίδης, Τσορμπατζής, Τσίλογλου, Λόλης, Σκονίδης, Μπατάκογλου, Πτηνόπουλος, Σαμαράς.

Στο β` μέρος έπαιξαν και οι: Μαυρομάτης, Σαουλίδης, Αϊβάζης, Μιχαηλίδης, Φωτόπουλος, Κωνσταντινίδης, Γεωργαντέλης, Καραβέλης, Κωνσταντίνου.

ΑΟΚ: Τιζάι, Καζαντζίδης, Μαυρίδης, Πάλλας, Γρηγόρης Παπαδόπουλος, Δρίτας, Γαβαλάς, Χόρτσας, Ντομί, Καζανάς.

Στο β` μέρος έπαιξαν και οι: Κιγάης, Τιγγερίδης, Μπιλιός, Μητσιός, Γιώργος Παπαδόπουλος, Κυριακάκης.

*Οι βασικοί χθες το μεσημέρι στις 12, προπονήθηκαν ξεχωριστά.

Στην κερκίδα βρέθηκαν ο Βλάσης Τσάκας αλλά και ο Χαράλαμπος Κουφατζής, ο Σπύρος Μπασδάνης, ο Λάκης Χατζηαποστολίδης.