• 7 Μαΐου 2024,

Βυζάντιο- Πανσερραϊκός 1-2: Πληγώθηκε από στημένες φάσεις και… Κουμπαράκη

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Το Βυζάντιο προσπάθησε σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά προδόθηκε από τις στημένες φάσεις. Δέχθηκε δυο κρύα γκολ. Επίσης έχει δικαιολογημένα παράπονα από τον διαιτητή Κουμπαράκη, που στο τελευταίο διάστημα του αγώνα,   «έσπρωξε» τους φιλοξενούμενους με πολλά φάουλ, κοντά στην περιοχή.

Το ματς ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξεως. Το Βυζάντιο δε φοβήθηκε τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Είχε τον Καρλόπουλο σε μεγάλη μέρα και παρουσιάστηκε πολύ διαβασμένο.

Ειδικά στο πρώτο 20λεπτο του β` μέρους, οι γηπεδούχοι έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση. Ο Πανσερραϊκός ήταν απειλητικός σε μεγάλο βαθμό από τις στημένες φάσεις του Τριανταφύλλου.

Πέτυχε ένα γκολ από κόρνερ και ένα από φάουλ.  Κρύα γκολ.

Ο Βασιλακάκης μετά το 1-1 έβαλε και δεύτερο επιθετικό, τον Σάκη Γκόγκα, που αποδείχθηκε η χρυσή αλλαγή. Αμέσως και ο Μαγκαφίνης έβαλε και άλλον στόπερ, τον Αγγελίδη.

Στο τέλος ο Κουμπαράκης έβαλε το Βυζάντιο μέσα στην περιοχή, με πολλά φάουλ.

Το φιλμ του αγώνα

17` Κόρνερ του Τριανταφύλλου Κ, κεφαλιά του Ρούτση το 0-1.

24` Σέντρα σουτ του Τριανταφύλλου Κ,  η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

25` Πάσα του Καρλόπουλου, πλασέ του Μαρκόπουλου, σώζει ο Ανδρούτσος. Στην επαναφορά δε βρίσκει καλά τη μπάλα ο Καρλόπουλος.

40` Κόρνερ Τριανταφύλλου Κ, δε βρίσκει εξ επαφής τη μπάλα ο Σιάκας.

48` Ξαφνικό σουτ του Τάντιτς, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

57` Η φάση ξεκινάει από τον Μουρατίδη, ο Καρλόπουλος κάνει την παράλληλη σέντρα και ο  Μαρκόπουλος τελειώνει ιδανικά τη φάση με σουτ για το 1-1.

60` Προσπάθεια Γαϊδαρτζή, η μπάλα βρίσκει το χέρι του Αποστόλου, ζητάνε πέναλτι οι φιλοξενούμενοι.

64` Φάουλ του Καρλόπουλου, λίγο άουτ.

86` Φάουλ του Κ. Τριανταφύλλου, κεφαλιά του Γκόγκα το 2-1.

89` Σέντρα του Μπονέρη, από πολύ κοντά πλασέ του Γκόγκα, σώζει ο Παπαδόπουλος

Οι συνθέσεις

Βυζάντιο: Παπαδόπουλος, Δαγκούλης, Κουμπρόγλου 70` Αγγελίδης, Μουσικάκης, Μουρατίδης 62` Φωτόπουλος, Αποστόλου, Καρλόπουλος, Κεφαλάς, Μαρκόπουλος, Τσίλογλου, Ταχματζίδης 42` Αγτζίδης.

Πανσερραϊκός: Ανδρούτσος, Δ. Τριανταφύλλου, Περπερίδης 11` λ.τ Τάντιτς, Σιάκας, Βοσκόπουλος, Κ. Τριανταφύλλου, Τσουκαλάς, Ρούτσης, Τσιμίκας 65` Γκόγκας, Ναουμτσέφσκι 77` Μπονέρης, Γαϊδαρτζής.