• 6 Μαΐου 2024,

Λάθη στο παρκέ και στον πάγκο και …Ένωση – ΑΕΚ 66-72

Με λάθη και ανεπάρκεια τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στον πάγκο της Ένωσης ήρθε η πρώτη εντός έδρας ήττα για την Καβαλιώτικη ομάδα από την ΑΕΚ με 66-72

Η αστοχία στο τέλος και ειδικά στις βολές σε όλο το παιχνίδι, αλλά και η ατολμία πολλές φορές των παικτών της Ένωσης είχε ως αποτέλεσμα να δώσει στην μέτρια γενικά ΑΕΚ την αυτοπεποίθηση που της έλλειπε και να «κλέψει» στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι έξι περίπου λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι έχαναν με διαφορά εννέα πόντων.

Κάτω από τα καλάθια η Ένωση ήταν απογοητευτική γεγονός που αποδεικνύεται και από τα ριμπάουντ (27-41)

Η τεχνική ηγεσία δεν προφύλαξε τον Κρστέφσκι που φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και έτσι η ομάδα της Καβάλας έμεινε χωρίς τον πολύτιμο ψηλό της από την αρχή σχεδόν περίπου της τελευταίας περιόδου οπότε και συμπλήρωσε πέντε φάουλ.

Από την μέτρια Ένωση διασώθηκαν οι Κατσαρές, Τότσιος και Καραποστόλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την θερμή συμπαράσταση 200 και πλέον οπαδών τους μεταξύ των οποίων και πάρα πολλοί … «καβαλιώτες»!!!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-34, 54-52, 66-72

Για την Ένωση του πόντους πέτυχαν: Κρστέφσκι 12, Μαρμαρινός 4, Τότσιος 13, Κατσαρές 2, Αγγελακόπουλος 11, Καραποστόλου 17, Καρατθανάσης 3, Βελισσαρίου 3, Καλαϊτζίδης 1.

Για την ΑΕΚ σκόραραν: Παπαντωνάκος 7, Φαλέκας 7, Καραμπούλας 10, Πολυτάρχου 9, Τσιότρας 10, Νίκολιτς 7, Γκιζογιάννης 9, Παπαδιονυσίου 4, Τσιάκος 7, Δέσπος 2.

Οι διαιτητές Πουρσανίδης, Παγώνης και Συμεωνίδης με πολλά λάθη.