6 μετάλλια για τον ΟΚΑΚ στα «Δαβιτζόγλεια» (φωτογραφίες)

Στα γκραν πρι «Δαβιτζόγλεια» όπου τιμήθηκε και φέτος η μνήμη του μεγάλου Καβαλιώτη αθλητή, ο ΟΚΑΚ είχε εντυπωσιακή παρουσία κατακτώντας 6 μετάλλια.

• Συγκεκριμένα η Μαρία Ζαχαρούδη πήρε δυο ασημένια μετάλλια στα 100 εμπόδια με 14.61  και στον Ακοντισμό με 42.06 , η Θάλεια Παπαδοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200 και το χάλκινο στα 100.
  • Ο Γιώργος Βουλγάρογλου πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 150 μέτρα επιβεβαιώνοντας και πάλι το μεγάλο του ταλέντο ενώ ο Στέφανος Γκίτσης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ύψος με νέο ατομικό ρεκόρ 1, 80.
  • Ο Γιάννης Καριωτίδης του ΟΚΑΦ ήταν 5ος στο μήκος με 7.07.  Ο Ελευθεριάδης του ΟΚΑΚ ήταν 7ος στα 100 μέτρα με 11.52 και 7ος στα 200 μέτρα με 23.21.
  • Ο Κυριακού του ΟΚΑΚ 4ος στα 200 και 8ος στο ίδιο αγώνισμα ο Χατζηεμμανουήλ του ΟΚΑΚ.
  • Η Χουβαρδά του ΟΚΑΚ 5η στα 100 με χρόνο 12.98.
  • Στο μήκος 8η η Μπανάσα του ΟΚΑΦ. Στα 150 Κ-16 η Γογοπούλου ήρθε 4η, η Αποστολίδου 8η και η Θεοδωρίδου 10η.

Οι αθλητές των οριζόντιων αλμάτων είναι αυτοί που ξεχώρισαν, αφού τόσο στο μήκος των γυναικών όσο και στο τριπλούν Ανδρών σημειώθηκαν καλές επιδόσεις.

Στο τριπλούν ο Βούλγαρος Μοχίλ Καραλίεβ πέτυχε 16,93 μ. (1,3) και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ δείχνοντας σε θέση να διεκδικήσει ακόμη και τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο της Ντόχα. Στο ίδιο αγώνισμα ο Παύλος Μπόφτσης πέτυχε 16,55 μ. (1,6) και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 16,52 μ. από το 2018 στην ίδια διοργάνωση. Ο άλτης του Γιώργου Τσούγκου σημείωσε την κορυφαία επίδοση στην χώρα και την ερχόμενη εβδομάδα θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει μία ακόμη καλύτερη παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας. Μία ακόμη σταθερή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Έφη Κολοκυθά, που επικράτησε στο μήκος με 6,48 μ. (0,4), ένα μόλις εκατοστό από το φετινό της ρεκόρ.

Στα 110 μ. εμπ., ο Κώστας Δουβαλίδης επικράτησε με 13.13 (-1,1)  έκανε μία ακόμη προπονητική κούρσα και πλέον ετοιμάζεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας.
Στον ακοντισμό η Θεοδώρα Αραμπατζή ξεπέρασε το φετινό της ρεκόρ, αφού επικράτησε με 53,56 μέτρα.

Ο Κυριάκος Ζώτος ήταν νικητής στη σφαιροβολία με 18,82 μ. και ακολούθησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης με 18,32 μ., λίγες ημέρες από την έβδομη θέση στο Γκέβλε.