• 19 Απριλίου 2024,

Α2: Χαμόγελα στην Ελευθερούπολη, δεύτερη ήττα για την Energean Kavala BC (φωτογραφίες)

ΓΣΕ – Δάφνη Δαφνίου 79-67: Δεν συνάντησε προβλήματα, πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Ελευθερούπολη δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στην έδρα της κόντρα στη Δάφνη Δαφνίου επικρατώντας με 79-67 για την πρώτη της εντός έδρα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2. Καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, είδαν τον Νίκου να μετράει συνολικά 15(!) ασιστ (περισσότερες στο πρώτο ημίχρονο (12), απ’ όσες είχαν οι φιλοξενούμενοι (11) σε 40 λεπτά.

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Ελευθεριάδης Π.-Δέλας (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 18-20, 42-35, 69-49, 79-67

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 15 (1), Τσουμάνης 14, Χρυσόπουλος 10 (1), Ράπτης 7, Σταμπουλής 6, Ερμείδης, Χαρίτογλου, Δημάκος 4, Χάλαρης 18, Νίκου 5 (1).

Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 3, Μπήλιος, Μπέμπης 7 (1), Μαλέλης 17 (2), Καννάς 1, Τζουγκαράκης, Στέφος 7, Τσορμπατζόγλου, Καραΐσκος 2, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ζαραϊδώνης 12 (2), Στεφανίδης 11 (1).

Οίακας Ναυπλίου – Energean Καβάλα BC 80-64: Πάει στην Πάτρα χωρίς το ροζ φύλλο αγώνα, υποσχέσεις από Χείλαρη.

Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις τις αναμέτρησης το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, που κυνηγούσε στο σκορ για σχεδόν 40 λεπτά. Θετική εμφάνιση από τον νεοαποκτηθέντα σέντερ Δημήτρη Χείλαρη που φαίνεται πως θα βοηθήσει πολύ την ομάδα μόλις φτάσει στο 100%.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Γιακείμη-Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 19-13, 41-31, 65-45, 80-64

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (2), Χαϊδάς 1, Κουμπούρας 18 (3), Πελεκάνος 13 (3), Παπαφλωράτος 3 (1), Ευστρατίου, Βύρλας 9, Καλλινικίδης 3, Σκορδάς 14, Χάχαλος 2, Χρονόπουλος, Τουρλής.

Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης, Αμπατζάς 7 (1), Βακουφτσής 7, Καρκατσέλης, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (2), Χείλαρης 17 (1), Πάτρας 6, Καρακεχαγιάς 12 (2), Κασιούμης.

16. Αμύντας 2 (0-2) -39

* Ο Απόλλωνας Πάτρας και ο Φίλιππος Βέροιας έχουν δύο αγώνες λιγότερους. Ο Πανερυθραϊκός, η Καρδίτσα, η Καβάλα, ο Κόροιβος, το Ψυχικό και ο Αμύντας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.