• 29 Μαΐου 2022,

Α2: Το Παγκράτι έστειλε την Ένωση στα Playouts – 14/14 εντός έδρας ο ΓΣΕ (φωτογραφίες)

 Α2: Το Παγκράτι έστειλε την Ένωση στα Playouts – 14/14 εντός έδρας ο ΓΣΕ (φωτογραφίες)

Βίοι αντίθετοι για Ένωση και ΓΣΕ στην 30η αγωνιστική της Α2.

Η ομάδα του Παγκρατίου νίκησε στη δεύτερη παράταση την Ένωση με 96-89 και την έριξε στη ζώνη των Playouts. Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους με τη σειρά να ξεκινά από το 1-1. Ο ΓΣΕ προσπέρασε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το εμπόδιο του Φίλιππου Βέροιας με 70-60, ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο αήττητος στο γήπεδό του (14 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια).

 

Τα φύλλα αγώνα

Καβάλα – Παγκράτι 89-96 (2η παρ.)

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ., Μπακάλης, Ξέρας

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-37, 49-44, 67-67 (κ.α.), 76-76 (1η παρ.), 89-96

Καβάλα (Πενταζίδης): Armstead 22 (5), Αμπατζάς 21 (3), Καψαλός 5 (1), Πιεβάλιτσα, Ζαρκαδούλας 16 (2), Ράπτης 4, Δρόσος 6, Αγγελάκος 3, Οκεκουόγεν 12.

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 16 (2), Μανιάς 3, Ζαραϊδώνης, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 31 (7), Τσουργιάννης Δ. 9 (1), Ταταράκης, Τζουγκαράκης 20 (2), Τσουργιάννης Α. 17.

 

 

Ελευθερούπολη – Φίλιππος Βέροιας 70-60

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Κατωτικίδης, Δέλλας

Δεκάλεπτα: 21-14, 45-31, 60-48, 70-60

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14 (2), Ναούμης 16 (4), Γοργόνης 7 (1), Στάθης 3 (1), Σκουλίδας 17 (3), Σταμπουλής 4, Π. Ερμείδης, Πάτρας 8, Djordjevic-Marinkovic 1.

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 6 (2), Ελευθεριάδης 9, Πουλιανίτης 9 (1), Κοθράς 2, Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 4, Drekalovic 2, Ιατρίδης 16 (2), Πιλκούδης 6.

 

 

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής

Κόροιβος – Καρδίτσα 61-60

Αμύντας – Αγρίνιο 115-72

Ψυχικό – Πανερυθραϊκός 76-59

Καβάλα – Παγκράτι 89-96 (2η παρ.)

Ελευθερούπολη – Φίλιππος Βέροιας 70-60

Χαρίλαος Τρικούπης – Δάφνη Δαφνίου 105-57

Οίακας – Μαρούσι 69-135

Ρεπό: Τρίτωνας

 

Η βαθμολογία

1. Καρδίτσα 23-4 (2297-1803) 50
————————————————
2. Ψυχικό 21-7 (2227-1915) 49
3. Τρίτωνας 20-8 (2364-1959) 48
4. Χαρίλαος Τρικούπης 20-8 (2200-1911) 48
5. Ελευθερούπολη 19-9 (2252-2059) 47
————————————————
6. Κόροιβος 17-11 (2123-1957) 45
7. Πανερυθραϊκός 16-12 (2170-2010) 44
8. Αμύντας 15-13 (2067-1977) 43
9. Μαρούσι 14-14 (2336-2096) 42
————————————————
10. Καβάλα 13-15 (2100-2030) 41
11. Αγρίνιο 11-17 (1940-2093) 39
12. Φίλιππος Βέροιας 10-18 (1916-2048) 38
13. Παγκράτι 8-20 (2104-2253) 36
————————————————
14. Οίακας 1-27 (1662-2787) 29
15. Δάφνη Δαφνίου 1-26 (1659-2518) 28

* Εκκρεμεί ο αγώνας Καρδίτσα – Δάφνη Δαφνίου (21η αγωνιστική, 14/5, 15:00)
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, απ’ τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

 

Τα ζευγάρια των Playoffs

Ψυχικό – Ελευθερούπολη (1-1 νίκες)

Τρίτωνας – Χαρίλαος Τρικούπης (1-1 νίκες)

 

Τα ζευγάρια των Playouts

Καβάλα – Παγκράτι (1-1 νίκες)

Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας (1-1 νίκες)

Διαβάστε επίσης