ΑΕ Ψυχικού – Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας 77-67: Έχασε τον αγώνα, «κέρδισε» τον Οκεκουόγεν (φωτογραφίες)

Για την 9η αγωνιστική της Α2 η Ένωση αντιμετώπισε εκτός έδρας το Ψυχικό από το οποίο ηττήθηκε με 77-67.

Με κορυφαίο τον πάρα πολύ καλό Νίκο Οκεκουόγεν (15π) και θετικούς τους Άρμστεντ, Αμπατζά και Καψαλό οι φιλοξενούμενοι θα περίμεναν περισσότερη βοήθεια από τον πάγκο στην αναμέτρηση αντιμετωπίζοντας μια εξαιρετική ομάδα και έναν Παπανικολάου σε τρομερή κατάσταση.

Η Ένωση ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι προηγούμενη με 7-0 στο 3’ βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Αποτελεσματική η παρουσία του Οκεκουόγεν που έβγαλε όλες τις προσωπικές του άμυνες ενώ είχε και καλά τελειώματα στην άλλη πλευρά του παρκέ.

Το Ψυχικό μείωσε παίρνοντας βοήθειες από τον πάγκο και ισοφάρισε σε 14-14 1.40’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, σ’ ένα διάστημα όπου η Καβαλιώτικη ομάδα έχασε την επαφή της με το αντίπαλο καλάθι. Το Ψυχικό ολοκλήρωσε το πρώτο κομμάτι του αγώνα στο +1 (20-19) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου.

Στη δεύτερη περίοδο το Ψυχικό μεγάλωσε τη διαφορά αυξάνοντας τα ποσοστά του εντός πεδιάς ενώ συνέχισε να περνάει την μπάλα χαμηλά στον Παπανικολάου. Το πρώτο καλάθι του Αμπατζά στον αιφνιδιασμό έφερε την Ένωση στο -4 (28-24) ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Οκεκουόγεν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ μετά από κλέψιμο στο κέντρο του γηπέδου.

Με 6 συνεχόμενους πόντους του έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ένωση στα μέσα της δεύτερης περιόδου (28-30). Το πρόβλημα για το Νίκο Πενταζίδη συνέχιζε να ήταν η παρουσία του έμπειρου Παπανικολάου που βοήθησε τους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 8 πόντους (40-32).

Στην τρίτη περίοδο τα δεδομένα της αναμέτρησης δε διαφοροποιήθηκαν σημαντικά με την Ένωση να αντιμετωπίζει προβλήματα στην αντιμετώπιση του έμπειρου ψηλού ενώ επιθετικά έψαχνε να βρει άξιους συμπαραστάτες για το φοβερό Οκεκουόγεν που πάλευε μόνος του και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ένα τρίποντο του Αρμστεντ έκοψε εκ νέου τη διαφορά στους 4 (46-42) ωστόσο το Ψυχικό μ’ ένα σερί έστειλε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (55-44) στο 28′ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (55-46).

Το Ψυχικό έριξε κατά πολύ τα ποσοστά ευστοχίας του μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου επιτρέποντας στην Ένωση να επιστρέψει εκ νέου στο παιχνίδι μειώνοντας τη διαφορά με συνεχόμενα καλάθια του Άρμστεντ και του Αμπατζά. Το 10ο τρίποντο των γηπεδούχων με τον Παπανικολάου έδωσε και πάλι διψήφια «ανάσα» στο Ψυχικό (67-57). Ο Αθανασούλας με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+16) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για το Ψυχικό.