ΑΟΚ – Απόλλων Πόντου 0-1: Ο Πολίτης ήταν μια ομάδα μόνος του (φωτογραφίες-αποτελέσματα-βαθμολογία στη Football League)

Ο Πολίτης που ήταν παίκτης του ΑΟΚ το καλοκαίρι για μικρό χρονικό διάστημα, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αποκρούοντας δυο πέναλτι.

Σ` ένα δραματικό παιχνίδι ο ΑΟΚ γνώρισε μια ήττα εκτός προγράμματος.  Αυτό οφείλεται στον Πολίτη αλλά και στη νευρικότητα που είχαν οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη παρά το γεγονός ότι πίεσαν ασφυκτικά. Από το 2′ ο Απόλλωνας κράτησε τη νίκη.

Δυο αλλαγές επιφύλαξε ο Κώστας Ανυφαντάκης σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε στις Σέρρες.

Στην άμυνα ο Τενεκές πήρε τη θέση του Παντεκίδη και στη μεσαία γραμμή ο Κέρθι ξεκίνησε αντί του Θωμαϊδη.

Ο Κυρίτσης κάτω από τα δοκάρια με δεξιά και αριστερά στην άμυνα οι Καζαντζίδης, Κολλαράς. Ο Στίκας στο κέντρο της άμυνας με Γαβριηλίδη σε ρόλο αμυντικού μέσου και ο Ορφανίδης ελεύθερος στον άξονα αλλά και πλάγια.

Στην κορυφή της επίθεσης ο Κολλάς και πλάγιοι ο Αδαμάκης με τον Κόκκορη.

Ούτε ένας αναπληρωματικός. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον ΑΟΚ με γκολ από τα αποδυτήρια και μετέφεραν το άγχος στους γηπεδούχους. Ο ΑΟΚ «στρίμωξε» την αντίπαλη ομάδα επιζητώντας την γρήγορη ισοφάριση.

Έχασε πέναλτι με τον Ορφανίδη, είχε κλασσική ευκαιρία με τον Κολλά. Ο Πολίτης είπε όχι και στις δυο φάσεις. Κράτησε όρθια την ομάδα του. Στο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι.

Ασφυκτική πίεση του ΑΟΚ στο β’ μέρος με σπουδαία ευκαιρία στο 46` με τον Κολλά. Ο Ανυφαντάκης από το 63′ και μετά άλλαξε το σχηματισμό. Ο Απόλλωνας ροκάνιζε το χρόνο με σκόπιμες καθυστερήσεις.

Οι  ευκαιρίες χανόταν για  τον ΑΟΚ αλλά και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δυο περιπτώσεις.   Νευρικότητα στους παίκτες του ΑΟΚ, κάτι που ήθελε ο Απόλλωνας.

Το φιλμ του αγώνα

1′ σουτ  του Μουρατίδη, απόκρουση του Κυρίτση.

2′ 0-1 με πέναλτι ο Καλογέρης

16′ σουτ του Κόκκορη, κόντρα και λίγο άουτ.

29′ χαμένο πέναλτι του Ορφανίδη για τον ΑΟΚ, ωραία απόκρουση του Πολίτη. Το κέρδισε ο Κολλάς σε χέρι του αμυντικού.

31′ σουτ του Κολλά, σώζει και πάλι ο Πολίτης.

45′ απειλεί ο Κολλάς με σουτ από καλή θέση το οποίο δεν βρίσκει στόχο.

46′ μεγάλη ευκαιρία με τον Κολλά που πλασάρει άουτ από πολύ κοντά μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό.

58′ πλασέ του Γαβριηλίδη σε καλή θέση ο Πολίτης μπλοκάρει τη μπάλα.

59′ ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι σε μαρκάρισμα του Κόκκορη μέσα στην περιοχή.

60′ μεγάλη  ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Νύκταρη ο οποίος  αστόχησε από κοντά.

61′ καλό σουτ του Κόκκορη λίγο άουτ.

63′ Βαλαβανόπουλος και Γιαλαμούδης μέσα, έξω ο Κολλαράς    και ο Τενεκές.

65′ ο Στίκας αστοχεί από τα 3 μέτρα.

70′ καλό σουτ του Μουρατίδη, λίγο άουτ.

75′ Βακιρτζής και Θωμαϊδης μέσα, Κέρθι και Αδαμάκης έξω.

76′ Φράγκος μέσα, έξω ο  Νύκταρης.

82′ τετ α τετ ο Δεινόπαπας αστοχεί από πολύ κοντά.

83′ ακυρώνεται γκολ του Βαλαβανόπουλου ως οφσάιντ.

90′ χαμένο πέναλτι του Κολλά, εκπληκτική απόκρουση του Πολίτη.

92′ Παπαδόπουλος στη θέση του Γαβιηλίδη.

98′ Χατζηαθανασίου στη θέση του Παναγιώτου.

98′  αστοχεί με κεφαλιά ο Βαλαβανόπουλος από κοντά.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΟΚ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης,  Κολλαράς, Στίκας, Τενεκές, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Ορφανίδης, Κολλάς, Αδαμάκης, Κόκκορης.

Απόλλωνας Πόντου: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης, Βαφειάδης,  Μουρατίδης, Δεινόπαπας, Τουρσίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης,  Παναγιώτου, Λαμπίρης.

Οι δηλώσεις του Κώστα Ανυφαντάκη μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο «Ανθή Καραγιάννη»