• 20 Μαΐου 2024,

ΑΟK – Δόξα Δράμας 3-1: Κυριάρχησε, αντέδρασε και συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού (φωτογραφίες-videos)

11η αγωνιστική στον 1ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής με τον ΑΟΚ να φιλοξενεί τη Δόξα Δράμας στο «Ανθή Καραγιάννη», κατακτώντας δίκαια ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο με 3-1.

Ένα παιχνίδι με δυο διαφορετικές «εικόνες». Ένα πρώτο ημίχρονο με κυριαρχικό και ποδόσφαιρο απόλυτης κατοχής για τους γηπεδούχους. Το γρήγορο γκολ της Δόξας στην επανάληψη διαφοροποίησε τα δεδομένα στην αναμέτρηση, «αναγκάζοντας» τον ΑΟΚ να αυξήσει την πίεση και την ένταση στο τρίτο μισό του γηπέδου.

Εξαιρετική εμφάνιση για τον Φίλιππο Δημητριάδη, με συμμετοχή σε πολλές σημαντικές επιθετικές στιγμές της ομάδας του. Ολοκληρωτική η απόδοση και του Κοσμά Γκέκα με γκολ και τελική πάσα.  Η ομάδα του Τίμου Καβακά κρατάει το εξαιρετικό πρώτο μέρος αλλά και την αντίδραση της μετά το 2-1.

Πηγαίνει στη Χρυσούπολη με «αέρα» 5 βαθμών από το δεύτερο Νέστο, στην αναμέτρηση που ξεχωρίζει την ερχόμενη αγωνιστική. Ο ΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Γκέκας κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε για το 1-0. Έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον ίδιο παίκτη σε μικρό χρονικό διάστημα. Είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Αγωνιζόμενοι με περίσσιο πάθος, οι ποδοσφαιριστές του Τίμου Καβακά κέρδισαν σχεδόν όλες τις διεκδικήσιμες κατοχές. Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρο τακτικό πλάνο να «χτυπούν» με κάθετες μεταβιβάσεις στην πλάτη της άμυνας της Δραμινής ομάδας.

Ο ΑΟΚ «άγγιξε» το 2ο γκολ μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και τελείωμα του Αλτιντζή, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας έσωσε την Δόξα. Οι γηπεδούχοι επέμειναν και ανταμείφτηκαν στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Γκέκα να δίνει έτοιμο γκολ στον Παπαδόπουλο που δεν αστόχησε….

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «αργοναύτες» να διατηρούν ένα απόλυτα δίκαιο προβάδισμα, έχοντας κυρίαρχο ρόλο στον αγωνιστικό χώρο. Ο τραυματισμός του Δαλιανόπουλου έφερε τον Καρακώστα εντός αγώνα, περνώντας τον Καζαντζίδη στο δεξί άκρο της άμυνας.

Στην ουσιαστικά πρώτη επίσκεψη της στα αντίπαλα καρέ, η ομάδα του Ιεροκλή Στολτίδη βρήκε γκολ με τον Μπρατσιάνι (55′), σε μια φάση που η συνολική αμυντική λειτουργία του ΑΟΚ δε λειτούργησε σωστά. Ο πρώην παίκτης της Καβάλας έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Το δοκάρι δεν άφησε τον Περδίκη να χριστεί σκόρερ, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαδόπουλος δεν πρόλαβε την μπάλα με την εστία κενή. Τρίτη και… φαρμακερή με το τέρμα του Χρήστου Καρακώστα στο 64′, σε διάστημα όπου ο ΑΟΚ αύξησε κατακόρυφα την ένταση στο παιχνίδι του, αντιδρώντας κατάλληλα στο γκολ που δέχθηκε.

Η Δόξα Δράμας είχε σημαντική στιγμή για να μειώσει εκ νέου λίγο αργότερα με το δοκάρι του Χατζηδημητρίου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός στον αγώνα έπεσε κατακόρυφα. Ο Καβακάς έδωσε χρόνο και σε Γερονικολό, Γιαγτζίδη με την τελική έκβαση του αγώνα να έχει κριθεί…

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΟΚ: Αστράς, Περδίκης, Σμίλτος, Καζαντζίδης, Δημητριάδης, Γκέντσογλου, Τζελίδης (85′ Γιαγτζίδης) Δαλιανόπουλος (51′ Καρακώστας), Αλτιντζής (74′ Χατζής), Γκέκας, Παπαδόπουλος (85′ Γερονικολός)

Δόξα Δράμας: Καραγιαννίδης, Χατζηκούρτης, Παπαϊωάννου, Χατζηδημητρίου, Ρούτσης (46′ Παπαδόπουλος), Μπρατσιάνι (69′ Πιτσόλης), Θεοδοσιάδης, Μπλιός, Περσίδης, Κόντος (46′ Οικονομίδης), Ατανάσοφ (69′ Ιωάννου)

4′ Ο ΑΟΚ κερδίζει πέναλτι μετά από κράτημα στον Γκέκα εντός περιοχής. Το εκτελεί εύστοχα ο ίδιος για το 1-0.

16′ Ο Μπρατσιάνι απειλεί μέσα από την περιοχή, ωστόσο του σουτ του καταλήγει στην αγκαλιά του Αστρά.

20′ Ο Καραγιαννίδης δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα μετά το κόρνερ, όμως νικά εξ’ επαφής τον Γκέκα.

21′ Νέα καλή στιγμή για τον ΑΟΚ, με την κεφάλια του Γκέκα να περνάει ελάχιστα έξω.

27′ Εξαιρετική ενέργεια του Δημητριάδη από τα αριστερά, ο Τζελίδης τροφοδοτεί τον -εντός περιοχής- ξεμαρκάριστο Αλτινζή που όμως δεν μπορεί να νικήσει τον Καραγιαννίδη.

31′ Ο ΑΟΚ εκμεταλλεύεται τα τεράστια κενά στην άμυνα της Δόξας και βρίσκει 2ο τέρμα με τον Βασίλη Παπαδόπουλο.

37′ Ωραία σέντρα του Αλτιντζή, ο Γκέκας πιάνει την κεφαλιά που περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52′ Γύρισμα του Παπαδόπουλο, σουτ του Γκέκα που σταματά ο Καραγιαννίδης.

55′ Η Δόξα μειώνει. Ατομική προσπάθεια του Χατζηδημητρίου που τροφοδοτεί τον Μπρατσιάνι στην καρδιά της μικρής περιοχής.  Με εξουδετερωμένο τον Αστρά έχει εύκολο έργο για το 2-1.

60′ Κάρτα στον Παπαδόπουλο Ν. για διαμαρτυρία.

61′ Κίτρινη και στον Ατανάσοφ για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Δημητριάδη.

62′ Εκτέλεση φάουλ του Γκέντσογλου, δυνατή κεφάλια του Περδίκη σταματά στη συμβολή των δοκών.

64′ Σέντρα του Τζελίδη από τα αριστερά, ο Καρακώστας νικάει με κεφαλιά τον Καραγιαννίδη για το 3-1.

68′ Ο Χατζηδημητρίου πιάνει δύσκολη κεφαλιά υπό πίεση που καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Αστρά.

78′ Κάρτα στον Τζελίδη για επικίνδυνο παίξιμο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Ορέστης Ορεστιάδας – Κεραυνός Αγγελοχωρίου 2-1 (19′ Πασχαλίδης, 90′ Σπυρόπουλος- 14′ Φράγκος)

Άρης Αβάτου – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 1-1 (31′(π) Τσάπαρης – 92′ Ρωμανίδης)

Θερμαϊκός Θέρμης – Πανθρακικός  2-1 (28′ Γκαργκαλατζίδης, 91′ Γκαργκαλατζίδης – 51′ Ρουμπιές)

Απόλλων Παραλιμνίου – Άρης Πετεινού 2-0(25′ Ελέζι, 45′ Τσομαχασβίλι)

ΑΟ Καβάλα – Δόξα Δράμας 3-1(6′(π) Γκέκας, 32′ Παπαδόπουλος Β., 66′ Καρακώστας – 56′ Μπρατσιάνη)

Βέροια – Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας 1-0(68′ Κετόγλου)

Νίκη Ευκαρπίας -Αετός Βαρβάρας  7-0(32′, 35′, 52′, 78′ Μποζίδης, 58′ Ιβανίδης, 64′ Ξανθόπουλος, 87′ Πανυτσίδης)

ΑΟ Χανιώτη – Αναγέννηση Επανομής 0-0

Μέγας Αλ. Αγίας Μαρίνας – Νέστος Χρυσούπολης 0-5 (12′ Ορφανίδης, 21′, 51′ Κοτταρίδης, 45′ Οκάν Σουλεϊμάν, 69′ Σέα)