• 28 Μαρτίου 2024,

ΑΟΚ – Καμπανιακός 2-1: Μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της ανόδου (φωτογραφίες-videos)

Μεγάλη και δίκαιη νίκη του ΑΟΚ με τεράστια ανατροπή απέναντι στον Καμπανιακό (2-1), ο οποίος πλέον έχει μπει για τα καλά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στα πρώτα 45 λεπτά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε μια ανύποπτη φάση. Δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια αλλά και ο Γιακουμής ήταν σε καλή μέρα. Στην επανάληψη,  ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα. Ο Καμπανιακός πήγε το ματς σε ένα τέμπο που τον βόλευε.

Οι αργοναύτες δεν είχαν τις φάσεις του πρώτου μέρους. Πάντως με το δοκάρι του Καρακώστα θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί νωρίτερα. Τελικά ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε μια τεράστια και παλικαρίσια ανατροπή στο 85′ μ’ ένα χρυσό γκολ.

5′ παράλληλη σέντρα του Μπαρέττα, πλασέ του Ρουμπιέ, σώζει ο Γιακουμής.

6′ Μόνος του ο Μπιμπισίδης πλασάρει επάνω στον Γιακουμή.

22′ πλασέ Καρακώστα από πολύ κοντά σε ετοιμότητα ο Γιακουμής.

24′ σέντρα Ιορδανίδη, αστοχεί ο Μπατσαράς, υποψία για πέναλτι σε σπρώξιμο Καρακώστα.

Στο 34′ λάθος Γερογιάννη, ο Σαρβανίδης με ωραίο σουτ το 0-1, κόντρα στη ροή του αγώνα.

37′ σουτ Ιορδανίδη απόκρουση Γιακουμή.

Στο 40′ πέναλτι σε χέρι του Βοσκόπουλου, εκτελεί ο Ιορδανίδης για το 1-1.

Στο 77′ σουτ του Καρακώστα βρίσκει ο Γιακουμής και χτυπάει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 85′ σέντρα του Δημητρακούδη, κεφαλιά Καρακώστα το 2-1.

Στο 90+ ο Ρουμπιές φεύγει μόνος του αλλά τη σέντρα του δεν εκμεταλλεύεται ο Κατσαμάγκας σε κενή εστία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΟΚ: Σταθάκης, Γερογιάννης, Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Καρακώστας, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Μπαρέττας. Έπαιξαν και οι: Δημητρακούδης, Κατσαμάγκας, Κατσέτης

Καμπανιακός: Γιακουμής, Π. Καθάριος, Βοσκόπουλος, Ταίρης, Σαρβανίδης, Ιγνατίδης, Καράμπελας, Προσκυνητόπουλος, Κεχαγιάς, Χατζηβασιλειάδης, Έπαιξαν και οι: Ν. Καθάριος, Ξανθόπουλος, Πόζογλου,