• 1 Μαΐου 2024,

ΑΟΚ – ΜΑ Αγίας Μαρίνας 5-1: Άνετη επικράτηση κόντρα στη μόνη ομάδα που τον «πλήγωσε» στον α’ γύρο (φωτογραφίες)

Παρά το γεγονός πως ο ΑΟΚ είχε πανηγυρίσει από την προηγούμενη Κυριακή τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο του στη Super League 2, ο σημερινός αγώνας του κόντρα στον ΜΑ Αγίας Μαρίνας είχε ξεχωριστή σημασία, καθώς το συγκρότημα από την Ημαθία ήταν η μόνη ομάδα που είχε επικρατήσει των «αργοναυτών» στον πρώτο γύρο.

Η ευρεία νίκη του πρωτοπόρου κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Το «χορό» των τερμάτων άνοιξε ο Σαμπανίδης στο 10ο λεπτό, λίγο αργότερα (13′) ήταν η σειρά του Ιωαννίδη να χριστεί σκόρερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Περδίκης πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ (3-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟΚ βρήκε δύο ακόμη τέρματα, αμφότερα προερχόμενα από τον Κοσμά Γκέκα. Οι αντίπαλοι βρήκαν το γκολ της τιμής στο 72ο λεπτό. Ο Καβακάς χρησιμοποίησε αρκετούς ποδοσφαιριστές με μειωμένο χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

Βασικοί οι: Τσιόπτσης, Αλ Ρασντί, Δερμιτζάκης, Γιαγτζίδης και Ιωαννίδης. Αξίζει να σημειωθεί και η επιστροφή του Στέφανου Βασιλόπουλου στην ενεργό δράση μετά το σοβαρό του τραυματισμό στην αρχή της σεζόν.