• 25 Απριλίου 2024,

ΑΟΚ – Ολυμπιακός Βόλου 1-2: Δίκαιο το χειροκρότημα παρά την ήττα (φωτογραφίες)

Για τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα του φέτος, ο ΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 1-2 από τον Ολυμπιακό Βόλου, σε μια αναμέτρηση όπου δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και παρουσίασε καλό πρόσωπο, πλήρωσε όμως τις αμυντικές αδράνειες του πρώτου 45λέπτου.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν φάσεις και στο δεύτερο μέρος, και θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει αλλά και να ανατρέψουν το σκορ. Σίγουρα στοίχισε το κακό πρώτο μέρος με λάθη σημαντικά που έγιναν κυρίως στην αμυντική λειτουργία.

Με το τέλος του αγώνα ο ΑΟΚ χειροκροτήθηκε και αυτό ήταν το δίκαιο. Η ήττα δεν μειώνει σε καμία περίπτωση τη μεγάλη φετινή προσπάθεια. Ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι και ο ΑΟΚ ήθελε τη νίκη. Δεν τα κατάφερε.

Ο Κώστας Ανυφαντάκης παρέταξε μια ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές. Ο Σταθάκης στη θέση του Κυρίτση που αποτελεί παρελθόν, ο Τενεκές στη δεξιά πτέρυγα της άμυνας αντί του τραυματία Καζαντζίδη, ο Γιαλαμούδης αντί του Κολλαρά στην αριστερή πτέρυγα της άμυνας ενώ στη μεσαία γραμμή βασικοί ο Κέρθι και ο Γεωργακόπουλος στις θέσεις των Γαβριηλίδη (τιμωρημένος ) και Θωμαϊδη.

Στα πρώτα 45 λεπτά ο Ολυμπιακός Βόλου παρουσιάστηκε απρόσμενα τόσο καλός και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΟΚ. Σε ένα πρώτο ημίχρονο… ροντέο, ο ΑΟΚ -με σημαντικές απουσίες- έκανε αρκετά λάθη στο μεσοαμυντικό κομμάτι.

Ο Ανυφαντάκης φρέσκαρε την ομάδα από το 62` και μετά με δυο επιθετικούς από τον πάγκο (Αδαμάκη, Βακιρτζή). Ο ΑΟΚ ανέβασε την πίεση και την απόδοση του. Έχασε πολλές ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι.

5′ από πολύ καλή θέση η παράλληλη σέντρα του Γιαλαμούδη, πέρασε ανεκμετάλλευτη.

11′ από πολύ κοντά η πάσα του Στίκα δεν βρήκε αποδέκτη

19′ τριπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με Βουκελάτο αρχικά στη συνέχεια με Ντούριτς όπου βρήκε αμυντικό και στην συνέχεια πάλι με Βουκελάτο που σούταρε άουτ από κοντά,

22′ το 0-1 από παράλληλη πάσα του Κατσούκη και πλασέ του Ντούριτς. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο του Τσαγκαλίδη.

25′ το 1-1 με υποδειγματική κεφαλιά του Βαλαβανόπουλου από πολύ ωραία σέντρα του Γιαλαμούδη.

27′ το 1-2 μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Κατσούκη, προηγήθηκε δοκάρι με τον Σκοπελίτη.

45′ σουτ του Κόκκορη , απόκρουση του Λαδά.

62′ Βακιρτζής και Αδαμάκης στις θέσεις των Γεωργακόπουλου, Κολλά.

64′ σουτ Κόκκορη πάνω από τη γραμμή σώζει ο Μπουτζίκος.

74′ Μελισσόπουλος στη θέση του Τενεκέ.

75′ ευκαιρία για τον ΑΟΚ με Μελισσόπουλο.

76′ Βασιλούδης στη θέση του Ντούριτς.

80′ Νικλητσιώτης στη θέση του Γκιοατά.

81′ σουτ του Βακιρτζή, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

83′ Ο Δεληγιαννίδης στη θέση του Κόκκορη.

85′ Πέλκας στη θέση του Βουκελάτου και Ερέρα στη θέση του Κατσούκη.

87′ έξοδος του Σταθάκη, αστοχεί από πλάγια σε κενή εστία ο Βασιλούδης.

89′ κεφαλιά Αδαμάκη από πολύ κοντά μπλόκαρε ο Λαδάς από σέντρα του Στίκα.

Διαιτητής ο Μέγας από την Πιερία.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΟΚ: Σταθάκης, Τενεκές, Γιαλαμούδης, Στίκας, Παντεκίδης, Κέρθι, Γεωργακόπουλος, Κόκκορης, Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Κολλάς.

Ολυμπιακός Βόλου: Λαδάς, Ντούριτς, Φιλίποβιτς, Βουκελάτος, Γκιοατά, Κατσούκης, Κολά, Μπουτζίκος, Σκοπελίτης, Τσαγκαλιδης, Χολέβας.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου

Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου 2-0 (Γκούρτσας 20′, Παπαβασιλείου 65′)

ΑΟΚ – Ολυμπιακός Βόλου 1-2 (Βαλαβανόπουλος 25′ – Ντούριτς 22′, Κατσούκης 27′)

Βέροια – Πιερικός 2-1 (Πασάς 7′, Καραγιάννης 24′ – Δεμηρτζόγλου 73′)

Θεσπρωτός – Αλμωπός Αριδαίας 1-0 (Γώγος 87′)