ΑΟΚ – Πανσερραϊκός 2-2: Απίστευτη εξέλιξη στο τέλος και σοκ στο 92′ (φωτογραφίες-videos)

Σ’ ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλη αγωνία έως το τέλος και εναλλαγές συναισθημάτων ΑΟΚ και Πανσερραϊκός μοιράστηκαν τους βαθμούς (2-2).

Από το 75` έγιναν απίστευτα πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΑΟΚ άλλαξε τα πάντα μέσα σε 5 λεπτά με πολύ μεγάλη θέληση. Ο Πανσερραϊκός που ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις αφού εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος. Μεγάλο ματς, χωρίς καμία αμφιβολία.

Νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του ΑΟΚ ήταν ο Σέρβος, Νεντέλκοβιτς στη θέση του στόπερ και ο Αυστριακός, Μουσία στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Νούρι έπαιξε με τρία στόπερ: Αρμάλας, Στίκας και Νεντέλκοβιτς.

Καζαντζίδης στα δεξιά και Σπάσιτς στα αριστερά. Μουσία και Θωμαίδης, δυο αμυντικοί μέσοι. Στην επίθεση ο Σταμένκοβιτς με Έμπερτ και Μπελεβώνη περιφερειακούς. Ο Έμπερτ σε ελεύθερο ρόλο αφού έκλεινε και στον κάθετο άξονα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κυρίτσης ήταν ανίκητος. Κράτησε όρθιο τον ΑΟΚ με εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο. Ο ΑΟΚ ξεκίνησε με ενθουσιασμό αλλά έπεσε πολύ η απόδοση του, μετά το 10 λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νούρι απέσυρε το Σπάσιτς βάζοντας το Στίκα στα αριστερά της άμυνας. Η παρουσία του Γροσδάνη και το αστείρευτο πάθος των αργοναυτών έδωσαν επιθετική πνοή στην ομάδα. Ο ΑΟΚ απείλησε πρώτα με τον Έμπερτ και ύστερα με το Σταμένκοβιτς.

Μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια που ξεκίνησε από τον -κορυφαίο- Γερμανό και τέλειωσε υποδειγματικά με όμορφο πλασέ του Μουσίγια έφερε το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΟΚ εκτέλεσε με κομπίνα φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Σαμπανίδης μ’ ένα εξαιρετικό τεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Καβουσάκη.

Η ανατροπή έδειχνε να είχε κλειδώσει όμως ένα λάθος του Ντεντέλκοβιτς έφερε σε θέση βολής το Μαρκιόνι που δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας για το τελικό 2-2.

Στο 2`τρία διαδοχικά σουτ του Σταμένκοβιτς, δεν βρήκαν στόχο.

Στο 9`ο Κυρίτσης σώζει την εστία του σε σουτ του Κανίς από σέντρα του Μέσι.

Στο 23` διπλή χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Ανάκογλου και στη συνέχεια με τον Κανίς. Ο Κυρίτσης λέει «όχι».

29` σουτ του Ανάκογλου, νέα εντυπωσιακή απόκρουση του Κυρίτση. Στην επανάληψη ο Νούρι άλλαξε τη διάταξη με την είσοδο του Γροσδάνη στη θέση του Σπάσιτς. Ενώ η αναγκαστική αλλαγή του Ανάκογλου, επηρέασε το παιχνίδι των φιλοξενουμένων.

55`απειλεί με προβολή ο Έμπερτ.

63`ο Κόντσι έφυγε μόνος του και με σουτ το 0-1.

Μετά το 0-1 ρίσκαρε ο Νούρι με τον Σαμπανίδη να παίρνει τη θέση του Θωμαΐδη. Ο Διγκόζης στο 70` έβαλε έναν παραπάνω αμυντικό στο παιχνίδι (Καρασαλίδης σε Μέσι).

75` ο Μουσία ισοφαρίζει σε 1-1 από σέντρα του Καζαντζίδη.

80` ο Σαμπανίδης δίνει προβάδισμα 2-1  στον ΑΟΚ μετά από πάσα του Έμπερτ.

86` σουτ του Κανίς λίγο άουτ.

92` Μαρκιόνι με σουτ το 2-2.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΟΚ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς 46` Γροσδάνης , Στίκας 90` Πανουργιάς , Νεντέλκοβιτς, Θωμαΐδης 66` Σαμπανίδης, Μπελεβώνης, Μουσία 83′, Κοέν, Έμπερτ, Αρμαλας, Σταμένκοβιτς.

Πανσερραϊκός: Καβουσάκης, Κασμερίδης, Δημητρίου, 83` Παπαβασιλείου, Ζέρης, Φουάσης, Κρητικός, Μεσι 70` Καρασαλίδης, Ανάκογλου 50` Ντίαζ, Κανίς, Κόντσι, Μαρκιόνι.

80`Ο Σαμπανίδης δίνει προβάδισμα (2-1) στον ΑΟΚ μετά από πάσα του Έμπερτ.