• 6 Μαΐου 2024,

ΑΟΚ – Ποσειδώνας Μηχανιώνας 3-1: 14η συνεχόμενη νίκη, με ανατροπή (φωτογραφίες-videos)

Χάρης Ιορδανίδης

Για την 27η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής ο ΑΟΚ φιλοξένησε το μεσημέρι του Σαββάτου στο «Ανθή Καραγιάννη» τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας, με το Καβαλιώτικο συγκρότημα να φτάνει σε δύσκολη νίκη (3-1) με ανατροπή.

Λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος, με τον ΑΟΚ να μην παρουσιάζει καλό πρόσωπο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ωραίο σουτ του Τσαπακίδη στο 26ο λεπτό. Δυο λεπτά αργότερα, το απευθείας χτύπημα φάουλ του Βασίλη Παπαδόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης απείλησε εκ νέου με κεφαλιά πριν τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, που όμως πέρασε εκτός εστίας.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΚ πραγματοποίησε δύο αλλαγές, με τους Σαμπανίδη και Ιωαννίδη να παίρνουν θέση στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΑΟΚ αύξησε την ένταση στο παιχνίδι του, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης που θα τον έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Αντικανονικό μαρκάρισμα – ανατροπή εντός περιοχής, έστειλε τον Κοσμά Γκέκα στα 11 μέτρα από την εστία του Τεντζέρη, που δεν αστόχησε για το 1-1. Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε νέα ευκαιρία για να σκοράρει ξανά αμέσως μετά, που όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Ο ΑΟΚ επέμενε στην πίεση του και έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γκέκα στο 80ο λεπτό. Η προσπάθεια του ανταμείφθηκε στο 88′, όταν μετά από σέντρα του Μέτσε ο Σαμπανίδης σκόραρε με το κεφάλι. Στο 93ο λεπτό μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Βασίλης Παπαδόπουλος σκόραρε για το τελικό 3-1.

Με αυτόν τον τρόπο, οι «αργοναύτες» συνέχισαν επιτυχημένα την πορεία πρωταθλητισμού τους, διατήρησαν απόσταση 9 βαθμών στην κορυφή ενώ πλέον ακολουθούν δύο ντέρμπι κόντρα σε Δόξα Δράμας και Νέστο Χρυσούπολης…