• 27 Απριλίου 2024,

ΑΟΚ – Θερμαϊκός 2-0: Οι λύσεις ήρθαν από τα 11 βήματα (φωτογραφίες-videos)

Χρειάστηκαν 75′ λεπτά για να καταφέρει ο ΑΟΚ να πετύχει το γκολ που έψαχνε από τα πρώτα λεπτά αλλά χωρίς φαντασία στο παιχνίδι του, απέναντι σε μια ομάδα που είχε καλή αμυντική τακτική αλλά τίποτα παραπάνω εκτός από μια λογική επιθετική τάση μετά το γκολ που δέχτηκε.

Στα πρώτα 45 λεπτά ο ΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας και έφτασε δύο φορές κοντά στο να πετύχει τέρμα. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα της Θέρμης δεν απείλησε σε καμία περίπτωση την εστία του Σταθάκη. Στην επανάληψη, επικράτησε το ίδιο περίπου σκηνικό. Ο ΑΟΚ πίεσε αλλά κάτι έλειπε στην τελική προσπάθεια αλλά και στη δημιουργία.

Ο Παβλόφ πέρασε στη θέση του Δημητρακούδη και ο Καζαντζίδης πήγε δεξί μπακ. Όσον αφορά την ενδεκάδα, ο Γιώργος Αγγελίδης επανέφερε στο αρχικό σχήμα τους Μπιμπισίδη και Ιορδανίδη (πλήγμα η έξοδος του από το παιχνίδι, πολύ νωρίς λόγω τραυματισμού) ενώ ο Καζαντζίδης πέρασε ρόλο αμυντικού μέσου. Δε ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα ο Μπαρέττας.

Στο 13′ σουτ του Ιορδανίδη άουτ, από συνδυασμό Σαλπιγγίδη – Ρουμπιέ.

Στο 17′ ωραίο σουτ Ιορδανίδη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, από πάσα του Καζαντζίδη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΑΟΚ.

Στο 23′ αναγκαστική αλλαγή. Ο Κατσέτης στη θέση του Ιορδανίδη.

Στο 36′ πλασέ του Κατσέτη, σώζει ο Σαββίδης.

Στο 75′ ο Σαλπιγγίδης μετά από πάσα του Καζαντζίδη, κέρδισε πέναλτι από το Σαββίδη. Εκτέλεσε ο Καζαντζίδης για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις ο Ρουμπιές κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος για το 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΟΚ: Σταθάκης, Δημητρακούδης, Μπατσαράς,Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης,Σαλπιγγίδης, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Καρακώστας. Έπαιξαν και οι: Κατσέτης, Παβλόφ, Γερογιάννης,

Θερμαϊκός Θέρμης: Σαββίδης, Κυριακίδης, Κουρέλας, Τσιούχας, Πουρναράς, Σαλιάρης, Παπαδόπουλος, Αναστασιάδης, Δεινόπαππας, Αθανασιάδης, Τσιάτσιος. Έπαιξαν και οι: Μπαλικτσής, Γαβαλίδης, Παπάζογλου,  Στοίνοβιτς.

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών μετά το τέλος της αναμέτρησης:

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Ορφέας Ξάνθης – Αλεξαδρούπολη 2-1 (36′ πεν. Τορομανίδης, 61′ Μαυρόπουλος – 53′ Καρακασίδης)

Μ.Α. Ορφανίου – Δόξα Δράμας 1-3 (47′ Παπαδόπουλος – 2′ Ιορδανίδης, 64′ Παπαϊωάννου, 70, Φραγκούλης)

Πανδραμαϊκός – Αγροτικός Αστέρας 1-0 (11′ πεν. Αχαλινόπουλος)

Πανθρακικός – Άρης Αβάτου 2-0 (36‘ Τανζού, 38′ Βάσκος)

Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας – Καμπανιακός 0-1 (34′ Ιγνατίδης)

ΑΟ Καβάλα – Θερμαϊκός Θέρμης 2-0 (77′ Καζαντζίδης πεν., 90+3 Ρουμπιές πεν.)

Απόλλων Παραλιμνίου – Βύρων Καβάλας Κυριακή 18/12, 15:00

Ρεπό: Νέστος Χρυσούπολης