• 3 Μαΐου 2024,

ΑΟΚ – Θερμαϊκός Θέρμης 3-0: Η 20η σερί νίκη «υπέγραψε» μια ιστορική σεζόν (φωτογραφίες)

Για την 32η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής ο ΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Θερμαϊκού Θέρμης, στον τελευταίο του φετινό εντός έδρας αγώνα στο πρωτάθλημα.

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν από νωρίς, καθώς λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση (9′), ο Βασίλης Παπαδόπουλος σκόραρε με το κεφάλι για το 1-0. Προηγήθηκε σέντρα του Ιωαννίδη από τα δεξιά.

Το δεύτερο γκολ του ΑΟΚ ήρθε στο 35ο λεπτό, όταν μετά από παράβαση-χέρι εντός περιοχής, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Παπαδόπουλος, που ευστόχησε και βρήκε δεύτερο προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 86′, ξανά από τα 11 μέτρα, μετά από ανατροπή επάνω στον Βασίλη Αλτιντζή. Η αυλαία της Γ’ Εθνικής για τους «αργοναύτες» πέφτει με την εμβόλιμη αγωνιστική της προσεχούς Τετάρτης (24/4) και την εκτός έδρας αναμέτρησης τους στη Ξάνθη, κόντρα στον Άρη Αβάτου. Υπενθυμίζεται πως για το επόμενο Σάββατο (27/4) έχει οριστεί ο τελικός Κυπέλλου ανάμεσα σε ΑΟΚ και Βύρωνα.

Η ενδεκάδα του ΑΟΚ: Αστράς, Καζαντζίδης (54′ Γερονικολός), Δερμιτζάκης, Σμίλτος, Δημητριάδης, Δαλιανόπουλος, Λαγός (54′ Σαμπανίδης), Μέτσε, Αλρασντί (75′ Γιαγτζίδης), Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης (66′ Αλτιντζής)

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Νίκη Ευκαρπίας – ΑΟ Χανιώτη 2-1 (29′(π), 77′ Ξανθόπουλος – 47′ Ζησόπουλος)

Απόλλων Παραλιμνίου – Ορέστης Ορεστιάδας  5-1 (3′ Καρυοφύλλης Β., 12′ Κατσαμάγκας, 20′ Ελέζι, 35′ Πέτρου, 67′ Ταράσης – 88′ Σταματόπουλος)

Νέστος Χρυσούπολης – Άρης Αβάτου 1-1 (85′ Σέα – 73′ Γκιορτζίνης)

Άρης Πετεινού – ΠΑΟΚ Κρηστώνης   0-1 (53′(π) Ρωμάνιδης)

Αετός Βαρβάρας – Πανθρακικός 0-5 (12′ Χιντζίδης, 20′ Σίλβα, 72′ Καψάσκης, 77′ Βάσκος, 90′ Εσέρ Χαλίλ)

Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας – Αναγέννηση Επανομής  2-0 (14′ Κωστίκος, 40′ Μαρμαρίδης)

Καβάλα – Θερμαϊκός Θέρμης  3-0 (9′, 36,86′ Παπαδόπουλος Β.)

Δόξας Δράμας – Κεραυνός Αγγελοχωρίου  3-0α.α.

Κυριακή 21/4, 16:00

Βέροια – Αγία Μαρίνα   (Μιχαηλίδης, Αδραμάνης, Σαμαράς – Πέλλας)

1. ΑΟ Καβάλα 91 (85-11) ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

2. Νέστος Χρυσούπολης 75 (68-19)

3. Πανθρακικός 70 (60-17) *

4.  ΑΟ Χανιώτης 53 (44-31)

5. ΠΑΟΚ Κρηστώνης 53 (39-35)