Απόλλωνας Πάτρας- Energean Kavala BC 55-37:  Καλό ξεκίνημα, κακή συνέχεια

Προβάδισμα στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία πήρε ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος επικράτησε της Καβάλας με 55-37 και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά και έδωσαν προτεραιότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα, όπως συνηθίζει άλλωστε να κάνει στα εντός έδρας παιχνίδια του ο Απόλλων, με αποτέλεσμα το σκορ του α’ δεκαλέπτου να μείνει σε χαμηλά επίπεδα. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο β’ δεκάλεπτο, με την Καβάλα όμως να είναι αρκετά άστοχη από τα 6,75 (2/16) και παράλληλα να έχει περισσότερα λάθη από τους «μελανόλευκους», με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά στο σκορ. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου η Καβάλα προσπάθησε να βγάλει ανταγωνιστικό προφίλ και να παλέψει το ματς, όμως η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 16 (37-21), με τον Ερεβμπενάζιε να παλεύει πολλές φορές σχεδόν μόνος του για τους φιλοξενούμενους. Το φινάλε ήταν το χειρότερο μέρος του αγώνα για τους παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη που πέτυχαν μόλις 7 πόντους, με την επίθεση τους να είναι το μεγάλο πρόβλημα, μη μπορώντας να πετύχουν περισσότερους από 13 πόντους σε καμία περίοδο. Ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία της Καβάλας, με αποτέλεσμα να φτάσει στην εμφατική νίκη.

Διαιτητές: Τσώνος-Θεονάς-Γιακείμη (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 12-13, 29-19, 42-30, 55-37
Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 3 (1), Βλάχος, Τζαϊδάς, Μπέμπης 2, Κασπίρης, Μολφέτας 8, Ζούμπος 10 (1), Μπαζίνας 6 (2), Εζόμο 6, Δημακόπουλος 4, Καζαρνόφσκι 16.
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 4, Παπαζούδης, Καμάρας 5 (1), Ναούμης, Προδρόμου 2, Πιεβάλιτσα, Σκλήβας 2, Παπάς 2, Σταματογιάννης 6 (1), Μπουτερλεβίτσιους 5.