Ασπρόπυργος ΑΟΚ 1-0 : Πλήρωσε το κακό πρώτο 45λεπτο και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα (φωτογραφίες)

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για την Football League, η ΠΑΕ ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ 1965 φιλοξενήθηκε στο Δημοτικό στάδιο Ασπρόπυργου από την ΠΑΕ Ένωση Ασπροπύργου με το τελικό αποτέλεσμα να μην είναι σίγουρα αυτό που θα θέλανε άπαντες στο Καβαλιώτικο στρατόπεδο.

Ο ΑΟΚ είχε ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια, δέχθηκε ένα φθηνό για τις δυνατότητες του γκολ και ενώ προσπάθησε να ισορροπήσει και να ισοφαρίσει στο δεύτερο μισό θα γυρίσει στην Καβάλα με το αρνητικό αποτέλεσμα της ήττας. Η πρώτη για εφέτος σε επίσημο αγώνα. Λιγοστός κόσμος στο γήπεδο , κάτω από  έντονη ηλιοφάνεια και σε έναν ομολογουμένως αρκετά καλό αγωνιστικό χώρο.

Αξίζει να αναφέρουμε την παρουσία των φίλων της Καβαλιώτικης ομάδας, τόσο αυτών που ταξίδεψαν από τη πόλη μας μέσω της εκδρομής των Γαλάζιων Αργοναυτών αλλά όσο και αυτών του Αθηναϊκού Συνδέσμου ” Kavala Athens Club ” που παρευρέθηκαν στην αναμέτρηση και στήριξαν την προσπάθεια των παικτών. Παρών επίσης στο γήπεδο ήταν και ο Βουλευτής του Ν. Καβάλας με την ΝΔ, Μακάριος Λαζαρίδης ο οποίος βρέθηκε και στα αποδυτήρια λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού και είχε συνομιλία με τους αθλητές και το τεχνικό team.

Η ανάλυση του αγώνα

‘Α ημίχρονο

Ο Παύλος Δερμιτζάκης παρέταξε ένα λογικό με βάση έως τώρα προτιμήσεις του σχήμα, έχοντας για μοναδικό απόντα τον τιμωρημένο Γιάννη Καζαντζίδη, την θέση του οποίου πήρε ο Λάζαρος Ορφανίδης. Για πρώτη φορά φέτος χρησιμοποιήθηκαν μαζί στην επίθεση οι Καθάριος & Β.Παπαδόπουλος γεγονός που οδήγησε τον Γιάν Βόσαλικ στους αναπληρωματικούς. Βασικός μετά από μια μικρή ταλαιπωρία με τον τραυματισμό του στη μύτη ο Κώστας Μαρκόπουλος.

Μέχρι και τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα το θέαμα ήταν πολύ φτωχό και οι φάσεις ελάχιστες. Αμφότερες οι 2 ομάδες έκαναν πάρα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου κάτι το οποίο τις εμπόδισε να δημιουργήσουν προϋποθέσεις απέναντι στις αντίπαλες εστίες. Ο ΑΟΚ κυρίως από τα αριστερά έχτιζε το παιχνίδι του προσπαθώντας να βρει ρήγματα με προωθήσεις του Μαϊδανού.

Ακριβώς ένα λεπτό μετά την πρώτη αξιολόγη επίσκεψη των αργοναυτών στα καρέ του Παναγόπουλου είχαμε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης όταν μετά από γύρισμα του Βασιλείου στη περιοχή του Δήμιζα ο Σρέτσκοβιτς έστειλε ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ, σε μια φάση που ολόκληρη η αμυντική γραμμή του ΑΟΚ πιάστηκε στον ύπνο. Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίκτες του Γ.Βαζάκα βρίσκαν αρκετούς χώρους για να απειλήσουν την εστία του Δήμιζα και γίνονταν περισσότερο επιθετικοί χωρίς όμως να βρουν δεύτερο τέρμα. Δεν υπήρξαν καθυστερήσεις και ο Ωραιόπουλος έστειλε τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πίσω στο σκορ.

‘Β ημίχρονο

Με τους ίδιους 11 ξεκίνησε και το δεύτερο μισό ο Παύλος Δερμιτζάκης, ωστόσο προχώρησε αρκετά σύντομα ( 52ο λεπτό ) στην πρώτη του αλλαγή με τον Μελισσόπουλο να αντικαθιστά τον Παπαδόπουλο που όσο αγωνίστηκε δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά. Ο Ασπρόπυργος στο 54ο λεπτό και μετά απο μία αντεπίθεση λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 όταν  από ιδανική σέντρα – μισό γκολ του Σρέτσκοβιτς ο Κάκκο ανενόχλητος μπροστά από τον Δήμιζα έπιασε την κεφαλιά χωρίς όμως να σημαδέψει σωστά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Η πρώτη τελική του ΑΟΚ ήρθε στο 57ο λεπτό με εκφραστή τον περσινό πρώτο της σκόρερ, Κώστα Μαρκόπουλο που δοκίμασε με μακρινό σουτ να αιφνιδιάσει τον Παναγόπουλο αλλά είδε την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στη συνέχεια οι περσινοί πρωταθλητές του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής προσπάθησαν και έγιναν περισσότερο ουσιαστικοί και δημιουργικοί χωρίς όμως να βρουν την κλασική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Η τρίτη και τελευταία αλλαγή του Παύλου Δερμιτζάκη έδωσε νέα επιθετική ώθηση στην ομάδα με τον Καθάριο να παραχωρεί τη θέση του στον Παυλίδη και το σχήμα του ΑΟΚ να αλλάζει σε μία τελείως επιθετική διάταξη, στην προσπάθεια για ένα χρυσό γκολ που θα έδινε την ευκαιρία στους παίκτες να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Κάτι τέτοιο δυστυχώς δεν συνέβη ποτέ και μοιραία ο ΑΟΚ θα γυρίσει στην Καβάλα χωρίς κάποιο βαθμό από την συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Οι σημαντικότερες στιγμές

10′ Σουτ του Κάκκο η μπάλα άουτ μετά από γέμισμα του Βασιλείου και κακή απομάκρυνση του Μαϊδανού

21′ Πολύ ωραία συνεργασία Κέρθι – Γαβριηλίδη με τελικό αποδέκτη τον Παπαδόπουλο στη μεγάλη περιοχή αυτός γυρίζει στο Μαρκόπουλο αλλά η άμυνα των γηπεδούχων απομακρύνει έγκαιρα

23′ 1-0 για τον Ασπρόπυργο με τον Σρέτρκοβιτς από κοντά να σπρώχνει ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα

54′ Μια ανάσα από το 2-0 με τον Κάκκο ο οποίος όμως ολομόναχος αστοχεί εξ επαφής με το κεφάλι

57΄Μακρινό σουτ του Μαρκόπουλου η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

63′ Ωραίο δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Γαβριηλίδη θα επέμβει δύσκολα ο Παναγόπουλος

66′ Γύρισμα του Χαντί στον Μαρκόπουλο που πιάνει ένα γυριστό σουτ με το αριστερό όμως στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

68′ Έπειτα από λάθος του Χαντί στο χώρο του κέντρου ο Κάκκο θα βγει σε τετ α τετ με τον Δήμιζα και θα αστοχήσει πιεζόμενος από τον Παπαστεριανό

Οι αρχικές ενδεκάδες

Ασπρόπυργος (Γ.Βαζάκας) : Παναγόπουλος, Ιωαννίδης, Λογοθέτης, Γκουγκούδης, Ζωνάς, Κάκκο, Γκατζολάρι, Ζάχαρος, Σρέτσκοβιτς, Ζγκούρη, Βασιλείου

ΑΟΚ (Π.Δερμιτζάκης) : Δήμιζας, Ορφανίδης, Παπαστεριανός, Στίκας, Μαϊδανός, Κέρθι, Γαβριηλίδης, Χαντί, Παπαδόπουλος, Καθάριος, Μαρκόπουλος

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν και οι :  Νικολακάκης – Στεφάνοβιτς – Σταγάκης / Μελλισόπουλος – Αρναούτογλου – Παυλίδης