• 26 Απριλίου 2024,

Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Ανυφαντάκη – Ο ΑΟΚ πέρασε με 1-0 από την έδρα του Θεσπρωτού

Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Ανυφαντάκη  – Ο ΑΟΚ πέρασε με 1-0 από την έδρα του Θεσπρωτού

Το δυο στα δυο έκανε ο ΑΟΚ κερδίζοντας στην Ηγουμενίτσα τον Θεσπρωτό. Πέρασε από μια πολύ δύσκολη έδρα όπως αποδείχθηκε.

Το «διπλό» έχει μεγάλη σημασία.

Ο ΑΟΚ μετά το 20λεπτο άρχισε να απειλεί την εστία του Θεσπρωτού και κατάφερε να προηγηθεί με το Βαλαβανόπουλο στο 36`πηγαίνοντας στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με καλή ψυχολογία. Ο Θεσπρωτός ξεκίνησε καλύτερα στο β` μέρος και πίεσε την εστία του Κυρίτση.

Η ομάδα του Ρότσα ήταν αλλαγμένη προς το καλύτερο στην επανάληψη. Μετά το 60`ο ΑΟΚ οργανώθηκε πολύ καλά στην αμυντική του διάταξη ενώ απείλησε όταν βρήκε χώρους με το Βαλαβανόπουλο, το Μελισσόπουλο, τον Καζαντζίδη και τον Αδαμάκη.

Στο τέλος του αγώνα ο ΑΟΚ άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη.

Η ενδεκάδα του ΑΟΚ είχε μια αλλαγή σε σχέση με αυτή της περασμένης Κυριακής με τον Πανσερραϊκό. Ο Νίκος Βαλαβανόπουλος πήρε τη θέση του Χρήστου Κολλά (ήταν στο πάγκο)  στην κορυφή της επίθεσης.

Το σχήμα δεν άλλαξε: Τερματοφύλακας Κυρίτσης, δεξιά πλάγια στην άμυνα ο Καζαντζίδης, αριστερά πλάγια στην άμυνα ο Κολλαράς, δυο κεντρικοί αμυντικοί ο Στίκας και ο Παντεκίδης.

Δυο αμυντικά χαφ ο Γαβριηλίδης και ο Θωμαϊδης με επιθετικό χαφ τον Ορφανίδη.

Πλάγιοι στην επίθεση ο Κόκκορης και ο Παπαδόπουλος με τον Βαλαβανόπουλο στη θέση του σέντερ φορ.

Από το 55` και μετά έπαιξε με έναν ακόμη  αμυντικό χαφ από τη στιγμή που ο Κέρθι πήρε τη θέση του Παπαδόπουλου. Ο Θεσπρωτός είχε 4 νέα πρόσωπα (Γώγος Α, Ζιώγας, Πούφλης, Γκανσιέρ) στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ενδεκάδα κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου.

16` φάουλ Κωνσταντίνου, σουτ του Σταυρίδη πάνω στον Καζαντζίδη και στη συνέχεια νέο σουτ του Ραμίρες κόντρα και μπλοκάρει ο Κυρίτσης.

24` Φάουλ του Ορφανίδη, κεφαλιά του  Γαβριηλίδη σώζει πάνω από τη γραμμή ο Σταυρίδης.  Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

36` πολύ ωραία ενέργεια του Κόκκορη μετά από συνεργασία με τον Ορφανίδη  και με σουτ από το ύψος του πέναλτι ο Βαλαβανόπουλος το 0-1.

46` ευκαιρία με σουτ του  Πατσέκο για τον  Θεσπρωτό.

48`  Ο Γώγος με σουτ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυρίτση.

66` Σέντρα του Πατσέκο κεφαλιά πάσα του Καζβιρόπουλου, νέα κεφαλιά του Ραμίρες άουτ.

70` Σέντρα του Γαβριηλίδη κεφαλιά του Βαλαβανόπουλου, στα χέρια του Κίναλη.

80` Ευκαιρία για τον ΑΟΚ με τον Καζαντζίδη, σώζει με τα πόδια ο Κίναλης.

83` Ο Ραμίρες από κοντά απειλεί αλλά ο Κυρίτσης μπλοκάρει.

86` Ακυρώθηκε γκολ του Διγκόζη ως οφσάιντ.

88` Κόντρα επίθεση ο Αδαμάκης απειλεί μ κεφαλιά ,  σώζει ο Ραμίρες στη γραμμή.

92` Ο Σαραντίδης αστόχησε σε κενό τέρμα και στο 95` ευκαιρία με τον Σαραντίδη .

Διαιτητής ο Κατσικογιάννης από την Ήπειρο.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Θεσπρωτός:  Κίναλης, Γώγος Α  65` Πέντσας , Ζιώγας, Ζούρκος, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου 77` Σαραντίδης , Σταυρίδης, Πατσέκο, Ραμίρες, Πούφλης  22` λ.τ Καζβιρόπουλος , Γκανσιέρ 77` Διγκόζης .

ΑΟΚ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης 89` Γεωργακόπουλος , Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Θωμαϊδης, Γαβριηλίδης, Ορφανίδης 84` Τενεκές , Κόκκορης 68` Μελισσόπουλος , Βαλαβανόπουλος 84` Αδαμάκης , Παπαδόπουλος 55` Κέρθι .