• 26 Απριλίου 2024,

Football League 2η αγωνιστική: Θεσπρωτός – ΑΟΚ 0-1 (Live ενημέρωση)

Για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League οι αργοναύτες ταξιδεύουν στην Ηγουμενίτσα και στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης για να αντιμετωπίσουν τον τοπικό Θεσπρωτό, θέλοντας να συνεχίσουν τα θετικά αποτελέσματα μετά τη νίκη στην πρεμιέρα απέναντι στον Πανσερραϊκό.

Παρακολουθήστε μέσω του proininews.gr την εξέλιξη του αγώνα -με live γραπτή ενημέρωση, λεπτό προς λεπτό- καθώς και όλο το ρεπορτάζ πριν αλλά και μετά από την αναμέτρηση (31/3-15:00).

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων:

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Κωνσταντακόπουλος, Σταυρίδης, Γκανσιέρ, Ζιώγας, Ραμίρεζ, Κωνσταντίνου, Πατσέκο, Πούφλης, Γώγος Α.

ΑΟΚ (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης, Ορφανίδης, Παπαδόπουλος, Βαλαβανόπουλος, Κόκκορης.

Ο Κώστας Ανυφαντάκης παρατάσσει την ομάδα με μία μόνο αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στο «Ανθή Καραγιάννη», αυτή του Βαλαβανόπουλου αντί του Κολλά (ο οποίος βρίσκεται προληπτικά στον πάγκο λόγω μικροενοχλήσεων).

Στον πάγκο για την ομάδα μας βρίσκονται οι: Παπαποστόλου, Αδαμάκης, Κολλάς, Γερογιάννης, Τενεκές, Γεωργακόπουλος, Μελισσόπουλος, Τζαμπέγια, Κέρθι.

24liveblog

φωτογραφία: theball.gr

24liveblog

Υπενθυμίζουμε πως την αναμέτρηση διευθύνει ο Κατσικογιάννης με βοηθούς τους Θανασιά και Φραγκούλη και 4ο τον Μπαΐλη.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.

1‘ Ξεκίνησε ο αγώνας στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας

8′ Αρκετά τα λάθη και από τις 2 ομάδες στα πρώτα λεπτά

24liveblog

10′ Καμία από τις 2 ομάδες δεν μπορεί να διατηρήσει την κατοχή μέχρι στιγμής

15′ Ο ΑΟΚ προσπαθεί να αποκτήσει περισσότερες πρωτοβουλίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κρατώντας περισσότερο τη μπάλα και αναζητώντας κάθετα είτε το Βαλαβανόπουλο είτε τον Κόκκορη

17′ Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντακόπουλο

23′ Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Καζβιρόπουλος αντικαθιστά τον Πούφλη

25′ Πρώτη καλή για τον ΑΟΚ, ο Ορφανίδης εκτελεί φάουλ από πλάγια, ο Γαβριηλίδης πιάνει την κεφαλιά και απομακρύνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Σταυρίδης

30′ Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, οι ομάδες παραμένουν ισόπαλες χωρίς σκορ

36′ ΓΚΟΛ για τον ΑΟΚ, μετά από μια πολύ όμορφη συνεργασία των Ορφανίδη – Κόκκορη και σέντρα του δεύτερου προς την μεγάλη περιοχή, ο Βαλαβανόπουλος με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι γράφει το 0-1

37′ Κίτρινη κάρτα στον Χουάν Ραμόν Ρότσα για διαμαρτυρία

43′ Κίτρινη κάρτα θα δεχθεί ο Θωμαΐδης

46′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Ηγουμενίτσα, οι ομάδες κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια με τους αργοναύτες μπροστά στο σκορ

Σέντρα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, αφμότερες οι 2 ομάδες συνεχίζουν όπως τελείωσαν τον πρώτο ημίχρονο.

46′ Δυνατό σουτ του Πατσέκο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυρίτση

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, το σουτ του Γώγου θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι

50′ Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι με την επανέρναρξη, χάνοντας 2 ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν

57′ Πρώτη αλλαγή για τους αργοναύτες, στη θέση του Παπαδόπουλου ο Βαγγέλης Κέρθι

64′ Ο Πέντσας περνάει στην αναμέτρηση στη θέση του Γώγου

65′ Ο Μελισσόπουλος αντικαθιστά τον Κόκκορη

70′ Ωραία αντεπίθεση για τον ΑΟΚ, στα χέρια του Κίναλη η κεφαλιά του Βαλαβανόπουλου από τη σέντρα του Γαβριηλίδη

75′ Δύο ακόμη αλλαγές για τους γηπεδούχους, στη θέση των Κωνσταντίνου και Γκανσιέρ, οι Σαραντίδης – Διγκόζης

80′ Συνεργασία Μελισσόπουλου – Καζαντζίδη, το σουτ του δεύτερου αποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας- Μια ανάσα από το 0-2 οι Αργοναύτες

83′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θεσπρωτό, με κεφαλιά του Ραμίρεζ, αποσοβεί την ισοφάριση ο Κυρίτσης.

Αμέσως μετά διπλή αλλαγή για τον ΑΟΚ, Τενεκές και Αδαμάκης αντί Βαλαβανόπουλου – Ορφανίδη

89′  Ακόμη μια αλλαγή για τον ΑΟΚ, ο  Γεωργακόπουλος στη θέση του Καζαντζίδη

90′ Πάνω στην γραμμή διώχνουν οι αμυντικοί του Θεσπρωτού σε κεφαλιά του Αδαμάκη.

90+’ 5 λεπτά ο έξτρα χρόνος

93′ Σουτ του Καζβιρόπουλου, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

Λήξη της αναμέτρησης, τεράστια νίκη του ΑΟΚ στην Ηγουμενίτσα που δημιουργεί νικηφόρο σερί 2 αγώνων στο πρωτάθλημα.