Γράφει ιστορία ο Αετός Οφρυνίου κέρδισε και τον Θεσπρωτό με 2-1(φωτογραφίες)

Ο Αετός Οφρυνίου πανάξια πέρασε στη Δ` φάση του Κυπέλλου αφού απέκλεισε στο στάδιο της Ελευθερούπολης με 2-1 τον Θεσπρωτό.

Η ομάδα του Παύλου Προβατίδη στο Α` μέρος «χτύπησε» στη μετάβαση με τους γρήγορους πλάγιους που διαθέτει.  Κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ ενώ ελάχιστα απειλήθηκε στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη ο Θεσπρωτός μπήκε καλύτερα, ισοφάρισε και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού αφού είχε σύμμαχο και τον αέρα.

Ο Αετός όμως εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του τερματοφύλακα και πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια με καλή τακτική έκλεισε τους διαδρόμους στην εστία του Κυφωνίδη και κράτησε τη μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Θεσπρωτός του Χουάν Ραμόν Ρότσα(βραβεύτηκε πριν την έναρξη του αγώνα από το Δ. Σ του Αετού),  είχε αμυντικά προβλήματα αλλά και καλούς πλάγιους. Ο Αετός ενόψει πρωταθλήματος ανέβασε κατά πολύ τη ψυχολογία του.

21` Παράλληλη σέντρα του Δουμάνη, πλασέ του Πανάγου η μπάλα βρίσκει τον Σερβιλάκη και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

48` σέντρα Ραμίρεζ λάθος της άμυνας και με σουτ ο Κωνσταντίνου το 1-1.

53` σουτ του Ευθυμίου απόκρουση δύσκολη του Κυφωνίδη και ο Ραμίρεζ αστοχεί από τα 3 μέτρα με κεφαλιά.

63` τραγικό λάθος του Κωνσταντάκου ο Αποστολίδης σε κενή εστία το 2-1.

74` κεφαλιά του Μπίκα λίγο άουτ

85` αποβολή με δεύτερη κίτρινη(κόκκινη) ο Σερβιλάκης

90` σουτ του Δουμάνη σώζει ο Κωνσταντάκος