• 20 Απριλίου 2024,

ΓΣΕ – Μαρούσι 102-106 (2Π): Έδωσε και τη ψυχή του όμως δεν ήταν αρκετό… (φωτογραφίες)

Αρνήθηκε να παραδοθεί, πάλεψε όσο μπορούσε, πήγε το παιχνίδι σε δεύτερη(!) παράταση, ωστόσο η -απόλυτα πετυχημένη- σεζόν για το ΓΣΕ «έκλεισε» νωρίτερα το απόγευμα στο κλειστό της Ελευθερούπολης μετά την ήττα από το Μαρούσι (102-106) και τον αποκλεισμό από τη μεταξύ τους σειρά (0-3).

Το Μαρούσι χρειάστηκε 50 λεπτά και 2 ολόκληρες παρατάσεις για να καταβάλλει την υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων και να συνεχίσει στους τελικούς των playoffs της Α2.

Η τριάδα που σχημάτισαν οι Στασινός (18 πόντοι), Γκαγκαλούδης (35 πόντοι), Ξύδας (21 πόντοι) οδήγησαν στη νίκη-πρόκριση το Μαρούσι. Ένα Μαρούσι, που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (47-32), έκανε μόνο 5 λάθη σε 50 αγωνιστικά λεπτά και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 5’ (10-12) και έλεγξε για πολλή ώρα το παιχνίδι από εκεί και πέρα.

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα ξέφυγε με 31-40 στο 19’, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο 20’ (33-43) και προηγήθηκε δύο φορές με +13 (40-53 στο 22’ και 46-59 στο 25’), πριν ξαναμπούν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι.

Η Ελευθερούπολη πλησίασε αρχικά στους τέσσερις πόντους (55-59 στο 28’) και στο 33’ ισοφάρισε το σκορ (67-67) για πρώτη φορά μετά το 5’ (10-10). Το προβάδισμα δεν μπόρεσε να το ανακτήσει, ωστόσο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο του Δημάκου 19’’ πριν από το τέλος (79-79), αφού το σουτ του Ξύδα πίσω από τα 6,75μ. δεν βρήκε στόχο.

Στην 1η παράταση το Μαρούσι είχε πάλι σταθερά το προβάδισμα, μέχρι που ο Τσιλούλης έκανε το σκορ 84-82 στο 43’. Ήταν το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων μετά το 10-8 στο 4ο λεπτό! Και δεν κράτησε πολύ.

Ο Στασινός απάντησε άμεσα με τρίποντο (84-85) και ο βραχύσωμος γκαρντ ήταν επίσης αυτός που έκανε το σκορ 89-91 με 25’’ να απομένουν για τη λήξη. Ο Δημάκος απάντησε όμως γρήγορα με λέι-απ στα 15’’, ο Γκαγκαλούδης αστόχησε στο φινάλε και ο αγώνας οδηγήθηκε σε νέα παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η Ελευθερούπολη ξέμεινε από δυνάμεις. Με το σκορ 95-93 στο 47’, το Μαρούσι πέτυχε 11 από τους επόμενους 13 πόντους (97-104 στο 49’), με τον Γκαγκαλούδη να βάζει οκτώ στη σειρά.

Και εκεί που όλα έμοιαζαν να τελειώνουν, ο ΓΣΕ πέτυχε πέντε σερί πόντους και μείωσε σε 102-104 στα 19’’! Η Ελευθερούπολη έκανε φάουλ στον Στασινό, αυτός έβαλε ψύχραιμα και τις δύο βολές (102-106 στα 17’’) και οι γηπεδούχοι έχασαν δύο τρίποντα, ρίχνοντας έτσι τους τίτλους τέλους στην αναμέτρηση.

Οι Αλέξανδρος Ράπτης (20 πόντοι), Θοδωρής Τσιλούλης (16 πόντοι), Στέλιος Χάλαρης (17 πόντοι), Γιάννης Δημάκος (17 πόντοι) και Παναγιώτης Ερμείδης (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από την Ελευθερούπολη, η οποία υπέπεσε σε 30 λάθη και εξέφρασε πολλά παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είδε μάλιστα τρία μέλη του πάγκου της (συμπεριλαμβανομένου και του προπονητή Κυριάκου Παπαδόπουλου) να αποβάλλονται στην 4η περίοδο.