• 10 Μαΐου 2024,

Ηρακλής – Ελευθερούπολη 74-82: Μεγάλη νίκη-χρυσάφι για τους φιλοξενούμενους!

Έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Ελευθερούπολη επικράτησε του Ηρακλή και πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Allen με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Σοκκ με 16.

Σε ένα αρκετά κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς χτυπώντας από τη περιφέρεια προηγήθηκαν με 10-8. Στη δεύτερη περίοδο όμως, η Ελευθερούπολη πήρε φωτιά στην επίθεση σκοράροντας 33 πόντους σε 10 λεπτά και πήρε φυσικά διψήφιες διαφορές στην ανάπαυλα (27-41).

Ο Γηραιός στο τρίτο δεκάλεπτο αντέδρασε έχοντας ως κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Σοκκ ο οποίος ήδη είχε πετύχει 16 πόντους με αποτέλεσμα να φτάσει την Ελευθερούπολη σε απόσταση αναπνοής (55-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστή τον Allen πήραν μια νίκη-χρυσάφι για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 10-8, 27-41, 55-57, 74-82.

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 3 (1), Σοκ 16 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Πράπας 3 (1), Προίσκος, Ταχυρίδης 3, Μερμίγκης 6, Μαλέσεβιτς 9, Ζορμπάς 6, Σαρικόπουλος 13, Μαστρογιαννόπουλος 8.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 21 (2), Γκάθραϊτ 4, Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 11 (1), Λογοθέτης, Μαστόρος 8, Κουρτίδης 4, Οκεκουόγεν 9, Τσέλλος 8 (2)