Μαρούσι – ΓΣΕ 95-67: Σκέφτεται (ήδη) τον επόμενο αγώνα…

Άσχημο απόγευμα για το ΓΣΕ στο Μαρούσι που δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα γνωρίζοντας βαριά ήττα με 96-67.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 16-0 στη 2η περίοδο και νίκησαν εύκολα -για δεύτερη φορά- φέτος, το ΓΣΕ. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη για τους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι σούταραν με τρομερά υψηλά ποσοστά ευστοχίας (56,4% συνολικά, 15/28 τρίποντα), μάζεψαν 15 ριμπάουντ παραπάνω (36-21) και είχαν σε εκπληκτική μέρα τους Στασινό (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκαγκαλούδη (32 πόντοι, οι 20 στο 1ο ημίχρονο).

Έπειτα από 14 αλλαγές προβαδίσματος και 4 ισοπαλίες μέχρι το 13’, το Μαρούσι μετέτρεψε το 27-28 σε 43-28.

Στο 23’ η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (59-38) και στο τελευταίο λεπτό έφτασε και στη μέγιστη τιμή της. Αυτή ήταν η 2η ήττα στους τελευταίους 7 αγώνες για την Ελευθερούπολη, από την οποία διακρίθηκε μόνο ο Τσιλούλης (20 πόντοι).

Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου κλείνει άμεσα αυτήν την άσχημη παρένθεση και σκέφτεται ήδη τον επόμενο αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας στην Ελευθερούπολη.

Τo φύλλo αγώνα

Μαρούσι – Ελευθερούπολη 95-67

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Πιτσίλκας-Ξέρας

Δεκάλεπτα: 24-24, 51-37, 76-58, 95-67

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 24 (4/5 τρίποντα, 4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαγιάννης, Ξύδας 6 (2), Προίσκος 4 (7 ριμπάουντ), Κανέλλης 3 (1), Χατζηδάκης 9 (1), Παπαγεωργόπουλος 6 (1), Αρνόκουρος 11 (1), Γκαγκαλούδης 32 (5/9 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 11/13 βολές, 5 λάθη).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 20 (3), Τσουμάνης 2, Ράπτης 10, Σταμπουλής 8, Ερμείδης 6 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 13 (2), Χάλαρης 2, Νίκου 6 (2).

8. Παγκράτι 8-7 (1187-1157) 23

– Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
– Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.