• 20 Μαΐου 2024,

Νέστος Χρυσούπολης – ΑΟΚ 0-3: Να περάσει ο επόμενος… (φωτογραφίες-video)

Ντέρμπι κορυφής στον 1ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής, με τον ΑΟΚ να φιλοξενείται στη Χρυσούπολη από τον τοπικό Νέστο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και να φτάνει σε μια ευρεία επικράτηση με 3-0.

Οι «αργοναύτες» συνεχίζουν τη ξέφρενη πορεία τους στην κούρσα του πρωταθλήματος. «Ξέφυγαν» πλέον με διαφορά 8 βαθμών στην πρώτη θέση, παραμένοντας το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της. Το συγκρότημα του Τίμου Καβακά είχε την ουσία στο πρώτο μέρος, κάνοντας γκολ και τις δύο στιγμές που του παρουσιάστηκαν. Ο Αστράς εξουδετέρωσε τις προσπάθειες μείωσης του Νέστου στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Παπαδόπουλου να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΑΟΚ.

Ο αγώνας

Ο ΑΟΚ απέκτησε από το πρώτο ημίχρονο ευρύ προβάδισμα, εκμεταλλευόμενος δύο στημένες φάσεις. Στην πρώτη περίπτωση (22′), ο Σαλπιγγίδης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μούτσα, ο οποίος αιφνιδιάστηκε, με την μπάλα να περνάει τη γραμμή του τέρματος για το 0-1.

Λίγο μετά το 40′ οι «αργοναύτες» διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση και αδυναμία απομάκρυνσης των γηπεδούχων, ο Παπαδόπουλος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 0-2. Καλή στιγμή για τον Νέστο με το -εκτός περιοχής- σουτ του Ράνου που εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Αστράς. Ισορροπημένη η αναμέτρηση στο πρώτο της μισό.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Νέστος είχε σημαντική, διπλή ευκαιρία με Σιδηρόπουλο και Τανζού. Και στις δύο περιπτώσεις παρενέβει σωτήρια ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Ο ΑΟΚ αύξησε το ποσοστό κατοχής του, κυκλοφορώντας με περισσότερη ηρεμία την μπάλα. Στο 58ο λεπτό ο Τζελίδης σέντραρε προς την περιοχή και ο Παπαδόπουλος σκόραρε ξανά για το 0-3 με καρφωτή κεφαλιά.

Όλα είχαν κριθεί στο γήπεδο της Χρυσούπολης, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά στον αγωνιστικό χώρο. Οι «αργοναύτες» έφτασαν κοντά και σε 4ο γκολ στο 90′, όταν μετά από γύρισμα του Αλτιντζή, ο Καρακώστας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μούτσα ενώ στην επαναφορά ο τερματοφύλακας του Νέστου δεν άφησε τον Παπαδόπουλο να σκοράρει για τρίτη φορά. Η ομάδα της Χρυσούπολης ζήτησε πέναλτι στις καθυστερήσεις, σε σύγκρουση του Σέα με τον Αστρά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Νέστος Χρυσούπολης: Μούτσα, Πανταζής, Σιδηρόπουλος (82′ Μπατσαράς), Κοτταρίδης, Τανζού (57′ Μενίκου), Μυφτάρι (75′ Τορομανίδης) Γκατζολάρι, Ορφανίδης, Κουκόλης, Ράνος (75′ Μπαρέττας), Οκάν (57′ Σέα)

ΑΟΚ: Αστράς, Δαλιανόπουλος (80′ Μπιμπισίδης), Περδίκης, Σμίλτος, Καζαντζίδης, Δημητριάδης, Γκέντσογλου, Τζελίδης (88′ Γιαγτζίδης), Σαλπιγγίδης (59′ Καρακώστας), Β. Παπαδόπουλος, Γκέκας (88′ Αλτιντζής)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Πανθρακικός – Άρης Αβάτου 1-1 (89′ Σίλβα – 65′ Σαμπανίδης)

Αναγέννηση Επανομής – Ορέστης Ορεστιάδας 1-1 (12′ Κιλιντάρης – 75′ Παναγιωτόπουλος)

Άρης Πετεινού – Νίκη Ευκαρπίας 1-2 (33′ Μελισσόπουλος – 5′ Μποζίδης, 12′ Γουνόπουλος)

Νέστος Χρυσούπολης – ΑΟ Καβάλα 0-3 (21′ Σαλπιγγίδης, 44′ & 67′ Παπαδόπουλος)

Δόξα Δράμας – Βέροια 4-1 (7′ Κοντός, 24′, 68′ & 74′ Χατζηδημητρίου – 78′ Μεληκιώτης)

Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας – Θερμαϊκός Θέρμης 1-0

Αετός Βαρβάρας – ΑΟ Χανιώτη 0-0

Απόλλων Παραλιμνίου – Μέγας Αλ. Αγίας Μαρίνας 2-0 (48′ Κιουτσεκτσίδης, 67′ Πέτρου)

ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Κεραυνός Αγγελοχωρίου 2-1 (25′ Ρωμανίδης, 42′ Αγαθαγγελίδης – 53′ Φράγκος)