Νίκες για Αετό Ορφανού και Νέστο που σώθηκε οριστικά

Καλύτερος ο Αετός και 3-1 στην έδρα των Προσκυνητών

Ο Αετός επανήλθε στις νίκες κερδίζοντας με πολύ καλή εμφάνιση στην Κομοτηνή τη Δόξα Προσκυνητών.
Μάλιστα αν δεν ήταν σε σπουδαία μέρα ο τερματοφύλακας της Δόξας Νικολίτσας το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις. Με τη νίκη αυτή πέρασε πάλι στη 2η θέση ο Αετός αφού έχασε η Ελπίδα Σκουτάρεως από το Νέστο.

Το φιλμ του αγώνα

13′ Κόρνερ του Δουμάνη, κεφαλιά του Καραγιαννίδη στο 1ο δοκάρι, μόλις άουτ.

21′ Συρτή σέντρα του Ελέζι από δεξιά, με τον Ευκαρπίδη από το σημείο του πέναλτι να σουτάρει ψηλά άουτ και να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

23′ Τετ-α-τετ ο Ζαρωτιάδης με τον τερματοφύλακα Νικολίτσα  να λέει όχι

24′ Γύρισμα του Ελέζι, χέρι του Παγώνη μέσα στην περιοχή και πάλι ο Τρακαλιάνης δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

29′ Μεγάλη φάση για τον Αετό. Σέντρα του Δουμάνη από αριστερά, σουτ στην κίνηση του Ελέζι η μπάλα στη συμβολή των δοκών και άουτ.

32′   Ωραία ατομική προσπάθεια του Ελέζι από δεξιά, που πέρασε δύο παίκτες, πάτησε περιοχή, πλάσαρε τον Νικολίτσα και 0-1!

37′ Σουτ του Βελή Χακάν, μπλόκαρε ο Τοπαλίδης.

41′ Σέντρα του Δουμάνη, με τον Δούμπλατζη να βρίσκει την μπάλα στο 1ο δοκάρι, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει.

60′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δούμπλατζη, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Νικολίτσας.

62′ Κόρνερ του Δουμάνη, ο Μαυρομάτης απειλεί με τακουνάκι και διώχνουν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί των Προσκυνητών.

64′ Πάσα του Δούμπλατζη στον Ευκαρπίδη, αυτός θα πατήσει περιοχή, θα κάνει τη λόμπα πάνω από τον Νικολίτσα και με όμορφο τρόπο γράφει το 0-2.

73′ Σουτ του Σαββατιανού από πλάγια θέση, έδιωξε σε κόρνερ ο Νικολίτσας.

80′ Κάθετη πάσα του Πάτση στον Σιχλιμοίρη κι αυτός με πλασέ   μειώνει  σε 1-2 για τη Δόξα.

90+2′ Μετά από πάσα του Δουμάνη, ο Σαββατιανός σε κενή εστία το 1-3.

Διαιτητής: Τρακαλιάνης (Σερρών). Βοηθοί: Κούλα Χουσεΐν, Εμίν Κεχαγιά (Ξάνθης)

Συνθέσεις:

Δόξα Προσκυνητών: Νικολίτσας, Πότσης, Μόσχος, Καραγιαννίδης, Γιολδάσης, Τρίχας, Βελή Μεμέτ, Πατούλιας (56′ Φαρμάκης), Σιχλιμοίρης, Δημητριάδης (46′ Ζήνωνος), Παγώνης (46′ Κελεσίδης).

Αετός Ορφανού: Τοπαλίδης, Μαυρομάτης, Ζαρωτιάδης, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης, Καραγιαννίδης, Ελέζι (61′ Μήττας), Γκουντούνας (87′ Τζαμπέγια Φ.), Δούμπλατζης, Δουμάνης, Ευκαρπίδης (70′ Σαββατιανός).

Μεγάλη νίκη παραμονής του Νέστου μέσα στην έδρα της Ελπίδας Σκουτάρεως με 2-1

Ο Νέστος πέτυχε τη νίκη που ήθελε για να πάει στους 31 βαθμούς μέσα στην έδρα της Ελπίδας Σκουτάρεως.
Η ομάδα του Αντώνη Δρακόπουλου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε με ανατροπή να πετύχει την πιο σημαντική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.    Ο Στεφανίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20` ενώ ο Πολωνός Κρολ ισοφάρισε στο 41`.
Στην επανάληψη ο Νέστος πήρε τους 3 βαθμούς χάρη σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Χούσινετς στο 71` για να γίνει το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Ο Νέστος το ήθελε περισσότερο και αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Ηταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και η νίκη του κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιη.    Η Ελπίδα έπαιξε ανορθόδοξα και δεν είχε λύσεις έστω και αν προηγήθηκε στο σκορ.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
Ελπίδα Σκουτάρεως: Γιαννακίδης, Γεωργιάδης, Μουσικάκης, Κασμερίδης, Σαϊναντούδης 70` Ταχματζίδης, Νικολίτσας 55` Νικολαϊδης, Αγγελίδης, Παπαβασιλείου, Στεφανίδης80` Γραντσάκης, Καπετάνος 50` Ζυγκερίδης, Παναγιωτίδης.
Νέστος: Αθανασίου, Φεράρι, Χούσινετς, Κρολ, Αϊβάζογλου, Αρετάς, Λαδάκης, Ναουμίδης, Τσάκωνας, Φραγκούλης, Παπαδόπουλος. Αλλαγές έπαιξαν για το Νέστο: Παυλακάκης, Βέρα, Φαμπιόλ, Μαϊδανός.