• 16 Απριλίου 2024,

Πανελλήνιο Κ-16: Μετάλλια από Βουλγάρογλου, Ελευθεριάδη, Κουτσμουμάνη(φωτογραφίες)

Με 3 μετάλλια αθλητών και αθλητριών των συλλόγων της Καβάλας έκλεισε η πρώτη μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κλασσικού Αθλητισμού  Κ-16 που διεξάγεται στον «Ανθή Καραγιάννη».  Συγκεκριμένα ο Γιώργος Βουλγάρογλου του ΟΚΑΚ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 300 μέτρα με χρόνο 36.99.

Ασημένιο μετάλλια στα 300 μέτρα κατέκτησε και η Νίκη Κουτσουμάνη του ΟΚΑΦ με χρόνο 41.71.

Την Τρίτη θέση στα 300 εμπόδια πήρε ο αθλητής του ΟΚΑΚ Γιώργος Ελευθεριάδης με χρόνο 41.66.

Επίσης μετάλλιο διεκδικεί στο πένταθλο η  Αναστασία Ιωσηφίδου του ΟΚΑΚ.  Μάλιστα μετά τα αγωνίσματα της πρώτης ημέρας ήταν στην 1η θέση με 2463 βαθμούς κάνοντας στο μήκος μεγάλη επίδοση με 5.47.

Χθες Σάββατο τους αγώνες τους παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι, κυρίως γονείς απ` όλα τα μέρα της Ελλάδας.

Η διοργάνωση ήταν άψογη(Η Καβάλα και πάλι παίρνει άριστα)  ενώ το δυσάρεστο οι δυο σοβαροί τραυματισμοί αθλητών στο ύψος και στο τριπλούν.

Η χθεσινή βροχή δημιούργησε προβλήματα στο «Ανθή Καραγιάννη» όσον αφορά τα πρωινά αγωνίσματα που πάντως το πρόγραμμα συνεχίζεται κανονικά. Το απόγευμα θα έχουμε τους τελικούς της 2η και τελευταίας μέρας του πρωταθλήματος.