Πανσερραϊκός – ΑΟΚ 1-3: Καβαλιώτικα… λιοντάρια (και) στις Σέρρες! (φωτογραφίες-video)

Μια ακόμη μεγάλη νίκη στην κούρσα του πρωταθλήματος για τον εκπληκτικό, φετινό ΑΟΚ που νίκησε με 1-3 στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο ΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ αιφνιδιάζοντας πλήρως τους γηπεδούχους.

Ο Πανσερραϊκός μείωσε, χωρίς όμως μέχρι εκείνο το σημείο να έχει δημιουργήσει ευκαιρίες και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΑΟΚ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη, οι Σερραίοι προσπάθησαν να πιέσουν όμως οι αργοναύτες είχαν καλή τακτική και προσανατολισμό μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Σε ένα ακόμη κρίσιμο παιχνίδι, ο Κυρίτσης έδειξε την κλάση του, κρατώντας όρθια την ομάδα όταν χρειάστηκε ενώ ο Ανυφαντάκης άλλαξε το σχηματισμό βάζοντας έναν ακόμη αμυντικό μέσο στο παιχνίδι (Κέρθι).

Οι γηπεδούχοι, προσπαθούσαν να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση, έχοντας μια φλύαρη υπεροχή όμως ο ΑΟΚ με πολύ πάθος κράτησε μια πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη. Μια νίκη που στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου του δίνει πολλές πιθανότητες για την άνοδο στη μεγαλύτερη κατηγορία.

Το κυριότερο, ήταν μια ακόμη πειστική εμφάνιση από τους παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη οι οποίοι κερδίζουν το σεβασμό όλων.

3′ Σουτ του Πίντο, απομακρύνει ο Στίκας

10′ Γύρισμα του Γεωργιάδη στη μεγάλη περιοχή, ο Λουφάκης «πιάνει» αέρα στο γυριστό που δοκίμασε

13′ Μακρινό σουτ του Γεωργιάδη, μπλοκάρει ο Κυρίτσης

14′ Μετά από ένα τραγικό λάθος στην άμυνα του Πανσερραϊκού (από το Γιανναράκη), ο Κόκκορης βγαίνει μόνος απέναντι στον Καβουσάκη, τον πλασάρει ιδανικά και ανοίγει το σκορ για το 0-1

16′ Σουτ του Ορφανίδη η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καβουσάκη

19′ Σουτ του Γαβριηλιδη λίγα μέτρα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι

25′ Σέντρα/σουτ του Κόκκορη, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Καβουσάκη

26′ Μετά από εκπληκτική σέντρα του Γαβριηλίδη ο Κόκκορης σκοράρει ξανά με μια εξαιρετική κεφαλιά ψαράκι για το 0-2 του ΑΟΚ. Πανέμορφο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση

28′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, την αντικρίζει ο Θωμαΐδης για αντικανονικό μαρκάρισμα σε υποσχόμενη αντεπίθεση στο χώρο του κέντρου

29′ Ο Πανσερραϊκός μειώνει σε 1-2 από αυτογκόλ του Παντεκίδη μετά την εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη. Ο βοηθός υπέδειξε παράβαση οφσάιντ και ακύρωσε τη φάση ωστόσο ο Κατσικογιάννης άλλαξε την απόφαση του και κατοχύρωσε το γκολ.

31′ Κίτρινη κάρτα και στον Κολλαρά για σκληρό μαρκάρισμα στον Ψάλτη

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ μετά από σέντρα του Ορφανίδη στο δεύτερο δοκάρι και γύρισμα του Κόκκορη με το κεφάλι, ο Κολλάς θα στείλει τη μπάλα πάνω στον Καβουσάκη

38′ Φάουλ του Ορφανίδη, ο Καβουσάκης αιφνιδιάζεται και δεν απομακρύνει σωστά, διώχνει την μπάλα η άμυνα του Πανσερραϊκού

40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη περνά πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυρίτση

44′ Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τους αργοναύτες σε φάουλ του Ορφανίδη, ο Γαβριηλίδης παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα δίπλα από τον Παντεκίδη που δεν προλαβαίνει να της αλλάξει πορεία προς τα δίχτυα

46′ Ο ΑΟΚ απειλεί στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου μετά από γύρισμα του Κολλαρά προς τη μεγάλη περιοχή, ο Καβουσάκης θα μπλοκάρει το σουτ του Γαβριηλίδη

55′ Ο Πανσερραϊκός απειλεί για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Καλή σέντρα του Μέσι προς τον Κόντσι, η κεφάλια του οποίου καταλήγει στον Κυρίτση

60′ Κίτρινη κάρτα στο Στίκα για μαρκάρισμα στον Κόντσι

60′ Μεγάλη επέμβαση του Κυριτση σε δυνατό σουτ του Μέσι

61′ Επικίνδυνο μαρκάρισμα του Κόντσι στον Κόκκορη, γίνεται ο πρώτος παίκτης των γηπεδούχων που «κιτρινίζεται»

63′ Ο Κέρθι αντικαθιστά τον Αδαμάκη

72′ Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Ορφανίδη ο Κόκκορης θα σουτάρει ψηλά αουτ

75′ Δυνατό σουτ του Μέσι έξω από τη μεγάλη περιοχή, σε κόρνερ διώχνει ο Κυρίτσης

78′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ, με το Βαλαβανόπουλο να αντικαθιστά τον σκόρερ των δυο τερμάτων, Αριστείδη Κόκκορη

86′ Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Τσιμίκα

87′ Ο Κολλάς κάνει το 1-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, εκμεταλλευόμενος ακόμα ένα λάθος στην άμυνα του Πανσερραϊκού

88′ Βακιρτζής και Τενεκές αντικαθιστούν Κολλά και Ορφανίδη

89′  Μια ανάσα από το 1-4, το σουτ του Γαβριηλίδη περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καβουσάκη

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης (46′ Τσιμίκας), Κρητικός, Γεωργιάδης (46′ Πόντσι), Πέτρου (72′ Θεοδωρίδης), Λουφάκης (33′ Μέσι), Πράντο (46′ Γκούρτσας).

ΑΟΚ (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Παντεκίδης, Στίκας, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (78′ Βαλαβανόπουλος), Θωμαΐδης, Αδαμάκης (63′ Κέρθι), Ορφανίδης (88′ Βακιρτζής), Κολλάς (88′ Τενεκές).

Το πανηγυρικό κλίμα στο γήπεδο μετά το τέλος της αναμέτρησης συνοδεύτηκε από ένα ζεστό χειροκρότημα για την προσπάθεια της ομάδας