• 20 Απριλίου 2024,

Πενταπλή εκπροσώπηση του Καβαλιώτικου μπάσκετ στους τελικούς των πρωταθλημάτων Ενώσεων U16 και U15

Πενταπλή εκπροσώπηση του Καβαλιώτικου μπάσκετ στους τελικούς των πρωταθλημάτων Ενώσεων U16 και U15 που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης στο κλειστό Γυμναστήριο Μετς στην Αθήνα, το Σαββατοκύριακο 18 και 19 Μαρτίου.

Ο Γρηγόρης Χάιτας (ΜΠΑΣ Αγίας Βαρβάρας) και ο Γιώργος Μακαρατζής (ΠΑΟΚ-μεταγραφή από Αγία Βαρβάρα) συμμετείχαν στη μικτή Βορρά U16 που κατέκτησε το πρωτάθλημα επικρατώντας στον τελικό της μικτής Νότου, με σκορ 108-83 και έτσι επέστρεψαν στην Καβάλας έχοντας στις αποσκευές τους το χρυσό μετάλλιο αλλά και μοναδικές εμπειρίες που μόνο φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο μπορείς να ζήσεις.

Ο Ανέστης Γεωργιάδης (Αγία Βαρβάρα) και ο Κωνσταντίνος Ποντικάκης (ΑΟ Χρυσούπολης) ήταν οι μοναδικοί εκπρόσωποι της Καβάλας στη Μικτή Βορρά U15, που κατέλαβε τελικά την τέταρτη θέση αφού ηττήθηκε στο μικρό τελικό από την ΕΚΑΣΘ, με κόουτς τον Καβαλιώτη Ομοσπονδιακό Προπονητή Σπύρο Κάτσικα, με σκορ 58-79. Συγχαρητήρια στους Καβαλιώτες αθλητές και στον κόουτς Σπύρο Κάτσικα για τη συμμετοχή.