• 29 Απριλίου 2024,

Πέρασε με νίκη 0-2 σαν πρωταθλητής και από την Κοζάνη (φωτογραφίες)

Αποστολή στην Κοζάνη: Τ. Πατσίδης

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο ΑΟΚ πετυχαίνοντας μία δύσκολη νίκη επί της Κοζάνης που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και μάλιστα στο 0-1 θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με χαμένο πέναλτι.

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε όπως και στα περισσότερα εκτός έδρας παιχνίδια αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο αλλά στη συνέχεια η Κοζάνη είχε την υπεροχή προσπαθώντας να απειλήσει άμεσα την εστία του ιδιαίτερα σταθερού Σταθάκη.

Ο ΑΟΚ έδωσε χώρο στο β΄μέρος, η Κοζάνη πίεσε περισσότερο και σε δύο φάσεις κρίθηκε όλο το παιχνίδι.

Στο χαμένο πέναλτι της Κοζάνης και στο δεύτερο γκολ του ΑΟΚ.

Ο Ανυφαντάκης διατήρησε τον Σταθάκη στην θέση του τερματοφύλακα ενώ στην επίθεση ξεκούρασε τον Κόκκορη και προτίμησε στο αρχικό σχήμα τον Κολλά, Βαλαβανόπουλο και Αδαμάκη.

Στη μεσαία γραμμή δεν είχαμε αλλαγές ενώ στην άμυνα ο Γιαλαμούδης έπαιξε στην θέση του Κολλαρά ο οποίος εξέτισε ποινή μίας αγωνιστικής.

2’ Μετά από ατομική προσπάθεια του Ορφανίδη και γύρισμα στην καρδιά της μικρής περιοχής ο Παντεκίδης με δυνατό σουτ  κάνει το 0-1.

6’ Σουτ του Λι αρκετά μέτρα δίπλα από το δοκάρι του Σταθάκη.

10’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ με το Γιαλαμούδη που μετά από ασυνεννοησία στο κέντρο της άμυνας της Κοζάνης βρέθηκε μόνος του τετ α τετ αλλά αστόχησε.

28’ Δυνατό σουτ του Σέλσο μετά από γύρισμα του Ντούκα η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σταθάκη.

34’ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι στον Ταΐρη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ορφανίδη.

53’ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΚ με τον Κέρθι να αντικαθιστά το Βαλαβανόπουλο.

57’ Έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για χέρι του Στίκα, δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών ο διαιτητής.

60’ Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους, Κυριαλάνης και Φράνκο περνάνε στη θέση των Πάλλα και Νικολίτσα.

64’ Πέναλτι για την Κοζάνη, σέντρα του Ντούκα, η μπάλα χτυπάει στο απλωμένο χέρι του Γιαλαμούδη.

65’ Ο Ντούκα αναλαμβάνει τη εκτέλεση όμως το κάθετο δοκάρι του Σταθάκη σώζει τον ΑΟΚ, το 0-1 παραμένει.

67’ Ο Ανυφαντάκης περνάει στο ματς τον Κόκκορη στη θέση του Κολλά.

68’ Ο Τρομπούκης παίρνει τη θέση του Παπαδόπουλου.

71’ Σώζει πάνω στη γραμμή ο Σταυρίδης μετά από γύρισμα του Κόκκορη και κόντρα στον Κοτταρίδη.

74’ 0-2 με άψογο τελείωμα του Ορφανίδη μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα της Κοζάνης και πάσα μισό γκολ του Κέρθι.

74’ Ο Ντινόπουλος αντικαθιστά το Λι.

79’ Ο Σταθάκης λέει «όχι» σε δυνατό σουτ του Κυριαλάνη.

81’ Μεγάλη επέμβαση του Σταθάκη σε επικίνδυνη σέντρα/σουτ του Σέλσo.

Η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα.

88’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Κοζάνη, στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού η εξ επαφής κεφαλιά του Φράνκο.

89’ Οι αλλαγές για τον ΑΟΚ «κλείνουν» με τριπλή αντικατάσταση των Αδαμάκη, Ορφανίδη, Καζαντζίδη. Στον αγώνα Τενεκές, Γεωργακόπουλος και Βακιρτζής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΠ Κοζάνης: Σταυρίδης, Σέλσο, Λι Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, Ντούκα, Πάλλας, Ταΐρης, Νικολίτσας, Βοριαζίδης, Φωλίνας

ΑΟΚ: Σταθάκης , Καζαντίδης, Γιαλαμούδης, Στίκας , Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαίδης, Κολλάς , Βαλαβανόπουλος, Αδαμάκης.