Πιερικός – ΑΟΚ 0-2: Νίκη ανόδου των αργοναυτών στην Κατερίνη (φωτογραφίες)

Αποστολή στην Κατερίνη: Τάσος Πατσίδης

Μεγαλειώδης εμφάνιση του ΑΟΚ στην Κατερίνη που πήρε μία νίκη η οποία του δίνει μεγάλο προβάδισμα για την άνοδο στην Super League 2. Ο ΑΟΚ έκανε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, βρέθηκε να κερδίζει με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, διπλασίασε στις αρχές του β’ μέρους τα γκολ του και από εκεί και μετά έκανε πολύ σωστή διαχείριση του αγώνα.

Η ομάδα μας για άλλη μια Κυριακή είχε πάθος και θέληση για την νίκη.

Στην ενδεκάδα που κατέβασε ο Κώστας Ανυφαντάκης για το παιχνίδι αυτό χρησιμοποίησε από την αρχή τον Βασίλη Γαβριηλίδη η συμμετοχή του οποίου ήταν αμφίβολη όλη την προηγούμενη εβδομάδα λόγω του τραυματισμού που είχε στο κεφάλι με την Καλαμαριά ενώ στις θέσεις των Κολλά και Τενεκέ προτιμήθηκαν οι Βαλαβανόπουλος και Παντεκίδης αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα

2’ O Αδαμάκης από καλή θέση δεν μπορεί να απειλήσει τον Καραγκιολίδη.

5’  Σε πλεονεκτική θέση ο Βαλαβανόπουλος πλασάρει αλλά σώζει ο Καραγκιολίδης

6’ Κόρνερ για τον ΑΟΚ, απομακρύνει και πάλι ο Καραγκιολίδης.

Δεύτερο κόρνερ και πάλι με εκτελεστή τον Ορφανίδη, κεφαλιά του Κόκκορη σώζει πάνω στην γραμμή ο Μπουόλι.

16’ Φάουλ του Γκατζολάρι έξω από την περιοχή, κεφαλιά του Αποστολόπουλου η μπάλα λίγο άουτ, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Πιερικού στον αγώνα.

17’ Φάουλ του Ορφανίδη, στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας , κεφαλιά του Στίκα στο δεύτερο δοκάρι άουτ.

18’ Κόντρα επίθεση του Πιερικού σε κενή εστία ο Ίτσιος δεν θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

20’ Ο Πέτρος Ορφανίδης θα κάνει το σουτ  έξω από την περιοχή, η μπάλα θα βρει στο πόδι του Βαλαβανόπουλου, θα αλλάξει πορεία και θα καταλήξει στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τον ΑΟΚ.

35’ Πάσα του Κόκκορη στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, σουτ του Ορφανίδη από πολύ κοντά σώζει ο Καραγκιολίδης με εξαιρετική επέμβαση.

45’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκατζολάρι η κεφαλιά του αμαρκάριστου Αποστολόπουλου  θα φύγει λίγο άουτ.

B’ ημίχρονο

46’ Σουτ του Ίτσιου δύσκολη απόκρουση του Κυρίτση.

52’ Από την κάθετη πάσα του Ορφανίδη ο Κόκκορης θα εκμεταλλευτεί τη λάθος συνεννόηση του Καραγκιολίδη με τον Τοπαλίδη και με κοντινό πλασέ θα κάνει το 0-2.

55’ Τρεις μαζεμένες αλλαγές για τον Πιερικό.

Μπουζούκης, Μιλιώτης, Κυβελίδης μέσα Μακρής, Ιντζόγλου και Τακίδης έξω.

Ο Πιερικός με τις αλλαγές αυτές θα αλλάξει και τον σχηματισμό του αφού θα συνεχίσει το παιχνίδι με τρεις αμυντικούς και τέσσερις επιθετικούς.

65’ Η πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΚ. Ο Κέρθι στην θέση του Κόκκορη με τον Κώστα Ανυφαντάκη να ενισχύει την μεσαία του γραμμή.

69’ Η δεύτερη αλλαγή του ΑΟΚ. Στην θέση του Βαλαβανόπουλου ο Κολλάς.

73′ Ο Γαβριηλίδης έκλεψε την μπάλα, πλάσαρε τον Καραγκιολίδη, ο Αδαμάκης δεν μπόρεσε να πάρει το rebound για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

79’ Τρίτη αλλαγή (αναγκαστική) για τον ΑΟΚ. Βγαίνει ο τραυματίας Αδαμάκης και μπαίνει ο Γιαλαμούδης.

Αλλαγές και για τον Πιερικό. Έξω Γκατσολάρι μέσα Κουκοδήμος, έξω ο Ίτσιος μέσα ο Καρανάτσιος.

90+ Καλή εκτέλεση φάουλ του Κυβελίδη λίγο έξω από την εστία του Κυρίτση.

Συνθέσεις

Πιερικός: Καραγκιολίδης, Τακίδης, Τοπαλίδης , Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Χαρτσιάς , Μακρής , Ιντζόγλου ,‘Ιτσιος , Γκατσολάρι, Μπουόλι.

ΑΟΚ: Κυρίτσης ,Καζαντζίδης, Κολλαράς , Παντεκίδης , Στίκας , Γαβριηλίδης , Θωμαίδης, Ορφανίδης , Κόκκορης , Βαλαβανόπουλος , Αδαμάκης.