• 26 Απριλίου 2024,

Πρεμιέρα με σπουδαία νίκη για την Ένωση στη Δάφνη (87-69) – Δεν τα κατάφερε στο Μαρούσι ο ΓΣΕ (φωτογραφίες-video)

Για την πρεμιέρα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ Ένωση και ΓΣΕ είχαν δύσκολες αποστολές απέναντι σε Δάφνη Δαφνίου και Μαρούσι αντίστοιχα.

Μεγάλη νίκη στο Χαϊδάρι σημείωσε το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη που πέρασε σα «σίφουνας» από το «Χρήστος Αγγουράκης» πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -3 (46-43) όμως επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μισό πάτησαν… γκάζι και δε ξανά κοίταξαν πίσω.

Η Ένωση έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στη Δάφνη να σημειώσει μόλις 21 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό 87-69 σκορπά χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας που επιστρέφει στην Καβάλα με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές της.

Το φύλλο αγώνα

Δάφνη Δαφνίου – Καβάλα 67-89

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Τσαχάκης-Αναστασίου

Δεκάλεπτα: 20-23, 46-43, 62-69, 67-89

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 17 (2), Βλαδίτσης 8 (1), Μπήλιος 5 (1), Κεχρής 7, Μαραγκίδης 7 (1), Γιαννόπουλος 2, Καμπούρης, Στανόγεβιτς 16 (1), Μούσα 5.

Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 16 (3), Μπρουκς, Αμπατζάς 12 (2), Καραγιάννης, Καψαλός 15, Πρασίνης 2, Ζαρκαδούλας 14 (2), Ράπτης 6, Δρόσος 19, Αγγελάκος 2, Οκεκουόγεν 3, Μπανάσας.

Μαρούσι – Ελευθερούπολη 88-73: Ένα μεγάλο σερί άλλαξε όλα τα δεδομένα στην αναμέτρηση…

Έχοντας μια εξαρχής δύσκολη αποστολή κόντρα στο πολύ δυνατό Μαρούσι ο ΓΣΕ πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις γνωρίζοντας την ήττα από τους γηπεδούχους με 88-73. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και το Μαρούσι με ένα επιμέρους 21-2(!) κατάφερε να μετατρέψει ένα ντέρμπι σε… θρίαμβο.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ενώ στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Στην επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση με τον Τρίτωνα η ομάδα της Ελευθερούπολης θα έχει την ευκαιρία να «ρεφάρει» την ήττα στο κλειστό του Αμαρουσίου.

Μαρούσι – Ελευθερούπολη 88-73

Διαιτητές: Καλδίρης-Κατραχούρας-Δαρλαμήτσος

Δεκάλεπτα: 23-22, 42-40, 63-60, 88-73

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 26 (6), Παπαγιάννης 2, Ξυδάς 3 (1), Ξύδης, Προίσκος 3 (1), Σιδέρης 3, Μαργέλης 3, Παπαγεωργόπουλος 7 (1), Αρνόκουρος 19 (2), Κωνσταντακόπουλος 9 (1), Γκαγκαλούδης 13 (1).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 18, Ναούμης 4 (1), Γοργόνης 13 (2), Παπαδόπουλος 8, Σκουλίδας 17 (4), Καρακεχαγιάς 3, Ερμείδης 2, Πάτρας, Κάδρας 3, Τζόρτζεβιτς 5 (1).