Πρώτη εντός έδρας ήττα για την ΕΚ Καβάλας

Η ΕΚ Καβάλας γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της στο πρωτάθλημα της Β` Εθνικής.

Παρουσιάστηκε πολύ κακή στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε μόλις πέντε πόντους. Ετσι το 52-56 του τρίτου δεκαλέπτου, έγινε 57-67. Η ομάδα της Καλαμαριάς ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 20-11 στην πρώτη περίοδο. Η Ένωση αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και μείωσε στο καλάθι.

Στην Τρίτη περίοδο το ματς ήταν ντέρμπι αλλά στο τελευταίο το Καβαλιώτικο συγκρότημα δε βρήκε λύσεις στην επίθεση όπου είχε πολύ κακά ποσοστά ευστοχίας. Ο Κόλσον με τον Απαζίδη ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους ενώ ο Ρόπουτης ήταν ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα της Καλαμαριάς που έπαιξε και καλή άμυνα.

Το φύλλο αγώνα

ΕΚ Καβάλα-Αρετσού Καλαμαριάς 57-67

Διαιτητές: Ντούρας, Παπαγεωργίου, Λυγούρας

Δεκάλεπτα: 11-20, 33-35, 52-56, 57-67

ΕΚ Καβάλα (Δούκας): Κόλσον 18, Μουρατίδης 8(2), Σταυριανόπουλος 7(1), Απαζίδης 12(2), Κεραμάρης 5(1), Πεχλιβανίδης 3(1), Τραπεζάνογλου, Σταμούλης, Βάνης, Μουτίδης 4.

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Τσιόγκας 11 Βλάσιος 12(2), Ρόπουτης 15(3), Κυφωνίδης 14(4), Γεωργάκης, Φλιάτης 8(1), Καπόνης 7(2), Βλασσόπουλος.

Αήττητο τέλος για την ΧΑΝΘ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να γνωρίζει την ήττα στην Ξάνθη από τον Λεύκιππο. Την ήττα της πρωτοπόρου εκμεταλλεύτηκε ο Φίλιππος Βέροιας, που επιβλήθηκε του ΚΑΟΔ και πλησίασε σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Οι Μαχητές επιβλήθηκαν της Κομοτηνής, ενώ το παιχνίδι του Πανσερραϊκού με τον Ερμή Λαγκαδά διακόπηκε λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του και ενώ η ομάδα των Σερρών ήταν μπροστά στο σκορ.

Τα αποτελέσματα

ΜΓΣ Γέφυρας-ΔΕΚΑ (29/11)

Φίλιππος Βέροιας-ΚΑΟ Δράμας 75-68

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-ΓΑΣ Κομοτηνή 73-60

ΕΚ Καβάλας-ΑΟ Αρετσού 57-67

Πανσερραϊκός-Ερμής Λαγκαδά 60-51(οριστική διακοπή λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση στο 35ο λεπτό)

Λεύκιππος Ξάνθης-ΧΑΝΘ 79-68

Ρεπό: Μακεδονικός