Πρώτη ήττα για τον ΑΟΚ με 3-2 από την Τρίγλια αλλά παρέμεινε στην κορυφή

Πρώτη ήττα για τον ΑΟΚ απέναντι στην Τρίγλια που είχε πολύ πάθος για τη νίκη και τα κατάφερε σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ και φάσεις.

Ο ΑΟΚ στο 2-1 έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει και αμέσως μετά δέχτηκε το τρίτο γκολ. Εκεί κρίθηκαν πολλά. Η ψυχολογία έπεσε και η Τρίγλια ανέβασε πολύ περισσότερο το ηθικό της.  Οι αργοναύτες μείωσαν στο 79` σε 3-2 και μετά είχαμε ένα φινάλε αγωνίας.

Δεν άλλαξε όμως τίποτα όσον αφορά το αποτέλεσμα.

Ο Ανυφαντάκη ξεκίνησε με τον Ιορδάνη Αδαμάκη για πρώτη φορά φέτος στο αρχικό σχήμα. Μαζί με τον Βαλαβανόπουλο και τον Κόκκορη αποτέλεσαν την επιθετική τριάδα σε ένα σχηματισμό 4-3-3. Στα χαφ ο Γαβριηλίδης με τον Θωμαϊδη και σε ελεύθερο ρόλο ο Ορφανίδης.

Στην άμυνα δεν άλλαξε κάτι. Ο Κυρίτσης τερματοφύλακας, δεξιά ο Καζαντζίδης, αριστερά ο Κολλαράς και δυο στόπερ ο Στίκας με τον Παντεκίδη.

Η Τρίγλια ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια και αυτό έβαλε δύσκολα από πολύ νωρίς στον ΑΟΚ που όμως ισοφάρισε σχετικά γρήγορα.

Ο Κυρίτσης (μεγάλη εμφάνιση) έκανε δυο-τρεις πολύ καλές αποκρούσεις στο Α` μέρος όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ και σίγουρα ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Ο ΑΟΚ πάντως στο 44` θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με τον Γαβριηλίδη γενικά σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κυρίτση.

Στο β` μέρος ο ΑΟΚ έχασε πέναλτι για να ισοφαρίσει και αμέσως δέχτηκε το 3-1.

Μετά το 60`ο Ανυφαντάκης ρίσκαρε παίζοντας με 3 αμυντικούς.

2` λάθος γύρισμα του Κολλαρά, ο Ποζατζίδης πλασάρει απόκρουση του Κυρίτση αλλά ο ίδιος παίκτης με νέα προσπάθεια το 1-0.

7` Σουτ του Γαβριηλίδη έξω από την περιοχή λίγο άουτ.

17` κεφαλιά του Ποζατζίδη  λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από σέντρα του Πανάγου.

23` φάουλ του Ορφανίδη, αυτογκόλ του Ποζατζίδη.

28` σουτ του Τότσκα  δύσκολα σε κόρνερ ο Κυρίτσης.

29` κεφαλιά του Σγκούρι διώχνει εκπληκτικά ο Κυρίτσης. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

35` με ωραίο πλασέ του Τότσκα το 2-1 για τους γηπεδούχους.

37`  από σέντρα του Πανάγου,  γυριστό του Σγκούρι σώζει και πάλι ο Κυρίτσης.

42` εκπληκτική απόκρουση του Κυρίτση από τη μικρή περιοχή σε σουτ του Σγκούρι.

44` σέντρα Καζαντζίδη, κεφαλιά άουτ από τη μικρή περιοχή άουτ του Γαβριηλίδη.

50`  ο ΑΟΚ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Κόκκορης αλλά ο τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά και έμεινε το 2-1.

54`  ο πρώην του ΑΟΚ Παπαστεριανός με  καρφωτή κεφαλιά το 3-1 ύστερα από φάουλ του Τότσκα.

70`  κόρνερ του Τότσκα, κεφαλιά του Α. Παπαστεριανού στο  δοκάρι.

79` φοβερό φάουλ του Ορφανίδη στο γάμα  για το 3-2.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Τυριακίδης (Μακεδονίας), Κορώνας (Πειραιά)

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Τρίγλια:  Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκιέργκις, Α. Παπαστεριανός, Βοσκόπουλος, Μ. Παπαστεριανός, Σαρβανίδης, Δόρης, Τότσκα, Σγκούρι, Ποζατζίδης.

ΑΟΚ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς 60` Τενεκές , Στίκας, Παντεκίδης 74` Γιαλαμούδης , Γαβριηλίδης, Κόκκορης 77` Παπαδόπουλος , Θωμαϊδης 60` Μελισσόπουλος , Βαλαβανόπουλος 46` Κολλάς , Ορφανίδης Π, Αδαμάκης.

Πάγκος:  Παπαποστόλου, Κέρθι, Κολλάς, Βακιρτζής, Τενεκές, Γεωργακόπουλος, Μελισσόπουλος, Γιαλαμούδης, Παπαδόπουλος.