• 19 Μαΐου 2024,

Βύρωνας – ΑΟΚ 1-1: Άβολη ισοπαλία και για τους δύο… (φωτογραφίες-videos)

Ντέρμπι με τα όλα του, στο Βερούλειο με τελικό αποτέλεσμα την ισοπαλία (1-1) που δε βόλεψε κανέναν.

Ο ΑΟΚ δεν εκμεταλλεύεται το ρεπό του Καμπανιακού ενώ ο Βύρωνας παρόλο που παραμένει «ζωντανός» στο παιχνίδι της παραμονής έχει αγώνα λιγότερο (ρεπό). Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες αλλά οι «αργοναύτες» το γκολ (μάλιστα με πέναλτι, το οποίο θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί).

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ παρουσιάστηκε βελτιωμένος. Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Εν ολίγοις ο ΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος ενώ ο Βύρωνας έδειξε γενικά ότι αδικείται από τη βαθμολογική του θέση.

20′ Κόρνερ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Τουμανίδη άουτ από καλή θέση.

26′ Ατομική προσπάθεια του Πτηνόπουλου και πλασέ που σώζει ο Μπατσαράς πάνω από στη γραμμή.

28′ Νέα ευκαιρία με Τανζού για τον Βύρωνα, σουτ από κοντά άουτ.

30′ Ο Ιορδανίδης απειλεί τον Αθανασίου από πλάγια θέση.

35′ Πέναλτι του Τουμανίδη στον Καρακώστα. Εκτελεί εύστοχα ο Ιορδανίδης για το 0-1.

Στο 48′ καλή προσπάθεια και σουτ του Ρουμπιέ, άουτ.

Στο 53′ από πάσα του Ρουμπιέ, ο Καρακώστας αστοχεί από κοντά.

Ευκαιρία για τον Βύρωνα στο 55′ με Πτηνόπουλο.

Στο 63′ σουτ του Ιορδανίδη, λίγο άουτ.

Στο 70′ καλό σουτ του Βαφειάδη, λίγο άουτ.

Στο 72′ σουτ του Τανζού βρίσκει οριζόντιο δοκάρι.

Στο 78′ απειλεί ο Λουκοβίτης.

Στο 83′ κόρνερ του Παπαδόπουλου, πρώτη κεφαλιά Πτηνόπουλου, δεύτερη του Π. Δερμιτζάκη που ισοφαρίζει από κοντά σε 1-1.

Στο 93′ ο Τουμανίδης αποβάλλεται κάτω από έντονες διαμαρτυρίες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Βύρωνας: Αθανασίου, Τσερπές, Καρίπογλου, Π. Δερμιτζάκης, Τουμανίδης, Ουζούνογλου, Ιβανίδης, Παπαδόπουλος, Πτηνόπουλος, Α. Δερμιτζάκης, Τανζού. Έπαιξαν και οι: Λουκοβίτης

ΑΟΚ: Σταθάκης, Μπατσαράς Μαγκαφίνης, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Καρακώστας Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Κατσαμάγκας. Έπαιξαν και οι Γερογιάννης, Μπαρέττας, Παβλόφ.