• 26 Απριλίου 2024,

Έχασε η Ένωση και στον Πανελευσιακό με 87-74

Την πρώτη του νίκη στην ιστορία του στη Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε ο Πανελευσινιακός, που επικράτησε της Καβάλας με 87-74

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο κυρίως στον επιθετικό τομέα, με τους γηπεδούχους να μην παίζουν καλή άμυνα και το αντίθετο. Οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τις άμυνες να μένουν σε χαμηλά επίπεδα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-22 για την ομάδα της Καβάλας, ενώ στη συνέχεια ο Πανελευσινιακός αντέδρασε. Το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα κατάφερε στη συνέχεια να παίξει στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, ενώ βελτίωσε ελάχιστα την εικόνα του στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 44-43.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα από την Ελευσίνα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα, απέναντι στην Καβάλα που δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση και δεν μπορούσε να βρει εύκολα καλάθια. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή εικόνα της Καβάλας σε αυτό το σημείο και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι στο σκορ με 72-59. Στην τελευταία περίοδο ο Πανελευσινιακός «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με την Καβάλα να μην μπορεί να ακολουθήσει. Το τελικό 87-74 έδωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών στον Πανελευσινιακό.

Διαιτητές: Πηλοϊδης – Ταβουλαρέας – Βαρδάλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-43, 72-59, 87-74.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου 4, Παπανικολόπουλος 9 (1), Παπανικολάου 13 (1), Ραϊβιο 15 (1), Μαγγουνής 7 (1), Λιακόπουλος 18 (1), Δεληγιάννης 12, Καμπ 2, Τσιάκος 7, Χιούζ, Αβραμίδης.

ΚΑΒΑΛΑ (Χουγκάζ): Πάνος, Νάναλι 6, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 10, Στυλιανού 3 (1), Στεφανίδης 2, Φίαρς 9, Μίτροβιτς 16 (3), Κριστέφσκι 10, Κόλεμαν 17 (1).