• 19 Μαΐου 2024,

ΑΟΚ- Πανσερραϊκός 0-1: Όλα χάθηκαν μέσα σε δυο λεπτά…

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Η ήττα ήταν πολύ πικρή για τον ΑΟΚ, που πλέον έχασε τις ελπίδες για την 1η θέση. Προσπάθησε, πάλεψε αλλά τα έχασε όλα μέσα σε δυο λεπτά, στο πρώτο μέρος.

Ετσι είναι το ποδόσφαιρο. Ο Πανσερραϊκός είναι πολύ κοντά στον τίτλο.  Δύσκολα θα έχει απώλειες από εδώ και πέρα.

Ο κόσμος είχε μεγάλη παρουσία και ήταν συγκλονιστικός στο τέλος χειροκροτώντας τους παίκτες του ΑΟΚ αλλά και του Πανσερραϊκού. Ο ΑΟΚ συνεχίζει με ψηλά το κεφάλι.

Ο Ανυφαντάκης άφησε στον πάγκο τον Μπαρέτα για λόγους τακτικής.

Ξεκίνησε με τον Αθανασίου στη θέση του τερματοφύλακα. Δεξιά στην άμυνα ο Σταματόπουλος, αριστερά στην άμυνα ο Βιτλής. Στόπερ ο Μπάτζιος με τον Ιορδανίδη. Ο Μκρτσιάν λίμπερο στη μεσαία γραμμή.  Ο Γαβριηλίδης και ο Διαμαντίδης οι δυο άλλοι μέσοι. Στην επίθεση ο Παππάς, ο Μπρατσιάνι και  ο Κρυστάλλης.

Ο Παππάς ξεκίνησε στον κάθετο άξονα, σε  ελεύθερο ρόλο.

Στα πρώτα 45 λεπτά, αντι να προηγηθεί ο ΑΟΚ με το πέναλτι, δέχθηκε στο καπάκι το γκολ από τους φιλοξενούμενους, που πήγαν στα αποδυτήρια με πολύ καλή ψυχολογία.

Ο ΑΟΚ δεν είχε καθαρό μυαλό. Ενδεικτικό στις δύο φάσεις που βγήκαν στην αντεπίθεση ο Σταματόπουλος και ο Παππάς, αλλά δεν έκαναν τη σωστή πάσα.

Στην επανάληψη η πρώτη κίνηση του Ανυφαντάκη, ήταν ο Μπαρέτας στη θέση του Κρυστάλλη. Ο Μπρατσιάνι πέρασε σέντερ φορ, με πλάγιους τον Παππά και τον Μπαρέτα.

Από το 57` και μετά έπαιξε με 3 αμυντικούς και με τον Παντελίδη έναν ακόμη παίκτη στην επίθεση. Απειλούσε με στημένες φάσεις κυρίως ενώ ο Πανσερραϊκός, οργανώθηκε στην άμυνα, κλείνοντας τους χώρους. Η νευρικότητα στο παιχνίδι του ΑΟΚ, όσο περνούσε η ώρα ήταν φανερή.  Στο τέλος φαινόταν ότι πολύ δύσκολα θα άλλαζε κάτι.

4` Κόρνερ Διαμαντίδη, κεφαλιά του Ιορδανίδη, ο Μπρατσιάνι από πολύ κοντά δεν προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

20` Φάουλ του Μουτεσίδη, λίγο άουτ.

23` Κόρνερ του Διαμαντίδη, άστοχη έξοδος του Ανδρούτσου, κεφαλιά του Γαβριηλίδη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

27` Φεύγει μόνος του ο Παππάς, αλλά η πάσα του δε βρίσκει σε θέση βολής, τον Διαμαντίδη.

35` Ανατροπή του Μπρατσιάνι, από τον Τριανταφύλλου, σφυρίζεται πέναλτι. Ο Διαμαντίδης εκτελεί για να μπλοκάρει εύκολα ο Ανδρούτσος.

37` Σέντρα του Τάντιτς, κεφαλιά του Γκόγκα, το 0-1.

53` Κόρνερ Μπαρέτα, κεφαλιά του Μκριτσιάν, λίγο άουτ.

60` Σουτ Τάντιτς από πλάγια μέσα στην περιοχή, η μπάλα άουτ.

71` Κόρνερ Μπαρέτα, κεφαλιά του Μκριτσιάν άουτ.

76 ` Σουτ του Μπαρέτα σε κόρνερ ο Ανδρούτσος.

82` Αποβολή Βασιλακάκη από τον αγωνιστικό χώρο.

90` Ο Ασημάκης μαρκάρεται μέσα στην περιοχή, διαμαρτυρίες για πέναλτι.

Διαιτητής Ευαγγέλου(Αθηνών).

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΑΟΚ: Αθανασίου, Σταματόπουλος, Βιτλής, Μπάτζιος, Ιορδανίδης, Μκρτσιάν, Παππάς, Γαβριηλίδης, Κρυστάλλης, Διαμαντίδης, Μπρατσιάνι.

Αλλαγές

46` Μπαρέτας στη θέση του Κρυστάλλη.

57` Παντελίδης στη θέση του Σταματόπουλου.

68` Ασημάκης στη θέση του Διαμαντίδη.

Πανσερραϊκός: Ανδρούτσος, Δ. Τριανταφύλλου, Καψάλης, Σιάκας, Βοσκόπουλος, Ρούτσης, Μουτεσίδης, Ολίσε, Γκόγκας, Τάντιτς, Ραχίμ.

50` Τσουκαλάς στη θέση του Καψάλη.

67` Μπονέρης στη θέση του Ραχίμ.

74` Τσιμίκας στη θέση του Ολίσε.