• 23 Απριλίου 2024,

Ηρακλής- Ενωση 69-66: Το τρένο σταμάτησε στο «Ιβανώφειο» – Tα παιχνίδια της Γ’ Εθνικής

Ο Κοθράς 1 δευτερόλεπτο στέρηση την Ενωση την ευκαιρία να πάει τουλάχιστον το παιχνίδι στην παράταση, προκειμένου να διεκδικήσει τη 10η σερί νίκη. Το παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 58-46 αλλά η Ενωση πήγε το παιχνίδι στα ίσια, με 63-63 και 66-66.

Τελικά στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι.

Η Ενωση προηγήθηκε στο ημίχρονο αλλά δεν έφτασε στο ύψος άλλων εμφανίσεων. Στοίχησε ο τραυματισμός του Κατσαρέ(έπαιξε 7 λεπτά), στα μέσα της εβδομάδας αλλά και το ποσοστά ευστοχίας ήταν μέτρια.

Ο Καραποστόλου με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την Καβαλιώτικη ομάδα. Είχε 8/8 βολές, 2/2 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Θετικός ο Μαρμαρινός με 4/4 βολές και 3/5 δίποντα. Η Ενωση είχε 27/30 ελεύθερες βολές αλλά 12/ 34 δίποντα και 5/19 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 19-14, 35-36, 53-45, 69-66

Διαιτητές: Δεσλής-Νικολούλης-Παγώνης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μήτσιαλος 11 (1), Μπεχλιβάνης 3 (1), Αποστολίδης, Παπαδόπουλος 1, Χρυσόπουλος 9, Θεοδωράκος 9 (2τρ., 9ρ.), Τσουμπρίλο 8 (1), Κοθράς 6 (2), Σιόλογκας 2, Μαλτέσιος 10, Σιόλογκας 2, Τσότσος 10 (10ρ.).

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέβσκι 6, Μαρμαρινός 10, Τότσιος 13 (2), Καλαμπάκας 13, Κατσαρές, Καραποστόλου 18 (2), Αγγελακόπουλος 1, Καραθανάσης, Παπαρέγκας, Βελισσαρίου 5 (1), Καλαϊτζίδης.

*Μακεδονικός- Αρης Ακροποτάμου 1-1: Μπορούσε και το διπλό

Ο Αρης βρέθηκε με 1-0 πίσω στο σκορ στα πρώτα 45 λεπτά αλλά στην επανάληψη ήταν πολύ καλός. Ισοφάρισε, διαμαρτύρεται για ακυρωθέν γκολ ενώ έχασε σημαντικές ευκαιρίες, για να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης.

Φάσεις και γκολ

Στο 38ο λεπτό κόρνερ του Λένου, σουτ του Ζαγναφέρη από τη περιοχή και 1-0. Στο 48 φάουλ του Ρετσινά, κεφαλιά του Σαουλίδη η μπάλα στον Καραγιαννίδη που με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 54 φάουλ του Βλάχου, κεφαλιά του Σολακίδη και γκολ που ακυρώθηκε από το διαιτητή για χέρι, κάτι που αμφισβητήθηκε. Στο 68 φάουλ του Σαουλίδη, πλασέ του Σολακίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 80 μπαλιά του Σαουλίδη, τετ-α-τετ του Βλάχου απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού. Στο 88 φάουλ του Σαουλίδη, δεν κατάφερε να σκοράρει ο Σεφερίδης από τη μικρή περιοχή.

**Διαιτητές: Μαρόπουλος, Παπαδάκης, Κελεσίδης (ΕΠΣ Ημαθίας)

Συνθέσεις

Μακεδονικός

Πουλίτση, Μπασκάκης, Τσεβρετζής, Πουρσανίδης, Τσιαμπάζης, Γεωργούλας (75 Τζιντζής), Λένος, Μαρίγκος, Ζαγναφέρης, Αράπης (62 Λαγγίζος), Κρυστάλλης (87 Γαρύφαλλος).

Άρης Ακροποτάμου

Χατζηνικολής, Ρετσίνας (84 Σάσσος), Κάπατζης, Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης, Σακκόπουλος (46 Σαϊνίδης), Καραγιαννίδης, Δούμπλατζης (34 Φίλων), Βλάχος, Σαουλίδης.

*Νέστος- Πανσερραϊκός 1-2: Το Χ θα ήταν το πιο δίκαιο

Ο Νέστος με την εμφάνιση που έκανε δικαιούταν τουλάχιστον τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Στο 92` ο Ελευθεριάδης έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-2, όταν δε βρήκε στόχο σε κενή εστία.

Στο 6 σουτ του Τάντιτς άουτ. Στο 11 ο Τάντιτς με σουτ από τη περιοχή έκανε το 1-0. Στο 23 φάουλ του Καρυπίδη, κεφαλιά του Δεσύλα στο δοκάρι και 1-1. Στο 35 κεφαλιά του Τάντιτς απέκρουσε ο Αμουτζάκης. Στο 49 σέντρα του Χαριτίδη, πλασέ του Μαχαιρούδη σίρριζα άουτ από πολύ καλή θέση. Στο 65 μόνος ο Τζοσκούν πέφτει στα πόδια ο Τοπαλίδης και μπλοκάρει. Στο 73 σουτ του Ελευθεριάδη απέκρουσε ο Τοπαλίδης. Στο 75 σε αντεπίθεση, ο Γεωργιάδης με σουτ έκανε το 1-2. Στο 92 ο Ελευθεριάδης σε κενή εστία έκανε σουτ και έστειλε τη μπάλα σίρριζα άουτ.

**Διαιτητές: Κυριαζίδης, Λιώλιας, Βασιλόπουλος (ΕΠΣ Έβρου)

Συνθέσεις

Νέστος Χρυσούπολης

Αμουτζάκης (43 λ.τ. Αϊβαζίδης), Ελευθεριάδης, Ασλανίδης, Παυλακάκης, Τζέκος, Μανούκος, Γκατζολάρι (80 Εμμανουηλίδης), Χαριτίδης (62 Λάσπατζης), Μαχαιρούδης, Δεσύλας, Τζοσκούν.

Πανσερραϊκός

Τοπαλίδης, Γαλακτερός, Τσαούσης, Κατσαβάκης, Μιλένκοβιτς, Ρούμπος, Τάντιτς (80 Μπονέρης), Σ. Τσιμίκας, Γκόγκας, Γιαννόπουλος (52 Γεωργιάδης), Ν. Ασλανίδης (62 Κράββαρης).

*Βυζάντιο- ΠΑΟ Κοσμίου 2-0: Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέτυχε το Βυζάντιο και έφτασε δίκαια στη νίκη, που τη χρειαζότανε σε μεγάλο βαθμό.

Στο 5ο λεπτό φάουλ του Λόλη στο δοκάρι. Στο 15ο λεπτό ο Περισνάκα, που ξεκίνησε για πρώτη φορά φέτος βασικός, έκανε σέντρα ακριβείας για τον Ελευθεριάδη που με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 30 σουτ του Τσίλογλου άουτ. Στα μέσα της επανάληψης, κόρνερ του Λόλη, σουτ του Γεωργαντέλη έδιωξαν οι αμυντικοί. Στο 85 πέναλτι για τους γηπεδούχους, στην εκτέλεση πήγε ο Λόλης για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

**Διαιτητές: Νταούλας, Χατζηνάκος, Ζήρδας (ΕΠΣ Αθηνών)

Συνθέσεις

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Σουμουλίδης, Γεωργαντέλης, Κωνσταντινίδης, Τσορμπαντζής, Φωτόπουλος, Μπατάκογλου, Λόλης, Σπυρίδης, Ελευθεριάδης (88 Ζαρωτιάδης), Τσίλογλου (85 Κωνσταντίνου), Περισνάκα (67 Παντελίδης).

ΠΑΟ Κοσμίου

Παπανικολάου, Σιδηρόπουλος, Καπετάνος, Παναγιωτόπουλος (59 Μαδούρας, 83 Τσουμάρης), Ζούλης, Πετανίδης (10 Φωτιάδης), Μουστάκας, Αθανασίου, Μόσχος, Ζαράκης, Ταμάμης.

*Ηρακλής Αμπελοκήπων- Ορφέας 0-1: Ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής

Το γκολ του Φώτη Δουμάνη, κράτησε όρθιο τον Ορφέα στη μάχη της παραμονής. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνα μετά το γκολ που πέτυχαν και πολύ προσεκτικά στην άμυνα.

Πήραν μια νίκη που τη χρειαζόταν, όσο τίποτα άλλο.

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν αυτοί το σκορ με τον Βεϊδαμενίδη στο 13’ και στο 21’, καθώς τα σουτ του απέκρουσε ο Καραβελίδης. Στο 27 από κεφαλιά πάσα του Τζαπέγια, ο Δουμάνης βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή, μετά από λάθος των γηπεδούχων, και άνοιξε το σκορ για το 0-1. Επίσης, στο 36 ο Παπαϊωάννου βρέθηκε σε καλή θέση, όμως, το σουτ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 85 ο Σαπιασβίλι έκανε κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ, όπως και ο Χαραλαμπίδης που πλάσαρε από ευνοϊκή θέση άουτ στις καθυστερήσεις.

**Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Δεμερζής, Κουπαράνη (ΕΠΣ Πέλλας)