Οι ομάδες μας στην Γ΄ Εθνική

Ορφέας- Εθνικός Σιδηροκάστρου 3-1: Μπορούσε ακόμη και μεγαλύτερη νίκη

Γράφει ο Χρήστος Δερμετζόγλου

Φωτό: Γιάννης Σιαπέρας

Ένα γελαστό απόγευμα ήταν το Σάββατο για τον Ορφέα, που κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη επί του Εθνικού Σιδηροκάστρου, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. Η ομάδα του Μπάμπη Χρυσοστομίδη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ενώ έχασε πολλές ευκαιρίες στο β` μέρος να ανεβάσει ακόμη περισσότερο την έκταση του σκορ. Οι παίκτες του Ορφέα δεν ήταν προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Η εμφάνιση πάντως άφησε αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια. Ο κόσμος έφυγε από το γήπεδο ευχαριστημένος από το θέαμα που είδε, από την πλευρά των γηπεδούχων.

6` Ευκαιρία για τους φιλοξενουμένους από τον Παρούκα να αστοχεί από κοντά.

12` Σέντρα Γαβριηλίδη, κεφαλιά του Κωνσταντινίδη το 1-0.

25` Κεφαλιά ψαράκι ο Πρόβατος, σώζει ο Καραβελίδης.

21` Πλασέ Ευθυμιάδη, κοντράρει σε αμυντικό και κόρνερ.

28` Αστοχεί ο Δουμάνης από καλή θέση

29` Πλασέ Κεχαγιά, σώζει ο Ασημώνης.

39` Απευθείας χτύπημα φάουλ του Ευθυμιάδη και το 2-0.

55` Σουτ Γαβριηλίδη απομακρύνει σωτήρια ο Ασημώνης.

73` Ο Γιαλαμής με ωραίο σουτ το 3-0.

76` Ο Μουμτσίδης με σουτ το 3-1.

86` Κόρνερ Αϊβάζη, κεφαλιά Γαβριηλίδη, μόλις άουτ.

90` Από πάσα του Γιαλαμή, ο Γαβριηλίδης δε βρίσκει στόχο.

91` Σουτ μόλις αουτ του Αϊβάζη.

Διαιτητές: Κυριαζίδης, Βασιλόπουλος, Μανάκης (ΕΠΣ Έβρου)

Συνθέσεις

Ορφέας Ελευθερούπολης

Καραβελίδης, Κωνσταντινίδης, Κεχαγιάς, Τζήμας, Ελευθεριάδης, Σταματόπουλος, Ευθυμιάδης (80 Αϊβάζης), Γαβριηλίδης, Οτέμπερης (69 Σαββατιανός), Δουμάνης, Χαραλαμπίδης (60 Γιαλαμής).

Εθνικός Σιδηροκάστρου

Ασημώνης, Τσινκάρης, Πετρίδης, Πρόβατος, Μαυρουδής (58 Τσιαγράς), Μουμτσίδης, Αϊβαζίδης, Ιωαννίδης (71 Γεωργιάδης), Παρουκάς, Μεντής, Μπουζούρας(85 Σαμανίδης).

Αρης Ακροποτάμου- Διγενής Λακκώματος 2-1: Σταθερός στην 3η θέση

Το καλό ξεκίνημα του Αρη μέτρησε στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Οι γηπεδούχοι του Νίκου Καραμπετάκη, προηγήθηκαν μόλις στο 12` με 2-0. Έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και δέχτηκαν τη μείωση του σκορ στο 89`.

Φάσεις και γκολ

Μόλις στο 2ο λεπτό φάουλ του Βλάχου, κεφαλιά του Αποστολίδη η μπάλα κόντραρε και στον Ορφανό για το 1-0. Στο 12 με εκτέλεση φάουλ του Βλάχου έγινε το 2-0. Στο 13 ο Βλάχος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα που τον πρόλαβε. Στο 18 σέντρα σουτ του Βλάχου, δεν πρόλαβε ο Δούμπλατζης. Στο 60 σουτ του Βλάχου απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 89 σέντρα του Στασινόπουλου, κεφαλιά του Παπαποστόλου για το 2-1. Στο 92 σουτ του Στασινόπουλου απέκρουσε ο Χατζηνικολής. Στο 93 τετ-α-τετ του Σακκόπουλου απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Διγενή.

**Διαιτητές: Κοεμτζίδης, Καραμπουλάς, Θεοδώρου (ΕΠΣ Πιερίας)

Συνθέσεις

Άρης Ακροποτάμου

Χατζηνικολής, Φίλων, Δρούζας, Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης, Σαϊνίδης (72 Σάσσος), Καραγιαννίδης, Δούμπλατζης (70 Σαουλίδης), Βλάχος (82 Σακκόπουλος), Αποστολίδης.

Διγενής Λακκώματος

Παπαβασιλείου, Λαμπερνάκης, Σαρακατσάνος (46 Λιόλιος), Τουλκερίδης (46 Στασινόπουλος), Σαραγιώτης, Ορφανός, Κωστικίδης (66 Γκουγκουλιάς), Δραγανίδης, Γεωργιάδης, Μιχάλης, Παπαποστόλου.

Δόξα Πετρούσας- Νέστος Χρυσούπολης 3-2: Όλα άλλαξαν στο τελευταίο 15λεπτο

Αυτοκτόνησε ο Νέστος χάνοντας στο τέλος ένα δικό του παιχνίδι. Προηγήθηκε δυο φορές αλλά πάλι παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα στην άμυνα. Δέχτηκε δυο γκολ από το 77` και μετά.

**21’ Σέντρα Παυλίδη, γυριστό σουτ του Τσιμπλίδη αποκρούει θεαματικά ο Αμουτζάκης.

**41’ Ο Τσέκος με σουτ από την περιοχή κάνει το 0-1.

**50’ Τράβηγμα από τον Γιαννίκη στον Μαχαιρούδη, πέναλτι και κόκκινη, το πέναλτι εκτελεί ο παθών, που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

**57’ Αντεπίθεση της Πετρούσας με τον Μουρατίδη, σέντρα στον Πατένταλη, σουτ αποκρούει ο Αμουτζάκης, στην επαναφορά ο Παυλίδης το 1-1.

**60’ Βγαίνει μόνος ο Μαχαιρούδης σουτ αποκρούει ο Αποστολίδης, ο Λάσπατζης με νέο σουτ το 1-2.

**77’ Σέντρα Τσιακουρίδη, ο Πατένταλης με σουτ από την μικρή περιοχή το 2-2.

**86’ Σουτ Παπαδόπουλου, κόντρα σε σώματα, στην επαναφορά και πάλι ο Πατένταλης το 3-2.

Οι γηπεδούχοι ζήτησαν δύο φορές πέναλτι, ενώ ακυρώθηκε τέρμα του Νέστου ως οφσάιντ.

**Διαιτητές: Καραντώνης, Κελεσίδης, Παπαδάκης (ΕΠΣ Ημαθίας)

Συνθέσεις

Δόξα Πετρούσας

Αποστολίδης, Γιαννίκης, Βασιλειάδης, Πατένταλης, Κότιος Δ. Τουνγκελίδης (70’ λ.τ. Μπακιρτζίδης), Παυλίδης (75’ Γουνατίδης), Παπαδόπουλος Π., Μουρατίδης, Τσιμπλίδης (58’ Τσιακουρίδης), Μιχαλάκης.

Νέστος Χρυσούπολης

Αμουτζάκης, Ελευθεριάδης, Παυλακάκης, Τζοσκούν (84’ Κούτεφ), Λάσπατζης, Μανούκος, Γκατζολάρι, Κατράνας (66’ Εμμανουηλίδης), Μαχαιρούδης, Δεσύλλας, Τσέκος (76’ Τσομπανόπουλος).

Εθνικός Αγιονερίου- Βυζάντιο Κοκκινόχωματος 1-1: Η διαιτησία του στέρησε τη νίκη

Το Βυζάντιο θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη αλλά δεν ήθελε ο διαιτητής της αναμέτρησης που δεν του έδωσε δυο καθαρά πέναλτι. Στα πρώτα 45 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά στην επανάληψη το συγκρότημα του Στέλιου Κατρακυλάκη κυριάρχησε και προς το τέλος θα μπορούσε να είχε πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης.

10’ Φάουλ Χασάνογλου, ο Κοντσίδης από κοντά έπιασε αέρα.

42’ Σουτ εξ επαφής από τον Παλιάτσο κόντρα και κόρνερ.

43’ Σουτ του Μιλκούδη η μπάλα στο δοκάρι.

46’ Σουτ από τον Γκέληνο και το 1-0

89’ Φάουλ από τον Μπάμπη Προβατίδη και 1-1.

90+1’ Ζήτησε πέναλτι το Βυζάντιο σε ανατροπή.

90+2 Σουτ του Τσορμπατζή στο δοκάρι και στην επόμενη φάση μετά από σουτ του Τσίλογλου που απέκρουσε ο τερματοφύλακας ο νεαρός άσος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία με 2η κίτρινη.

**Διαιτητές: Γρατσάνης, Νταλούκας, Τζάνης (ΕΠΣ Τρικάλων)

Συνθέσεις

Εθνικός Αγιονερίου

Καλογάκης, Γκέληνος, Μιλκούδης, Καρασίμος, Αποστολάς, Κοντσίδης, Χασάνογλου, Χαραλαμπίδης (46΄Μήτσικας), Γραικός, Παλιάτσος (80’ Πεχλιβάνης), Σακκάς.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Σουμουλίδης, Γεωργαντέλης (65 Λόλης), Κωνσταντινίδης, Φωτόπουλος (60 Παντελίδης), Ελευθεριάδης, Τσορμπαντζής, Μπατάκογλου (70 Πτηνόπουλος), Σκονίδης, Τσίλογλου, Ζαγοριανός, Προβατίδης.

Τα αποτελέσματα -1ος όμιλος

Ο Αρης Ακροποτάμου με τη νίκη κόντρα στο Διγενή , ξέφυγε ακόμη περισσότερο στην 3η θέση και αισθάνεται άνετα στη βαθμολογία. Πολύτιμη ισοπαλία για το Βυζάντιο στο Αγιονέρι.

Ο Ορφέας κρατήθηκε ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής ενώ ο Νέστος μπήκε στα δύσκολα μετά την ήττα στην Πετρούσα.