• 19 Μαΐου 2024,

Ο Μ. Α Αντιφιλίππων κέρδισε το ντέρμπι του Δήμου Παγγαίου

Ο Μ. Α Αντιφιλίππων επικράτησε με 2-1 επί του Ορφέα Ελ, στο χθεσινό ντέρμπι του Δήμου Παγγαίου, όπου το θέαμα ήταν φτωχό στα πρώτα 45` λεπτά και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον στην επανάληψη.

Οι γηπεδούχοι χωρίς το Σαββατιανό, κέρδισαν δίκαια. Ο Γιώργος Ξηντάρας που ήρθε από τον πάγκο, έδωσε ενέργεια στο β` μέρος και ο Μέγας βρήκε λύσεις στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Αργεντινό Μανιέρι, παρουσίασαν μετριότατη εικόνα στο επιθετικό κομμάτι.

Ελάχιστες φορές απείλησαν την εστία του Κουνατίδη.

Το 1-0 έγινε στο 51` με τον Ξηντάρα και το 2-0 στο 59` με τον Μιχαηλίδη. Ο Ορφέας μείωσε στο 69` με τον Κεχαγιά, που έπαιξε σέντερ φορ, μετά το 2 γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Οι συνθέσεις

Μ. Α Αντιφιλίππων: Κουνατίδης, Ζαρωτιάδης, Κανέλλας, Γεωργαντέλης, Μαυρομάτης, Γκούτσε, Γκρούνοφ, Σάσσος 93` Μπουτακίδης, Μαυρέας 46` Ξηντάρας, Εμινίδης, Μιχαηλίδης 86` Ιωαννίδης.

Ορφέας: Μπάφας, Παπαδόπουλος 87` Διαμάντη, Πελεκανάκης, Φωτόπουλος, Κεχαγιάς, Ανωτίδης 67` Βουγιατζής, Μώραλης 80` Σαμαρτζής, Χριστοδουλίδης, Βακιρτζής, Ζωγραφάκης, Λόλης.