Παναχαϊκή- ΑΟΚ 0-1: Και με 10 παίκτες πήρε τη νίκη που άξιζε – Σάββατο παίζει η Ένωση

Κάτω Αχαΐα (ανταπόκριση).

Επιμέλεια: Τάσος Πατσίδης

Ο ΑΟΚ πέτυχε μια σπουδαία νίκη το απόγευμα μέσα στην έδρα της Παναχαϊκής. Μάλιστα παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 65`.

Η επικράτηση του Καβαλιώτικου συγκροτήματος κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιη. Μόνο σε μια περίπτωση προς το τέλος, απειλήθηκε άμεσα η εστία του Μάνου Αποστολίδη.

Ο Κώστας Βασιλακάκης παρέταξε την ίδια ενδεκάδα που είδαμε στις Σέρρες, με τον Εθνικό Γαζώρου. Τερματοφύλακας ο Αποστολίδης, δεξιά στην άμυνα ο Παγώνης, αριστερά στην άμυνα ο Γελαδάρης, δυο στόπερ ο Τριποτσέρης και ο Μαραγκός. Αμυντικοί μέσοι ο Ντιέ και ο Ενσαλίβα. Μπροστά από τους δυο μέσους, ο Μπρατσιάνι. Πλάγια στη μεσοεπιθετική γραμμή ο Ντος Σάντος και ο Μοκάκε. Μπροστά ο Χλωρός. Ο Μιγιάτοβιτς έμεινε στον πάγκο, όπως αναμενόταν.

Στην Παναχαϊκή για πρώτη φορά κάθισε στον πάγκο ο Ηλίας Φυντάνης. Η ομάδα της Πάτρας είχε αρκετές απουσίες. Δε συμπλήρωσε ούτε 18αδα. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΚ είχε ένα πολύ καλό διάστημα από το 30` μέχρι το 45`. Είχε τον έλεγχο και δημιούργησε καλές φάσεις, απέναντι στην αντίπαλη εστία. Στη μεσαία γραμμή έγινε καλή δουλειά από τους έμπειρους Ντιέ και Ενσαλίβα.

Η Παναχαϊκή προσπάθησε στο ξεκίνημα να πάρει τη ηνία του αγώνα, με τον ΑΟΚ να παίζει σφιχτά, μη δίνοντας χώρους στην ομάδα της Πάτρας. Δε δημιούργησαν ούτε μια κλασσική ευκαιρία, στην εστία του Αποστολίδη. Στο Β` μέρος η κόκκινη κάρτα του Ενσαλίβα, άλλαξε τα σχέδια του Βασιλακάκη. Ο Θρακιώτης τεχνικός έβαλε στο παιχνίδι τον Αναστασόπουλο στη θέση του αμυντικού μέσου και έβγαλε τον επιθετικό Χλωρό. Μέχρι το 65` ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος. Ακόμη και με την αποβολή του Ενσαλίβα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο. Η δικαίωση ήρθε 3 λεπτά πριν το τέλος, όταν μετά από σουτ του Αναστασόπουλου έγινε το 0-1. Η μεγάλη νίκη πανηγυρίστηκε έντονα από τους παίκτες και το προπονητικό τιμ, καθώς και τους ελάχιστους αλλά ηρωικούς Καβαλιώτες φιλάθλους που βρέθηκαν στην Πάτρα, από την Αθήνα όπου διαμένουν.

2` Σέντρα Μπρατσιάνι, ο Χλωρός δε προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στο δίχτυα.

13` Ο Χλωρός μετά από πάσα του Ντιέ φεύγει μόνος του, αλλά τον προλαβαίνει ο Κοκκίνης πριν βρει τον Μοκάκε.

16` Φάουλ του Ντίνα, μπλοκάρει ο Αποστολίδης.

20` Κεφαλιά Μπρατσιάνι, μπλοκάρει ο Πίτκας.

22` Ο Σπίνουλας σέντρα ο Μαπούκου γίνεται απειλητικός στην εστία του Αποστολίδη με γυριστό σουτ, που όμως βρίσκει τον Τριποτσέρη και καταλήγει σε κόρνερ.

36` Φάουλ Ενσαλίβα, ελάχιστα άουτ από μακρινή απόσταση.

42` Ο Ντος Σάντος βγάζει τη σέντρα, προλαβαίνει προ του Μοκάκε, ο Πίτκας.

44` Φάουλ Καραμανλή, κεφαλιά Βοσκόπουλου η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

46` Ο Βοσκόπουλος απομακρύνει προ του Μπρατσιάνι ενώ αυτός ήταν έτοιμος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Προηγήθηκε ωραίος συνδυασμός Ντιέ, Ενσαλίβα, Παγώνη.

55` Ο Χλωρός από τη μικρή περιοχή, δε βρίσκει στόχο.

70` Σουτ Μοκάκε λίγο άουτ, από πάσα του Ντος Σάντος.

75` Σουτ Σαλαμαστράκη, μπλοκάρει ο Αποστολίδης.

81` Σουτ Κοιλιάρα η μπάλα πέρασε άουτ.

87` Με δυνατό σουτ ο Αναστασόπουλος το 0-1.

94` Κεφαλιά Κωνσταντινίδη, σώζει σε κόρνερ ο Αποστολίδης.

Ο διαιτητής Παναγιωτόπουλος από την Αιτωλοακαρνανία έδειξε κίτρινες κάρτες στους: Μπρατσιάνι, Βοσκόπουλο, Καραμανλή.

Κόκκινη(2η κίτρινη) ο Ενσαλίβα στο 65`.

Συνθέσεις

Παναχαϊκή: Πίτκας, Βοσκόπουλος, Σπίνουλας, Σαλαμαστράκης, Κοκκίνης, Ζορντάο, Καραμανλής, Βασιλαντωνόπουλος, Γκούρτσας, Μαπούκου, Ντίνας.

Αλλαγές

46` Κωνσταντινίδης στη θέση του Βασιλαντωνόπουλου.

66` Κοιλιάρας στη θέση του Γκούρτσα.

ΑΟΚ: Αποστολίδης, Παγώνης, Γελαδάρης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ντιέ, Ενσαλίβα, Μπρατσιάνι, Χλωρός, Μοκάκε, Ντος Σάντος.

67` Αναστασόπουλος στη θέση του Χλωρού

77` Μιγιάτοβιτς στη θέση του Μπρατσιάνι

85` Πλιάγκας στη θέση του Ντιέ

*Αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Εργοτέλης- Απόλλων Σμύρνης 1-0

Φωκικός- Παναιτωλικός 0-1

Καλλιθέα- Αναγέννηση Επανομής 3-2

*Σάββατο παίζει η Ενωση

Ο ΕΣΑΚΕ   ανακοίνωσε το πρόγραμμα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος Μπάσκετ της Α1 κατηγορίας. Η Ενωση τελικά θα παίξει το Σάββατο στις 5 το απόγευμα με αντίπαλο τον Ηλυσιακό, στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων.

Αρης- Παναθηναϊκός: Καρακατσούνης, Μπήτης, Ψαριανός(Δευτέρα 18.45 ΝΕΤ)

Κολοσσός- Ρέθυμνο: Πηλοϊδης, Μητσόπουλος, Γεωργιάδης(Κυριακή 16.00)

Ενωση- Ηλυσιακός: Χριστοδούλου, Γκούμας, Παναγιώτου (Σάββατο 17.00)

Περιστέρι- Πανελευσινιακός: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Καλδίρης (Σάββατο 17.00)

ΚΑΟΔ- Πανιώνιος: Γκόντας, Πουρσανίδης, Δεσλής (Κυριακή 17.00)

Ικαρος Καλλιθέας- Απόλλων Πάτρας: Τανατζής, Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης(Δευτέρα 19.30)

Ολυμπιακός- ΠΑΟΚ: Παπαπέτρου, Ταβουλαρέας, Αφεντουλίδης(Κυριακή 19.00 ΝΕΤ)