ΠΑΟ Κοσμίου- Βυζάντιο Κοκκινόχωματος 0-1

Διγενής Λακκώματος- Εθνικός Σιδηροκάστρου 3-1

Εθνικός Αγιονερίου- Δόξα Πετρούσας 0-0

Ορφέας Ελ- Ηρακλής Αμπελοκήπων 1-3

*Ορφέας Ελ- Ηρακλής Αμπελοκήπων 1-3

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Δεν κατάλαβε πως έχασε ο Ορφέας, χθες το απόγευμα στο γήπεδο του από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων. Είχε τον έλεγχο, έχανε ευκαιρίες και… δεχόταν γκολ από το πουθενά.

Μαγική εικόνα το σκορ. Οι γηπεδούχοι επίσης διαμαρτύρονται για 2 φάσεις που ο διαιτητής Κουμπαράκης, θα μπορούσε να είχε καταλογίσει πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι ότι έκαναν… έπιανε. Ο Ορφέας μάλλον σπατάλησε τα πρώτα 45 λεπτά, χωρίς να ρισκάρει. Στην επανάληψη θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ αλλά σε ανύποπτη στιγμή βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Κωνσταντινίδης που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ισοφάρισε 1-1 αλλά και πάλι η συνέχεια ήταν απρόβλεπτη για τον Ορφέα.

5` Πάσα Βλάχου, πλασέ Σαββατιανού από κοντά η μπάλα στα χέρια του Ζιάκα.

13` Φάουλ Γκιαούρη, δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ του Βαρδαβούλια.

35` Ανατροπή Τσαπέγια από Πομάκη, δε σφυρίζεται το καθαρό πέναλτι.

56` Πάσα Οτέμπερη, πλασέ Κωνσταντινίδη σώζει σε κόρνερ ο Ζιάκας.

65` Φάουλ Βλάχου, σώζει σε κόρνερ ο Ζιάκας.

69` Ο Τσαπέγια αστοχεί με σουτ, μέσα από την περιοχή.

74` Ο Αλεξόπουλος με κοντινό σουτ το 0-1.

76` Ο Κωνσταντινίδης ισοφαρίζει με ατομική προσπάθεια και πλασέ κοντά στην αντίπαλη εστία.

83` Ο Ζιάκας πέφτει επάνω στο Γιαλαμή, διαμαρτυρίες για πέναλτι αλλά τελικά δίνεται επιθετικό φάουλ.

84` Σέντρα Ξανθόπουλου, με κεφαλιά ο Κυζερίδης το 1-2.

87` Ο Χάψας με μακρινό σουτ αιφνιδιάζει τον Βαρδαβούλια και το 1-3.

90` Πλασέ του Βλάχου από πλάγια θέση, σώζει με τα πόδια ο Ζιάκας.

92` Σουτ του Γιαλαμή, στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις.

Ορφέας: Βαρδαβούλιας, Κεχαγιάς, Φιλιππίδης, Γ. Ελευθεριάδης, Κ. Ελευθεριάδης 90` Σάσσος, Κωνσταντινίδης, Σταματόπουλος, Βλάχος, Οτέμπερη, Σαββατιανός 55` Ευθυμιάδης, Τσαπέγια 73` Γιαλαμής.

Ηρακλής Αμπελοκήπων: Ζιάκας, Ιορδανίδης 84` Ξανθόπουλος, Γκιαούρης, Πομάκης, Σακαλής, Νικολίτσας 90` Αθανασιάδης, Παπαϊωάννου, Αλεξόπουλος, Χάψας, Σγκούρι 75` Κυζερίδης, Βειδαμενίδης.

*Με σκόρερ τον Πτηνόπουλο 1-0 το Βυζάντιο μέσα στο Κόσμιο

Το Βυζάντιο πέρσι είχε περάσει μέσα από την έδρα του ΠΑΟ Κοσμίου, το ίδιο έγινε και φέτος.

Το γκολ του Πτηνόπουλου στο 52` έκρινε το παιχνίδι για τους «Κιτρινόμαυρους» που είχαν πολύ καλή παρουσία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Στο 1ο λεπτό προσπάθεια του Σταύρου έδιωξε εύκολα ο Σουμουλίδης. Στο 6 σουτ του Πτηνόπουλου σε κόρνερ ο Πουλακίδας. Στο 8 φάουλ του Μουστάκα έδιωξε ο Σουμουλίδης. Στο 11 φάουλ του Καπνόπουλου απέκρουσε ο Πουλακίδας. Στο 15 σουτ του Καπνόπουλου άουτ. Στο 16 σουτ του Λόλη άουτ. Στο 44 σουτ του Γεμενετζή άουτ.

Στο 52ο λεπτό σέντρα του Τσορμπατζή, σουτ του Πτηνόπουλου για το 0-1.

Στο 55 σουτ του Γεμεντζή άουτ. Στο 64 σουτ του Προβατίδη έπιασε ο Πουλακίδας. Στο 66 σουτ του Λόλη άουτ. Στο 73 άστοχο σουτ του Καπνόπουλου. Στο 78 σέντρα του Σταύρου, κεφαλιά του Αθανασίου άουτ. Στο 80 σουτ του Βασιλακάκη άουτ. Στο 86 κόρνερ του Σαουλίδη, κεφαλιά του Παυλίδη στο δοκάρι. Στο 89 σουτ του Ζαράκη απέκρουσε ο Σουμουλίδης. Στο 94 άστοχο σουτ του Μιχαηλίδη.

**Διαιτητές: Καλατζίδης, Δηλγεράκης, Βάντσης (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις

ΠΑΟ Κοσμίου

Πουλακίδας, Σιδηρόπουλος, Βαλσάμης, Ζούλης, Κουφιώτης, Παναγιώτου (70 Αθανασίου), Μουστάκας, Γεμενετζής, Σταύρου, Καπιρτόγλου (46 Ζαράκης), Λαζίδης (33 λ.τ. Βασιλακάκης).

Βυζάντιο

Σουμουλίδης, Κωνσταντινίδης, Προβατίδης, Φωτόπουλος, Παυλίδης, Τσορμπαντζής, Λόλη (84 Σαουλίδης), Καπνόπουλος (74 Μιχαηλίδης), Μπρατσιάνη, Τσίλογλου (62 Αϊβάζης), Πτηνόπουλος.

*Πανσερραϊκός- Νέστος 1-0

Στις λεπτομέρειες έχασε ο Νέστος από τον Πανσερραϊκό.

Είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο β` μέρος δέχτηκε ένα γκολ στην αρχή και μετά δε μπόρεσε να αντιδράσει. Πάντως θα μπορούσε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Πανσερραϊκός δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο.

-4΄ Κάθετη του Ρούμπου για τον Κωνσταντινίδη, συρτό σουτ του τελευταίου, διώχνει ο Αϊβαζίδης σε κόρνερ. Πρώτη ευκαιρία.

-13΄ Σέντρα του Γεωργιάδη, ο Κωνσταντινίδης παίρνει την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

-35΄ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Βασίλη Κωνσταντινίδη, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

-36΄ Σουτ του Γιαννόπουλου έξω από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-47΄ 1-0! Βασίλης Κωνσταντινίδης! Σέντρα του Μπονέρη από δεξιά, κεφαλιά και γκολ στο ντεμπούτο του!

-52΄ Συρτή σέντρα από τον Τσομπανόπουλο, πλασέ του Μαχαιρούδη, άουτ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Τοπαλίδης, Γαλακτερός, Τσαούσης, Γκάγκας, Κατσαβάκης, Ρούμπος, Τσιμίκας Στ(46΄ Τσιμίκας Κ), Μπονέρης, Γιαννόπουλος(69΄ Δαγκούλης), Γεωργιάδης Σ(46΄ Κράββαρης), Κωνσταντινίδης

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ: Αϊβαζίδης, Γαμβρέλης, Αϊβάζογλου, Ελευθεριάδης, Παυλακάκης, Μανούκος(87΄ Ματσκανίδης), Τσομπανόπουλος(83΄ Τσάκωνας), Τσέκος, Μαχαιρούδης, Πεχλιβανίδης(69΄ Καμπουρίδης), Σαρηγιαννίδης

*Αρης Ακροποτάμου- Μακεδονικός 1-0

Το γκολ του Αποστολίδη στο 62` χάρισε τους 3 βαθμούς της νίκης στον ΑΡΗ, σ` ένα παιχνίδι δύσκολο για την ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το 25` μέχρι το 45`. Στο β` μέρος το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

**Στο 20ο λεπτό κεφαλιά του Δούμα πρόλαβε να διώξει ο Χατζηνικολής πριν την γραμμή.

**Στο 25 ο Σακκόπουλος πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά δεν έκανε καλά το πλασέ.

**Στο 28 μπαλιά του Σακκόπουλου, σουτ του Αποστολίδη σίρριζα άουτ.

**Στο 30 σουτ του Σακκόπουλου σίρριζα άουτ.

**Στο 62 πλάγιο του Φίλων, κεφαλιά του Δούμπλατζη, σουτ του Αποστολίδη έξω από την περιοχή για το 1-0.

**Στο 70 σουτ του Παπαδόπουλου έπιασε ο τερματοφύλακας.

**Στο 85 κεφαλιά του Γεωργούλια έσωσε πριν την γραμμή ο Ρετσινάς.