• 16 Μαΐου 2024,

ΑΟΚ – Νίκη Βόλου 0-2: Πιο δύσκολη η κατάσταση μετά τη νέα ήττα… (φωτογραφίες-video)

Για την 25η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της SuperLeague 2 ο ΑΟΚ φιλοξένησε το μεσημέρι της Κυριακής στο «Ανθή Καραγιάννη» τη Νίκη Βόλου γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

Άσχημο αποτέλεσμα για το Καβαλιώτικο συγκρότημα που μένει κι’ άλλο πίσω στη μάχη για την παραμονή. Ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτιάξει μεγάλες φάσεις, πήρε ελάχιστη βοήθεια από τον πάγκο και βλέπει ακόμη έναν «τελικό» να φεύγει χωρίς το παραμικρό για εκείνον όφελος…

Δεδομένων των δύο σημαντικών απουσιών (Έμπερτ, Καζαντζίδης) ο Αλεξάντερ Νούρι τοποθέτησε στα δεξιά της άμυνας τον Μπελεβώνη. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο με Στίκα και Αρμάλας. Ο Σπάσιτς επανήλθε στα αριστερά. Δύο αμυντικά χαφ, τους Ρέτσο και Θωμαΐδη. Ο ρόλος του Έμπερτ ανατέθηκε στον Καϊούμπι ενώ φανέλα βασικού μετά από πάρα πολύκαιρό(26/1, στο ΑΟΚ-Τρίκαλα) πήρε ο Αλίμι. Σχήμα χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις από το Γερμανό τεχνικό, με δύο αμυντικούς μέσους αλλά και φανερά επιθετικό προσανατολισμό.

Το πρώτο διάστημα της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε χωρίς σημαντικές στιγμές για τις δύο ομάδες. Ο ΑΟΚ είχε την κατοχή και κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν χώρους μέσω αντεπιθέσεων, τις οποίες όμως η αμυντική γραμμή των αργοναυτών αντιμετώπιζε επιτυχημένα. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον ΑΟΚ ήρθε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών όταν μετά από ωραίο γύρισμα του Αμμούρ στην περιοχή ο Αρμάλας αστόχησε από κοντά.

Τα πρώτα 45 λεπτά ολοκληρώθηκαν με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Ο ΑΟΚ είχε την υπεροχή, απέφυγε τα εύκολα λάθη αλλά δημιουργικά κινήθηκε σε πολύ μέτρια επίπεδα.

Στην επανάληψη, ο Νούρι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μπάουμαν και Μουσίγια θέλοντας προφανώς να δει περισσότερα πράγματα επιθετικά.Ο Θωμαΐδης οπισθοχώρησε μερικά μέτρα, μπροστά του δεξιά και αριστερά Ρέτσος και Μουσίγια, πίσω από τους προωθημένους Σταμένκοβιτς και Καϊούμπι σε 4-4-2 με ρόμβο.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Ο ΑΟΚ δυσκολευόταν να δημιουργήσει και δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις κοντά στα καρέ του Μπάγιτς. Στο 68’ ο Καϊούμπι υπέπεσε σε πέναλτι μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Μιράντα. Ο Τσουκαλάς δεν αστόχησε και η Νίκη Βόλου άνοιξε το γκολ.

Ο Νούρι επιστράτευσε σχεδόν όλες του τις λύσεις από τον πάγκο ουσιαστικά όμως περισσότερο… μπέρδεψε την ομάδα και οι αργοναύτες συνέχιζαν να μην απειλούν.

Μετά το 75΄οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερους χώρους και είχαν σημαντικές στιγμές, κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Μετά από εξαιρετική κούρσα και μπαλιά-τρύπα στην άμυνα του ΑΟΚ, ο Αθανασίου «σέρβιρε» το 2-0 στον Πάνο που δεν αστόχησε κλειδώνοντας το τρίποντο για την ομάδα της Νίκης.

20’ Γύρισμα του Αμμούρ στη μεγάλη περιοχή, ο Αρμάλας αστοχεί, όντας με πλάτη στην εστία.

25’ Σουτ του Κουσκουνά εκτός περιοχής, ο Κυρίτσης μπλοκάρει χωρίς δυσκολία.

30’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιράντα καταλήγει στην αγκαλιά του Κυρίτση.

40’ Σουτ του Σταμένκοβιτς, σε ετοιμότητα ο Μπάγιτς.

46’ Αλίμι και Αμμούρ εκτός, στη θέση τους Μουσίγια και Μπάουμαν.

49’ Κάρτα στο Μουσίγια.

55’ Σουτ του Ρέστου από πλάγια θέση περνάει άουτ.

60’ Κάρτα και στο Μέτσε που σταμάτησε υποσχόμενη αντεπίθεση.

64’ Διπλή κίνηση για τη Νίκη Βόλου με Ροχάνο και Γκαρσία να περνούν στον αγωνιστικό χώρο.

69’ ΓΚΟΛ, 0-1. Ο Καϊούμπι ανατρέπει το Μιράντα εντός περιοχής και ο Τσουκαλάς δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους από τα 11 μέτρα.

71’ Ο Σαμπανίδης αντικαθιστά το Ρέτσο.

77’ Αλλαγή στην αλλαγή για τον ΑΟΚ με το Μουσίγια να δίνει τη θέση του στον Οκάν.

81’ Ο Ροχάνο βρίσκεται απέναντι στον Κυρίτση αλλά ο Στίκας τον προλαβαίνει και βάζει το πόδι του στο σουτ του παίκτη της Νίκης.

84’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη με τον Αθανασίου να μην πιάνει καλά το σουτ από πλεονεκτική θέση στη μικρή περιοχή.

87’ ΓΚΟΛ, 0-2. Εξαιρετική κάθετη μεταβίβαση του Αθανασίου που βγάζει τετ α τετ τον Πάνο, ο οποίος δεν αστοχεί και κάνει το 0-2.

Νούρι: «Παίξαμε χωρίς πάθος και ενέργεια»

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΟΚ (Νούρι): Κυρίτσης, Μπελεβώνης, Στίκας, Αρμάλας, Σπάσιτς, Ρέτσος (71’ Σαμπανίδης), Θωμαΐδης, Καϊούμπι, Αλίμι (46’ Μουσίγια), Αμμούρ (46’ Μπάουμαν), Σταμένκοβιτς

Μουσίγια (77’ Οκάν)

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης):Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου. Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Τσουκαλάς, Παναγιωτίδης, Μέτσε (64’ Γκαρσία), Βασιλείου, Μιράντα (80’ Πάνος), Κουσκουνάς (64’ Κουσκουνάς)