• 24 Απριλίου 2024,

AOK – ΠΟ Τρίγλιας 3-1: Με δυο πρόσωπα κέρδισε και προχωράει για την άνοδο (φωτογραφίες)

Ο ΑΟΚ δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό για 45 λεπτά απέναντι στην Τρίγλια αλλά τελικά πήρε μια πολύτιμη νίκη αφού στην επανάληψη το παιχνίδι του ήρθε βολικά με δυο γρήγορα γκολ και αποβολή παίκτη της Τρίγλιας.

Μέσα σε 15 λεπτά στο Β` μέρος κρίθηκαν τα πάντα σ` ένα διάστημα με μεγάλη ένταση. Ο ΑΟΚ μετά το 3-1 βρήκε την ηρεμία του.

Ο Ανυφαντάκης ξεκίνησε με την ενδεκάδα που κέρδισε μέσα στην Κατερίνη τον Πιερικό. Τερματοφύλακας ο Κυρίτσης, δεξιά και αριστερά στην άμυνα Καζαντζίδης και Κολλαράς. Δυο στόπερ ο Παντεκίδης και ο Στίκας. Αμυντικά χαφ ο Γαβριηλίδης και ο Θωμαϊδης με τον Ορφανίδη σε ελεύθερο ρόλο.

Στην κορυφή της επίθεσης ο Βαλαβανόπουλος και πλάγιοι δεξιά και αριστερά Κόκκορης και Αδαμάκης.  Στην ενδεκάδα της Τρίγλιας ο πρώην του ΑΟΚ Α. Παπαστεριανός και ο πρώην του Νέστου Σγκούρι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν περισσότερο απειλητικοί στο πρώτο μέρος όπου ο ΑΟΚ δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι του κάνοντας αρκετά λάθη,   αλλά παρά ταύτα κατάφερε να προηγηθεί. Η αντίδραση της Τρίγλιας ήταν άμεση και ο Ποζατζίδης ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Καβάλας, κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ γρήγορα πήρε το προβάδισμα στο σκορ και αμέσως με ωραίο γκολ του Βαλαβανόπουλου πέτυχε το 3-1. Σε συνδυασμό με την αποβολή του Παπαστεριανού, τα πράγματα απλουστεύτηκαν για τους γηπεδούχους σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

9` πλασέ από κοντά στη κίνηση του Ποζατζίδη, δε βρίσκει στόχο.

17` σουτ του Ορφανίδη λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21` σέντρα του Ποζατζίδη, κεφαλιά του Τότσκα δύσκολα σε κόρνερ ο Κυρίτσης.

23` φάουλ του Σενγκιέρκη οριζόντιο δοκάρι.

27` κοντινή κεφαλιά του Ποζατζίδη, μπλοκάρει ο Κυρίτσης.

39` σέντρα του Π. Ορφανίδη,  ο Βαλαβανόπουλος με σουτ από κοντινή απόσταση το 1-0.

42` κόρνερ Σενγκιέρκη, ο Ποζατζίδης από πολύ κοντά με πλασέ το 1-1.

50` 2-1 με πλασέ του Παντεκίδη από κόρνερ του Ορφανίδη και σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα.

52` κεφαλιά του Σγκούρι μπλοκάρει ο Κυρίτσης.

53` Κέρθι στη θέση του Κόκκορη.

56` με άπιαστο σουτ του Βαλαβανόπουλου το 3-1.

61` κόκκινη κάρτα ο Α. Παπαστεριανός

62` Ευθυμιάδης στη θέση του Ποζατζίδη.

62` Τσακμάκης στη θέση του Σγουρή.

74` σουτ του Βαλαβανόπουλου από κοντά, βρίσκει αμυντικό.

76` Κολλάς στη θέση του Ορφανίδη.

78` κεφαλιά του Σγκούρι, μπλοκάρει ο Κυρίτσης.

79` Κεχαγιάς στη θέση του Σγκούρι.

79` Καλαϊτζίδης στη θέση του Σαρβανίδη.

85` Βακιρτζής σε Αδαμάκη, Γιαλαμούδης σε Θωμαϊδη και Γεωργακόπουλος σε Βαλαβανόπουλο.

85` Μπρίτο σε Τότσκα.

90` σουτ του Σενγκιέρκη από κοντινή πλάγια θέση , σε ετοιμότητα ο Κυρίτσης.

Διαιτητής του αγώνα ο Τσοπουλίδης από την Ξάνθη.

Συνθέσεις

ΑΟΚ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς,  Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαϊδης, Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Αδαμάκης.

ΠΟ Τρίγλιας:  Παλαβράκης, Πανάγου,  Σενγκιέρκης,  Σγούρης, Σενγκιέρκης, Α. Παπαστεριανός, Δ. Παπαστεριανός, Δόρης, Τότσκα, Σαρβανίδης, Ποζατζίδης.

Δηλώσεις Βαλαβανόπουλου, Αγγελίδη μετά το τέλος της αναμέτρησης στο «Ανθή Καραγιάννη»