• 26 Απριλίου 2024,

Δόξα Δράμας – ΑΟΚ 1-1: «Όρθιος» στη λασπομαχία (φωτογραφίες-videos)

Ντέρμπι από τα παλιά στον 1ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής στη βροχερή Δράμα, με την τοπική Δόξα να φιλοξενεί το μεσημέρι της Κυριακής τον ΑΟΚ, στο πλαίσιο της 2ης «στροφής» του πρωταθλήματος.

ΑΟΚ και Δόξα μοιράστηκαν εντυπώσεις και βαθμούς, σε ένα δυνατό παιχνίδι κάτω δύσκολες καιρικές συνθήκες. Οι αργοναύτες στάθηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, παρά την αρχική πίεση των γηπεδούχων. Όσο περνούσε η ώρα, και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες δυσκόλευαν ολοένα και περισσότερο τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η ισοπαλία χαρακτηρίζεται δίκαιη, σε μια αναμέτρηση που όσο παίχτηκε (ποιοτικό) ποδόσφαιρο και οι δύο αντίπαλοι είχαν τις στιγμές τους για να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής, Νέστος, Βύρωνας και ΜΑ Ορφανίου δεν αποκόμισαν βαθμολογικό όφελος.

1′ Σέντρα του Θεοδοσιάδη, κεφαλιά του Πιρές και απόκρουση του Σταθάκη.

7′ ΓΚΟΛ, 1-0: Ο Περσίδης εκμεταλλεύεται αδράνεια στην άμυνα του ΑΟΚ και σκοράρει σουτάροντας μέσα από την περιοχή.

16′ Σέντρα του Κόντου, κεφαλιά του Παπαδόπουλου και εξ επαφής απόκρουση του Σταθάκη

17′ Δοκάρι για τον ΑΟΚ με το Σαλπιγγίδη, σε φάση διαρκείας στην εστία του Ηλιάδη. Στην επαναφορά ο Ρουμπιές αστοχεί. Μεγάλη στιγμή για την ισοφάριση.

30′ ΓΚΟΛ, 1-1: Ο Καζαντζίδης σημειώνει ένα υπέροχο τέρμα με μακρινό, άπιαστο σουτ, φέρνοντας την αναμέτρηση στην ισοπαλία.

44′ Από μια κίτρινη σε Τζελίδη, Δημητρακούδη και Βαφειάδη.

46′ Η κεφαλιά του Φραγγούλη αποσοβείται από το Σταθάκη.

53′ Σέντρα του Ντόση από αριστερά, κεφαλιά του Πιρές και νέα απόκρουση του Σταθάκη.

54′ Κίτρινη στον Κόντο.

87′ Σέντρα του Κυριακίδη από αριστερά, η κεφαλιά του Πιρές φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

88′ Κίτρινη και στο Γερογιάννη.

90′ Κίτρινη στον Καζαντζίδη.

92′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζελίδη περνάει άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Δόξα Δράμας (Κετσιεμενίδης): Ηλιάδης (63′ Μπεζυρτζής), Θεοδοσιάδης, Ντόσης (79′ Κυριακίδης), Φραγγούλης, Μκρτσιάν, Τζελίδης, Περσίδης (63′ Πιτσόλης), Κόντος (79′ Χατζηδημητρίου), Παπαδόπουλος, Μπλιός, Πιρές.

ΑΟΚ (Αγγελίδης): Σταθάκης, Δημητρακούδης (63′ Καρακώστας), Μπατσαράς (63′ Κατσέτης), Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Βαφειάδης, Ιορδανίδης (74′ Γερογιάννης), Σαλπιγγίδης (90+ Παπαδόπουλος), Μπαρέττας, Ρουμπιές

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών μετά το τέλος της αναμέτρησης

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Απόλλων Παραλιμνίου – Άρης Αβάτου 3-1 (17′ Πέτρου, 28′ Καρατλίδης, 78′ Λιάρας – 19′ Μουξιός)

Αγροτικός Αστέρας – Καμπανιακός 0-1 (75′ Ξανθόπουλος)

Δόξα Δράμας – ΑΟ Καβάλας 1-1 (7′ Πετρίδης – 31′ Καζαντζίδης)

Αλεξανδρούπολη – Θερμαϊκός Θέρμης 0-1 (77′ Δεινόπαππας)

Βύρων Καβάλας – Πανθρακικός 1-3 (53′ Δερμιτζάκης – 25′,79′ Βάσκος, 31′ Χαλίλ Ιμπράμ)

Νέστος Χρυσούπολης – Πανδραμαϊκός 1-4 (74′ Νύκταρης – 39′ Γιαννόπουλος, 60′ Κουκόλης, 71′ Παυλίδης, 90′ Μαχαίρας)

Ορφέας Ξάνθης – Μ.Α. Ορφανίου 4-0 (15′ Τσάκαλος, 37′ Τορομανίδης, 48′, 67′ Κουκουρίγκος)

Ρεπό: Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας